VIT - SPA 1:7 - Mladší dorost obhájil titul!

FT3, neděle 26. 3. 2017
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Malík – Cubo, Smolka, Zapletal, Raška, Pláňka, Smička – Vojtovič, Tvrdý, Kylnár (C), Lewandowski, Zajíc, Plánka, Pastor, Ivan, Vjačka, Beránek. Trenér: Roman Ryšánek.
Sparta: Škorpík – Bureš, Haš, Vandirek, Najman, Zemchenkov, Kumpošt, Prymula, Pšenička, Klimo, Čermák, Barinka, Rubeš, Slavíček, Obadal, Vitouch, Najman, Šubert, Gluzman, Guryevsky, Kuracina. Trenér: Jaroslav Nedvěd.
Branky a nahrávky: 18. Smička (Vojtovič) – 2. Barinka (Čermák), 8. Klimo (Prymula, Kumpošt), 14. Barinka, 37. Pšenička (Čermák), 38. Rubeš, 43. Vitouch (TS), 56. Pšenička (Bureš, Vitouch). Rozhodčí: Vrba, Pilný – Ovsík, Žídek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 168. Střely na branku: 25:43. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:7.
Sparťanští mladší dorostenci dokázali na finálovém turnaji MČR v Hradci Králové obhájit mistrovský titul! Po výhrách nad Kometou Brno a Plzní dokázali v přímém souboji o první místo přejet také Vítkovice. Ty sice snížily na 1:3, ale poté už se trefovali pouze Pražané. Svěřenci kouče Jaroslava Nedvěda tak po skvělé sezoně, ve které dominovali, slaví zasloužený zisk zlatých medailí.

Ačkoli se kotouče jako první chopily Vítkovice, v následujících dvaceti minutách se černá pryž na jejích hokejkách příliš neohřála. Stručně řečeno, první perioda vyzněla lépe pro sparťany, kteří ve třetině Ostravanů úřadovali po většinu času úvodní části. První výpad před gólmana domácích Vítkovic zmařil ofsajd, Sparta se tak musela vracet. Čermák projel podél bočního mantinelu, na jehož konci puk posunul přes šířku kluziště na dojíždějícího Marcela Barinku, který jej zasunul k bližší tyči nad brankářův beton – 0:1.

K nelibosti Vítkovic se Prymulovi podařilo udržet pásmo a ke kotouči se následně dostal Kumpošt, kterému se nabízel otevřený prostor před brankovištěm, přihrávku si ale nezpracoval dle svých představ, a zpoza vítkovické klece ji tak raději poslal dopředu na Michala Klima - 0:2. Sparťané ve své ofenzivně laděné hře pokračovali a k další radosti jim dopomohl i sám brankář Vítkovic. Zmatený Malík vyjel z rohu své klece, když očekával, že Marcel Barinka kotouč přenechá jednomu ze svých spoluhráčů. Sparťan ale přihrávku nezvolil a vypálil z první, na návrat mezi tři tyče tak bylo pro gólmana pozdě – 0:3.

Vítkovice trápila ztráta energie po předchozím utkání proti Plzni a první velkou příležitost si vytvořily až při přesilovce v posledních minutách první třetiny. Smolka nahrál z vrcholu kruhů dolů na Pastora, kterému se otevřel volný prostor mezi boční tyčí a betonem. Puk si ale nestačil zpracovat a Škorpík se navíc na poslední chvíli stačil přemístit. Od modré následně sjel Vojtovič, na kterého ve výhledu maskovaného sparťana čekal Petr Smička. Tomu stačilo nabídnutou přihrávku jen ztečovat do branky – 1:3.

K první akci se ve druhé třetině dostal Prymula, který z nulového úhlu přihrál do prostoru před Malíkem Barinkovi, nechal se ale možná až příliš unést a přestřelil. Nepříjemná byla střela bez přípravy z hokejky Pastora. Kotouč se zastavil o brusli jednoho z obránců metr před Škorpíkem, odkud jej jeden ze sparťanů urychleně vyrazil. Na Smolkovu střelu byl brankář v rudým už ale perfektně připraven, když ji od vrcholu pravého kruhu zachytil do své lapačky. Aktivní Pastor se posléze dostal do samostatného úniku a z prostoru levého kruhu hodlal vypálit, než tak ale učinil, před čepel si mu obětavě lehl Haš.

Pěknou kulišárnu si na Malíka připravil Čermák, který jej nalákal k jedné z bočních tyčí, vystřelil ale naopak k té opačné, kde už čekal Ondřej Pšenička, aby kotouč uklidil do brány Ostravanů - 1:4. Veselo bylo i v momentě, kdy brankář znovu bránil bližší tyč, a odhalil tak zbylou část své branky. Puk se odrazil od zadního mantinelu před tři tyče Vítkovic, kde nešťastně zaúřadoval jeden z jejích obránců a svojí hokejkou se rozmáchl tak, že se kotouč za Malíkem ocitl popáté. Trefa byla připsána Václavu Rubešovi – 1:5.

Prymula na začátku třetí třetiny zastavil kotouč a poslal jej na Pšeničku, který vyčkával u pravého gólmanova betonu, ten ale před jeho dorážkami nepovolil. Smolka následně fauloval Davida Vitoucha, který se dostal do samostatného úniku a předjel Ostravana, ten však do jeho střely vložil hokejku. Za jeho hákování tak bylo nařízeno trestné střílení a sparťan si možnost nájezdu nenechal protéct mezi prsty, když vystřelil do horní poloviny branky – 1:6.

Kolem boční tyčky vítkovické klece se protáhl Čermák, který hodlal zakončovat bekhendovou stranou své hole, ale s úspěchem se nepotkal. Vitouch si svojí první velkou šanci spálil, když před otevřeným brankovištěm na poslední chvíli uklouzl. Následně však dopomohl ke vstřelení v pořadí sedmého a zároveň konečného gólu Sparty, když střelu od modré do sítě Vítkovic tečoval Ondřej Pšenička – 1:7.

Radek Philipp (HC Vítkovice Ridera): "Byli jsme si vědomi toho, jakou má Sparta sílu. Letos má výborné mužstvo. O utkání rozhodla první třetina, kdy nám sparťanští kluci ve skóre odskočili, a tím položili základ k celkovému vítězství. Na nějaké 'coby, kdyby' se nehraje, a my tak můžeme klukům ze Sparty pouze pogratulovat. Mrzí nás to, ale první místo je ve správných rukou."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Byl to nádherný turnaj. Kluci zase znova potvrdili, že mají výbornou partu, která táhne za jeden provaz. Po ne úplně povedeném závěru základní části, kdy jsme byli trochu přejedení výhrami, jsme spadli z hrušky na zem. Myslím, že to přišlo v pravý čas. Před play off jsme se znova semkli a začali pracovat. Máme sice strašně talentované mužstvo, ale k tomu patří i ta základní práce, jako je blokování střel, dobruslování a podobně. Vrátili jsme se ke kořenům naší týmové hry a z toho jenom vyústil titul, druhý v řadě."