SPA - VIT 6:2 - Dorost přehrál Vítkovice

II/17, pátek 26. 1. 2018
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Škorpík (30. Mičán) – Tůma, Bláha,Gurjevskij, Pika, Gajdoš – Prymula, O. Pšenička, Kasanda, Dani, Obadal, Rubeš, Flídr, Smola, Arnošt, Kropáček, Slavíček.
Vítkovice: Piták – Zapletal, Raška, Takáč, Plánka, Smička, Vacula – Lednický, Ivan, Tvrdý, Pastor, Kadula, Bernovský, Kylnar, Věntus, Potočný.
Branky a nahrávky: 4. O. Pšenička (Kropáček, Tůma), 12. Dani (Prymula, O. Pšenička), 38. Tůma (O. Pšenička, Dani), 40. Dani (Pšenička, Prymula), 40. Dani, 60. O. Pšenička (Prymula, Dani) – 8. Bernovský (Vacula), 24. Bernovský (Kylnar, Věntus). Rozhodčí: Poskočil – Štofa, Karda. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 56. Střely na branku: 46:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 6:2.
Sparťanům těsně utekly body s nejlepšími týmy tabulky, a tak měli co napravovat. Po dvou zápasech zase okusili, jak chutná vítězství, porazili Vítkovice jednoznačně 6:2. O vítězství Sparty rozhodla především druhá třetina, ve které Sparta nasázela tři branky v rozmezí dvou minut a v podstatě rozhodla doposud vyrovnaný duel. Domácí si musí pochvalovat, jaké mají gólmany, jelikož Škorpík chytal skvěle a po jeho zranění nastoupil Mičán, který svůj tým též podržel. Sparta bere tři body.

Oba týmy ze začátku vyzkoušely, jakou má kdo obranu. Vítkovice spoléhaly na své rychlonohé útočníky. Jako první však udeřila Sparta, čas 3:41 a Ondřej Pšenička rozvlnil síť poprvé. V dalším průběhu musel zasahovat i Škorpík, ten předvedl parádní zákrok pravým betonem. V 8. minutě kapitulovali domácí. Na tuto akci byl krátký i Škorpík, Jan Bernovský zařídil vyrovnání. Sparta se nenechala srazit a naopak zařadila vyšší rychlostní stupeň. O zhruba čtyři minuty později se prosadil Miroslav Dani, ten po kombinaci v útočné třetině procedil puk Pitákovi u první tyče. Tento gól Spartu opět povzbudil a měla více ze hry. Nezapomínala ani na obranu, Vítkovice nepouštěla do větších šancí. Třetinu však ukončila siréna za stavu 2:1 pro Pražany.

Klub z Moravskoslezského kraje vyhrál úvodní buly a hned se dostal do šance, možná trénovaný signál, Škorpík ale příležitost zneškodnil. Následně předvedli nádhernou kombinaci domácí, gólem to však neskončilo, protože sparťan při zakončení vyjel mimo úhel. Následně se ukázal divákům v dobrém světle Pastor, vydařila se mu klička, pak i uvolnění, střela zápěstím už tak povedená nebyla Recept na Škorpíka našel ve 24. minutě Jan Bernovský svým druhým gólem v zápase, bylo opět srovnáno. To by ale Sparta nebyla Sparta, ne nadarmo se jmenuje po válečnících z minulosti. Zase hrála svoji hru, snažila se hrát s pukem na hokejkách, nezbavovat se jich. V čase 29:50 přišla jedna nepříjemnost. Domácí přišli o svého brankáře, na Škorpíka spadl protihráč a pohmoždil mu rameno. Škorpík musel odstoupit a přepustil své místo Mičánovi.

Na začátku druhé poloviny druhé třetiny zápasu ukázal Kropáček, jaký je skvělý bruslař. Zbavil se obránců a parádní individuální akcí se dostal až před Pitáka, ten jeho sólo utnul úspěšným zákrokem. Pak to přišlo, smrtící dvouminutovka, kdy Sparta nasázela tři branky. Nejdříve zakončoval po přihrávce přes šíři pásma Patrik Tůma - 3:2. Další branku vsítil Miroslav Dani, ten zvyšoval na 4:2. Poslední projektil, který prošel Pitákovi ve druhé třetině za záda, byl blafák při trestném střílení, který provedl opět Miroslav Dani. Natáhl si gólmana na jednu stranu a rychle se vrátil na druhou, blafákem do bekhendu překonal Pitáka potřetí. Právě zmiňovaný útočník Sparty završil tímto gólem hattrick. Do kabin se šlo za stavu 5:2, na sparťanské střídačce vládla pohoda a klid. Byla to třetina plodná na góly.

Na začátku třetí třetiny se oba celky oťukávaly, jenže taktovku převzala Sparta a nenechala Vítkovice dostat se do zápasu. Vítkovičtí byli často pod tlakem a místo útočení se museli naopak ještě bránit. To dokazovala 44. minuta, Piták už byl překonán, ale pomohlo mu břevno. Štěstí pro Vítkovice, defenzíva Sparty fungovala nadále perfektně, sparťané se sice drali dopředu, avšak stíhali se i vracet. V čase 45:52 chtěl Arnošt vyšperkovat akci, avšak měl to vzít spíš na sebe, situace byla překombinovaná.

Když se třetina přehoupla přes svojí půlku, ukázal Arnošt své hokejové cítění, zadovkou našel spoluhráče, avšak jeho spoluhráč se do střelecké pozice nakonec neprobojoval. Zbývalo 10 minut a Vítkovice jakoby spaly, Sparta kontrolovala hru, aktivně napadala, fungovalo jí prostě vše. Na konci 56. minuty měl těžký zákrok Mičán, ale zvládl to. Na konci se ještě nechal vyloučit Prymula, avšak Vítkovice toho vůbec nevyužily. Utkání spělo ke konci a o jeho osudu bylo rozhodnuto. Šestý gól byl taková třešnička na dortu. Ondřej Pšenička propasíroval puk za záda Pitáka, byl důrazný na brankovišti. Konečný výsledek byl tedy 6:2.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Jsme rádi, že jsme utkání zvládli, předtím jsme dvakrát nešťastně prohráli. Potřebovali jsme vyhrát, což se nám podařilo. Rozhodla druhá třetina, v posledních čtyřech minutách jsme dali tři branky. Nastartovali jsme to přesilovkou, tam se utkání zlomilo. Kluci dneska bojovali, předvedený výkon byl dobrý. Celý tým odehrál skvělý zápas. Doufáme, že na to zítra navážeme, a že to uhrajeme stejně."