SPA - ZLN 3:2 - Klíma při premiéře skóroval

34., pátek 11. 1. 2019
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Machovský – Piskáček, Delisle, Blain, Kalina, Dvořák, Košťálek, Pavelka – Buchtele, Vrána, Kudrna – Smejkal, Klimek, Forman – Kumstát, Pech, Rousek – Jones, Sill, Klíma.
Zlín: Kašík – Freibergs, Nosek, Žižka, Řezníček, Valenta, Zbořil – Kubiš, Fořt, Ondráček – Lakatoš, P. Sedláček, Kulda – Herman, Honejsek, Okál – Popelka, Fryšara, Šlahař.
Branky a nahrávky: 8. Klíma (Sill, Košťálek), 8. Pech (Kumstát), 53. Kudrna (Blain, Vrána) – 37. Fořt (Kubiš, Ondráček), 59. Lakatoš (Nosek, Freibergs). Rozhodčí: Šír, Horák – Frodl, Lederer. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 235. Střely na branku: 27:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Kevin Klíma - Tomáš Fořt.
Sparťané i s novými posilami hostili Zlín a útočník Kevin Klíma hned při své premiéře přispěl k vítězství svým prvním gólem! Další trefy přidali Lukáš Pech a Andrej Kudrna, Berani dokázali pouze dvakrát snížit na rozdíl jediného gólu. V závěrečné hře bez brankáře ještě sahali po vyrovnání, ale Matěj Machovský už kotouč za svá záda nepustil.

V duelu proti Zlínu se poprvé ve sparťanském dresu představil útočník Kevin Klíma, další posila, brankář Jakub Sedláček, kryla záda Machovskému. První větší šance přišla na druhé straně, kde hájil zlínské brankoviště Kašík. Tomu po Buchteleho střele vypadl puk, ale bohužel pro Spartu ho za brankovou čáru nikdo nedoklepl. V osmé minutě už Kašík poprvé kapituloval, a to z hokejky Kevina Klímy, který svoji sparťanskou kapitolu odstartoval vskutku parádně. Po přihrávce Silla vyrazil do rychlého protiútoku a z pravé strany prostřelil zlínského gólmana nad lapačku.

A sparťanská radost pokračovala, po dalších 25 sekundách to totiž bylo již 2:0! Osvědčená spolupráce dua Kumstát a Lukáš Pech opět zafungovala a druhý jmenovaný zakončoval sice z velkého úhlu, ale přesto úspěšně. U Machovského se postaral o největší vzruch Lakatoš, který nejprve zakončoval přečíslení dvou na jednoho do betonu sparťanského brankáře a o chvíli později pálil těsně vedle tyčky. Machovský odolal i při šanci Kuldy v závěru třetiny, a sparťané tak odcházeli do kabin s dvoubrankovým náskokem.

V úvodu prostřední části měli sparťané po faulu Fryšary na Pecha první přesilovou hru utkání, ale největší šanci v ní měl paradoxně soupeř. Zlínští totiž ujeli ve třech proti jednomu, ale zakončení mířilo jen do Machovského betonu. Po návratu Fryšary na led našel Machovský dlouhým pasem Smejkala, který sice dokázal Kašíka překonat střelou mezi betony, ale puk nakonec zpoza něj vyjel jen těsně vedle tyčky. Sparťané v této pasáži dominovali a Kašík neměl chvíli na oddech.

Další šanci vypracoval svojí šikovností Klíma, který přihrával do dobré pozice Jonesovi. A mladá posila byla vidět i ve druhé početní výhodě, kdy Kašík jeho střelu zázračně a s notnou dávkou štěstí vyrazil madlem své brankářské hole. To Zlín dokázal hned svoji první přesilovku využít díky šikovné teči Tomáše Fořta. Hned po gólu měli navíc nabuzení Berani další šanci. Druhou třetinu uzavřela potyčka u zlínské střídačky, kterou zavinil Pavel Sedláček nevybranou masáží zad klečícího Piskáčka. Toho jel mstít Forman.

Třetí třetinu načal svým samostatným únikem Rousek, proti kterému Kašík odvážně vyjel a povedlo se mu puk pádem pod nohy vypíchnout. Mladý sparťan se k němu přece jen ještě dostal, ale ze vzduchu ho v těžké pozici sklepl jen do bruslí obránce Zlína, který zaskakoval za Kašíka na brankové čáře. Při další Klímově střele už byl zlínský gólman na svém místě. Při další sparťanské přesilovce ale proti žádné nebezpečnější střele zasahovat nemusel.

Při své čtvrté početní výhodě zápasu sparťané konečně ukončili přesilovkové trápení, když střelu Blaina tečoval Andrej Kudrna mimo Kašíkův dosah. Rozhodčí ovšem ještě před potvrzením gólu konzultoval s kolegou u videa, že ho nebylo dosaženo vysokou holí. Berani se však ještě nevzdali a v přesilovce po vyloučení Buchteleho dokázal z dorážky uspět Dominik Lakatoš. Na poslední minutu a půl odvolali hosté brankáře a v šesti ještě sparťanům pořádně zatápěli. Machovský ale i s přispěním štěstí už za svá záda žádný další puk nepustil.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "S ohledem na dva odehrané zápasy se Zlínem jsme věděli, že to bude těžké utkání. Vydařil se nám začátek, což pro nás bylo důležité. Zároveň jsme věděli, že musíme i poté hrát dobře. Odvedli jsme dobrou práci. Zlínu se podařilo snížit na 2:1, důležité bylo, že jsme poté odskočili na 3:1. Kevin Klíma odehrál dobré utkání. Věděli jsme, že dobře bruslí, je to talentovaný hráč. Věřím, že se mu bude dařit i nadále."

Robert Svoboda (PSG Berani Zlín): "Pro nás je taková porážka zklamáním. Myslím si, že v zápase jsme nebyli horší. V krátkém časovém úseku v první třetině jsme dostali dvě branky, což bylo nepříjemné. Ale nabádali jsme hráče, že když zůstaneme u své hry, zápas není ztracený. V závěru jsme se jej v power play snažili zvrátit a částečně se to i podařilo, ale odjíždíme bez bodu. Musíme bojovat dál."