SPA - VIT 4:6 - Hlinkův hattrick nestačil

10., neděle 6. 10. 2013
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Pilař, Kubát, Sičák, Krejčík, Švrček, Philipp – Ton, Hlinka, Rolinek – Kumstát, Pech, Klimek – Rachůnek T., Simon, Rachůnek I. – Pacovský, Přibyl, Buchtele. Trenér: Josef Jandač.
Vítkovice: Málek – Barinka, Štencel, Kudělka, Sloboda, Kovář, Stehlík, Pastor – Strapáč, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – Káňa, Hlinka, Szturc – Vandas, Valčák, Šedivý. Trenér: Peter Oremus.
Branky a nahrávky: 28. Hlinka (Rolinek), 32. Hlinka (Ton, Přibyl), 36. Hlinka (Ton), 49. Ton (Piskáček) – 9. Roman (Svačina, Huna), 20. Strapáč (Stehlík, Málek), 24. Strapáč (Hlinka M., Szturc), 44. Sloboda (Roman), 48. Strapáč (Barinka, Burger), 60. Burger (Strapáč, Sloboda). Rozhodčí: Pešina, Hrubý - Kostka, Bláha. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5066. Střely na branku: 42:44. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:5, 4:5, 4:6. Nejlepší hráči utkání: Strapáč - Hlinka.
Spartě se vstup do duelu s Vítkovicemi vůbec nepovedl. Na začátku druhé třetiny prohrávala už 0:3, během necelých devíti minut ji ale do hry vrátil Jaroslav Hlinka, který nastřílel čistý hattrick. Dvakrát se trefil ve hře pět na pět, prostřední branku přidal v dvojnásobné početní výhodě. Vítkovice ale nakonec ve třetí třetině přidaly další dvě branky, a ukončily tak sparťanskou domácí neporazitelnost v této sezoně.

Po opatrném začátku z obou stran vyslal první pozdrav na Málka z mezikruží Přibyl, jeho pokus vítkovický gólman vyrazil. Neujala se ani Pechova střela s následnou Philippovou tečí. Na druhé straně zkoušel nejprve Pöpperleho pozornost Sloboda, poté už přišel úvodní gól zápasu. Svačina střílel z pravé strany, sparťanský gólman jeho střelu vyrazil na levý kruh, kde se k němu dostal Ondřej Roman a poslal Ostravany do vedení.

5
tolik zápasů zůstali sparťané doma neporažení, než podlehli Vítkovicím

O rychlou odpověď se pokoušeli Simon a po chvíli i Přibyl, tlak ale Sparta nezužitkovala a Vítkovičtí se naopak vydali do brejku. Únik Svačiny s Romanem zhatila nepřesná finální nahrávka. Pro oba týmy bylo místy obrovským problémem projít středním pásmem, když už se to někomu povedlo, zakončení chyběla razance. Pechovu střelu nikdo nedorazil, Tomáš Rachůnek mířil jen do Málkovy lapačky. V závěru první části byli lepší hosté a přidali druhou trefu. Pouhých 54 sekund před sirénou se střela Petra Strapáče odrazila od vnitřní konstrukce ven, jak potvrdil i videorozhodčí.

V úvodu druhého dějství měli sparťané před sebou ještě více než minutu a půl přesilovky, která se jim vůbec nevydařila. Nejdřív ujel Strapáč úplně sám a naštěstí pro domácí trefil jen Pöpperleho, poté Holešovičtí o zbytek početní výhody přišli faulem Piskáčka. Vítkovice byly ve své přesilovce výrazně nebezpečnější. Sám před gólmanem se ocitl Burger, poté se do tutové šance dostal Sloboda a k dorážce opět Burger. Už v pěti na obou stranách zúročili hosté obrovskou převahu, po chybě Švrčka nabil Szturc mezi kruhy Petru Strapáčovi, který propálil Pöpperleho.

Poté už se Sparta konečně dokázala prosadit. Rolinek posunul puk na Jaroslava Hlinku, který z mezikruží poslal puk vedle Málkova betonu do branky. Následně hrála přesilovku, která se jí zprvu vůbec nedařila, přišel však druhý faul a více než půlminutu v pěti proti třem už využila. Ton poslal od modré čáry napříč celým pásmem kotouč na Jaroslava Hlinku, který trefil mezeru mezi levou tyčkou a přesouvajícím se Málkem. Ještě před druhou přestávkou dokázali domácí dokonce srovnat. A opět to byl Jaroslav Hlinka, který ze svého místa u levé tyčky poslal puk do prázdné branky. Během necelých devíti minut tak dovršil čistý hattrick.

Nabízeli jsme jim hodně brejků a šancí. Když jsme se do zápasu vrátili, tak jsme zase dostali dva góly. Těch obdržených branek je prostě strašně moc. Od červené čáry k naší brance necháváme spoustu volných hráčů soupeře, neděláme to, co máme.
- Tomáš Pöpperle

Vítkovičtí si ale vzali na začátku třetí dvacetiminutovky vedení zpět. Od modré čáry vystřelil Karol Sloboda a puk prošel přes několik hráčů až za Pöpperleho záda. V přesilové hře při druhém vyloučení Kubáta v utkání navíc přišel i pátý gól. Pöpperle vyrazil střelu Barinky a ke kotouči se dostal Petr Strapáč, který také dovršil hattrick, když si sparťanského gólmana natáhl kličkou a zasunul puk do branky.

Drama pokračovalo, když se Holešovickým podařilo snížit opět na rozdíl jediného gólu. A to znovu v přesilové hře pěti proti třem, kterou měli tentokrát k dispozici minutu a pětačtyřicet vteřin. Petr Ton si vyměnil puk s Piskáčkem a z horní hranice prostřelil vše včetně Málka. Domácí se tlačili za vyrovnáním, tři a půl minuty před koncem dostal sice puk do branky Přibyl, ale jeho hokejka byla v tu chvíli až příliš vysoko. V hektickém závěru se domácí pokoušeli vyrovnat i ve vlastním oslabení, pátý gól už se jim ale přidat nepodařilo a vítkovický Jiří Burger naopak přidal šestý zásah při sparťanské power play.

Josef Jandač (Sparta): Těžko říci, zda Vítkovicím pomohla pauza, kterou měli, zatímco my jsme hráli v Brně. V první třetině to každopádně bylo znát, protože soupeř byl rychlejší, u všeho byl dřív a my tam dělali hrubé chyby hlavně směrem dozadu. I když se zápas vyvíjel až do stavu 0:3, tak jsme se ještě hodně dobře zvedli. Tam jsme měli lauf a hráli jsme dobře. Po srovnání jsme šli do třetí třetiny s tím, abychom nedělali další zbytečné chyby, ale bohužel jsme je vyrobili a v podstatě jsme výsledek pořád dotahovali. I když to byla přestřelka, myslím si, že soupeř asi zaslouženě vyhrál. Hodně si cením srovnání z 0:3 na 3:3 během chvíle v druhé třetině, ale na chybách vzadu musíme pracovat.

Peter Oremus (Vítkovice): My jsme v pátek nehráli a opravdu zodpovědně jsme se chtěli připravit na dnešní zápas. Věděli jsme, že Sparta je velmi silná. Věci, které jsme si řekli, jsme dodržovali, i když mě samozřejmě mrzí druhá třetina, kde jsme byli moc vylučovaní a Sparta náš náskok smazala. Zase jsme se vrátili do zápasu a k té naší hře ve třetí třetině. Toto vítězství nás samozřejmě těší.