TRI - SPA 6:2 - První duel jasně pro Oceláře

SF1, sobota 28. 3. 2015
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Trončinský, M. Doudera, Foltýn – Hrňa, Klepiš, Ružička – Kreps, Plíhal, Orsava – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička. Trenér: Jiří Kalous.
Sparta: Novotný (24. na TS a od 45. Janus) - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek (C) - Réway, Hlinka (A), Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 24. Matuš (TS), 27. Adamský (Polanský, Klesla), 35. Hrňa (Klesla, Ružička), 44. Dravecký (Orsava, Galvas), 45. M. Doudera, 48. Plíhal (Ružička, Hrňa) - 32. Pech (Kumstát), 58. Přibyl (Barinka, Forman). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Bláha, Svoboda. Vyloučení: 13:12, navíc Réway (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5063. Střely na branku: 26:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1, 6:2. Nejlepší hráči utkání: Hrňa - Buchtele. Stav série: 1:0.
V úvodním semifinálovém střetnutí na půdě třineckých Ocelářů tahali sparťané po většinu utkání za kratší konec, a v sérii tak prohrávají 0:1. Po první bezbrankové třetině sice snížil dvougólový náskok Třince dorážkou vlastní střely Lukáš Pech, ale poté už góly padaly jen do jedné branky. Sparta pouze v samém závěru snížila zásluhou teče Daniela Přibyla nepříznivé skóre na 2:6.

Do semifinálové série vstoupili sparťané ve stejné vítězné sestavě, v jaké odehráli celé čtvrtfinále. První střelu zápasu i celé série obstaral domácí Hrňa, Novotný ji v klidu pokryl. Úvodní minuty se nesly ve znamení tlaku Ocelářů, který ale nedokázali potvrdit střelecky ani gólově. Po pěti minutách nastalo za sparťanskou brankou první větší vzrušení, když se obě kompletní pětky zapojily do potyčky. Nejaktivnější byl Forman, který složil na led Polanského.

Po Klepišově hákování měli sparťané přesilovku, při které se drželi v útočném pásmu, ale střelba vázla. Šancí bylo poskrovnu v celém prvním dějství, výjimkou byla akce Rotha, který tváří v tvář Novotnému přestřelil. Jednu početní výhodu si zahrál i Třinec, vedl si ovšem podobně jako Sparta. Tlak si vytvořili, ale střelba chyběla. Po první třetině se tak oba týmy rozešly do šaten bez branek.

V úvodu druhé třetiny hasil Polášek únik soupeře za pomoci faulu a bylo z toho trestné střílení. Na to zastoupil Novotného v brance Janus, ale s backhandovou kličkou Radima Matuše si neporadil. Krátce nato hráli domácí přesilovku. Nejdříve si sice nechali pláchnout Kumstáta s Rolinkem střílejícím vedle, ale poté už se zkonsolidovali a navýšili vedení. Polanský našel zpoza branky Martina Adamského, jenž povedenou střelou švihem trefil mezírku mezi Novotného betony.

Brzy to mohlo být už 3:0 pro Oceláře, ale Ružička ve stoprocentní šanci sám před ležícím Novotným přestřelil. A radost přišla naopak na druhé straně. Ve hře čtyři na čtyři si po pravé straně najel Lukáš Pech a měl čas a prostor jak na střelu, tak ještě na úspěšnou dorážku. Dlouho se ale sparťané ze snížení neradovali. Ve 35. minutě totiž Erik Hrňa před brankou tečoval ránu Klesly mimo dosah sparťanského gólmana. Závěr prostřední dvacetiminutovky už se nesl jen ve znamení vyloučení, na trestnou se pakovaly hned dvě dvojičky soupeřů.

V úvodu třetí části mohl svůj tým znovu přiblížit na rozdíl jediného gólu Polášek, ale jeho dělovka od modré orazítkovala pouze břevno. A Ocelářům se naopak povedlo přidat čtvrtý zásah, a to zásluhou střely unikajícího Vladimíra Draveckého, která prošla Novotnému mezi betony. Od té chvíle jako by už byl na ledě jen jeden tým. Sparťané se snažili nabudit potyčkami, ale zároveň se nevyvarovali zbytečných vyloučení. Ve hře ve čtyřech na obou stranách jel po pádu Mikuše na modré čáře sám na Novotného Milan Doudera, střelou do vinglu nadělil Spartě bůra a zároveň vyhnal sparťanskou jedničku z branky.

Střelecký apetit Ocelářů se pátým gólem nenasytil. Po druhém zbytečném faulu Réwaye v krátkém sledu přidal šestý zásah z dorážky Ružičkovy střely Tomáš Plíhal. Sparťané sice v ojedinělé šanci dostali kotouč za Hrubce, ale Buchtele ho do branky kopl, a tak sudí po poradě s videorozhodčím gól neuznali. O poslední úpravu skóre se nakonec postaral v 58. minutě Daniel Přibyl, jehož teč Barinkovy střely videorozhodčí potvrdil jako regulérní.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Nás těší vítězný vstup do série. Ale uvědomujeme si, že je to v tuhle chvíli jen jeden bod, zítra nás čeká zase těžké utkání. I když to skončilo 6:2, debakl jsem na hřišti neviděl. Sparta měla šance a my jsme to zlomili první brankou. Jsme rádi za odvedený výkon a přístup hráčů k zápasu. Chceme to zítra zopakovat. Máme zkušené mužstvo a i zítra půjdou do zápasu, jako kdyby to bylo 0:0.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): My jsme udělali velké množství individuálních chyb. Nejednalo se jen o nepřesné přihrávky, zakončení, ale celkově náš výkon. Vyrobili jsme mnoho hrubých chyb, proto jsme nemohli pomýšlet na zisk bodu.