VIT - SPA 3:6 - Sparta jde po výhře v Ostravě na první místo!

19., pátek 4. 11. 2011
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Málek - Malík, Kudělka, Ovčačík, Voráček, Sloboda, Rehák, Trnka - Pabiška, Burger, J. Káňa - J. Sýkora, Štefanka, Kolouch - Pohl, Húževka, Walker - Šedivý, Strapáč, Szturc - od 24. navíc T. Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.
Sparta: Falter - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, Husák, Philipp, D. Kočí, Kasík, Kučný - Jánský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Přibyl, Pacovský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 8. Szturc (Strapáč, Rehák), 41. Burger (J. Káňa, Malík), 57. Rehák (Pohl, J. Káňa) - 12. Broš (Husák), 22. Ton (Tenkrát, Philipp), 42. Tenkrát (Bližňák, Ton), 43. Foster (T. Rachůnek), 52. Foster (Kasík), 60. T. Rachůnek (Ton, Foster). Rozhodčí: Hradil, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5513. Střely na branku: 45:31. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5, 3:5, 3:6.
Jako první se sice trefily domácí Vítkovice, sparťané však zvládli otočit brankami Tona a Broše. Na gól sparťanského kapitána sice ještě Ostravští odpověděli, ale sparťané přidali další tři branky a vývoj utkání už kontrolovali. Šestý zásah přidal do prázdné branky Tomáš Rachůnek. Hned dvakrát na Moravě skóroval Alex Foster.

Hned po třech minutách hry mohla jít Sparta do vedení. Kolem branky Vítkovic se obtočil Dominik Pacovský a zavěsil. V té době byla již však domácí klec vychýlena ze své pozice a rozhodčí po poradě se svým kolegou u videa branku neuznal. To bylo ze strany hostujícího týmu směrem dopředu na dlouhou dobu všechno. Naopak na druhé straně nejprve prověřil z otočky Falterovu pozornost domácí Kolouch a vzápětí již šly Vítkovice do vedení. Před branku Sparty se důrazně natlačil obránce Rehák, v pádu našel Romana Szturce a ten zakončil střelou pod víko.

Sparta mohla odpovědět za dvě minuty, kdy byl vyloučen vítkovický Sýkora, přesilovku ale vůbec nesehrála dobře a nedostala se k jediné střele. Hostům to však nemuselo vadit. Pár vteřin nato vystřelil totiž od modré čáry Patrik Husák a nikým nekrytý Michal Broš dorazil puk za Málkova záda. To vybudilo domácí k ještě vyšší aktivitě a zasypali Falterovu branku množstvím nebezpečných střel. Ten však svůj tým podržel, a když už byl překonán, zachránila ho při přesilovkovém pokusu Marka Malíka tyč.

Aktivitu z konce první třetiny si domácí hráči přenesli i do té druhé, ne tak již střeleckou přesnost. Zato Sparta školila soupeře z produktivity. Za brankou se dostal ke kotouči Petr Tenkrát, přihrál na brankoviště neobsazenému Petru Tonovi, který již neměl se zakončením žádný problém. Po vstřeleném gólu ale Sparta opět polevila a Martin Falter musel čelit několika brejkům vítkovických hráčů. Zuby si na něm vylámal jak Káňa, tak o chvíli později Szturc, který z úhlu neprotlačil puk přes beton sparťanského gólmana. S blížícím se koncem druhé části se opět osmělili i hosté, ale rodící se akci dva na jednoho překazil obránce Tomáš Kudělka. Do kabin se tedy šlo za stavu 2:1 pro Spartu.

Třetí část přinesla gólové hody. Uběhlo pouhých 28 vteřin, když Jiří Burger tečoval střelu Káni a domácí vyrovnali. Radost jim však nevydržela ani minutu. Na prudkou přihrávku Bližňáka si najel Petr Tenkrát a poslal Spartu opět do vedení. A aby toho nebylo pro domácí málo, za další minutu potrestal chybu Marka Malíka Alex Foster. Stejný hráč pak devět minut před koncem v podstatě rozhodl zápas. Vítkovice již jen sváděly marný boj s vlastní nepřesností a skvělým Falterem. Tři minuty před koncem se ještě prosadil domácí Denis Rehák po pěkné přihrávce Káni od zadního mantinelu. Ze strany Vítkovic to však byla pouze kosmetická úprava. Definitivní podobu výsledku dal pět vteřin před koncem střelou do prázdné branky Tomáš Rachůnek. Sparta tak poráží Vítkovice i podruhé v sezóně, odváží si z jejich ledu plný počet bodů a vyhoupla se na první místo extraligové tabulky.

Zdeněk Moták (Vítkovice): V první třetině jsme měli dost šancí, abychom vstřelili nějaké góly, pak jsme ale udělali chyby, za které jsme byli potrestáni. Když jsme měli šance my, tak jsme je nedali. Podařilo se nám sice srovnat na 2:2, ale rozhodující byl gól na 2:3. Pak už jsme nedokázali kontrovat a dostat se zpátky. Hráči sice dřeli, ale střelecky se nám nedaří. Děláme hrubé chyby, za které jsme trestáni.

Richard Žemlička (Sparta): První třetinu jsme odehráli velice špatně. Kdybychom prohrávali 0:3, nikdo by se nemohl divit. Ve druhé třetině jsme se ale zlepšili. Začalo nám to bruslit, dohrávali jsme osobní souboje a dostali jsme se do vedení. V úvodu třetí části jsme se sice znovu dostali pod tlak a Vítkovice vyrovnaly, hned na to jsme ale dali gól na 3:2 a to rozhodlo celé utkání. Závěr už jsme kontrolovali.