SPA - VAX 4:0 - Sparta je ve finále Ligy mistrů!

SF2, úterý 17. 1. 2017
Sparta - Växjö SPA - VAX
Sparta: Pöpperle – Eminger, Mikuš, Kalina, Švrček, Barinka, Piskáček, Nedomlel – Klimek, Hlinka (C), Vrána (A) – Forman, Ihnačák, Netík – Kumstát (A), Pech, Řepík – Uher, Cingel, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.
Växjö: Eriksson – Holm, C. Rosén, Murphy, Lundberg, Bohm, Bailen, Högberg – Brodecki, Everberg, Fröberg – R. Rosén, Kiiskinen (A), Palola – Netterberg, Hennessy, Leino – Reddox (C), Carnbäck, Josefsson (A). Trenér: Sam Hallam.
Branky a nahrávky: 17. Klimek (Kalina, Hlinka), 31. Barinka (Uher), 57. Hlinka (Pech, Klimek), 59. Vrána (Klimek, Hlinka). Rozhodčí:Lemelin (AUT), Wehrli (SUI) – Ondráček, Špůr (oba CZE). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 136. Střely na branku: 29:25. Průběh utkání: 4:0.

První zápas: 2:1.

Sparta dosáhla na jeden z největších úspěchů ve své historii, na finále prestižní Champions Hockey League! V semifinále hraném na dva zápasy si sparťané přivezli z ledu švédského Växjö výhru 2:1 a doma soupeře před více než 12 tisíci diváků zcela přehráli v poměru 4:0. Pod postupové vítězství se gólově podepsali Lukáš Klimek, Michal Barinka, Jaroslav Hlinka a Petr Vrána.

Sparťané vstupovali do odvety s jednogólovým náskokem, a tak byli soupeři ze Švédska od začátku pod tlakem. První minutka přesto patřila Växjö, počáteční nápor ale rázně utnul Kudrna. Ten nejprve nebezpečně pálil z levého křídla, poté s pukem objel branku a zkoušel štěstí i z opačné strany. Sparťanskou snahu o uklidňující vedoucí gól zhatila dvě po sobě následující vyloučení. Při Ihnačákově trestu se domácí hráči v pohodě ubránili. Ve druhé početní výhodě, která byla nařízena hodně přísně po čistém zákroku Řepíka, už byli hosté výrazně nebezpečnější a Pöpperle musel zachránit situaci proti Everbergovi.

Ve hře v pěti na obou stranách sparťané dominovali, dvakrát v těsném sledu přinutili soupeře drtivým tlakem s mnoha gólovými šancemi k vyhození na zakázané uvolnění. Tři a půl minuty před první přestávkou přišel zasloužený vedoucí gól, Kalinovu střelu od modré čáry dorazil do odkryté klece Lukáš Klimek. O chvíli později ale bylo málem srovnáno, samostatný únik Josefssona skončil na břevnu Pöpperleho branky. V závěru první části Carnbäck zbytečně strčil do Pöpperleho v brankovišti, první sparťanskou přesilovku ale rozdělila přestávka.

Už po skončení zbytku početní výhody se ocitl v další šanci Klimek, tentokrát byl ale úspěšnější gólman Eriksson. Hosté se brzy museli opět bránit ve čtyřech, po chybném střídání se totiž na ledě ocitli v šesti. Devět sekund před koncem oslabení Švédů navíc přišel faul Bohma a přesilovka Sparty pokračovala. Gólově ji sice sparťané nedokázali zužitkovat, ale nakonec je to nemuselo mrzet! Eriksson totiž v polovině druhé dvacetiminutovky kvůli zacloněnému výhledu pustil střelu Michala Barinky od modré čáry.

Tlak Sparty pokračoval. Po Piskáčkově povedeně dělovce zahrozil i Forman, který prokličkoval útočným pásmem až do zakončení. O chvíli později hledal Vrána v rychlém přečíslení kapitána Hlinku, ale ten neměl šanci přihrávku stihnout. Nicméně z toho byla aspoň další přesilová hra pro Spartu. Ani tahle ale gólem neskončila.

Do třetí dvacetiminutovky nastupovali sparťané s vědomím, že jen obrovský kolaps by jim ještě mohl finále Ligy mistrů vzít. Hráči Växjö naopak počítali každou vteřinku, která jim zbývala na zdramatizování zápasu. Neuspěli ale ani v přesilové hře, po jejím skončení další střelu zastavil obětavý Piskáček. A když už se někdo před sparťanskou branku dostal, Pöpperle byl na místě, jako při šanci Hennessyho. Blýskl se i při obrovské šanci Roberta Roséna, který v týmu Växjö obléká dres pro Cramo Top Scorera.

Šest minut před koncem po sparťanském faulu odvolal kouč Hallam gólmana a jeho tým hrál v šesti proti čtyřem. Prázdná branka hostů sparťany lákala, Vrána ale v obrovské šanci nedokázal zklidnit kotouč. Ještě větší tutovku měl Cingel, a to dokonce dvakrát za sebou. Nejprve přestřelil, poté trefil bránícího hráče. Převaha Växjö skončila vyloučením Paloly, kdy Eriksson se vrátil do branky. A tuhle přesilovku už sparťané využili díky kapitánu Jaroslavu Hlinkovi, který doklepl do branky milimetrovou nabídku Pecha. Definitivní gólovou tečku na výhru a postup do finále Champions Hockey League dal Petr Vrána, který s ledovým klidem zavěsil puk pod břevno a upravil na konečných 4:0.