ZLN - SPA 2:3 - Přibyl trefil vedení v sérii!

ČF3, neděle 20. 3. 2016
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Kašík (Horčička) – Kotvan, Marušák, Žižka, Matějíček, Řezníček, Horák – Říčka, Holík, Bukarts – Kubiš, Vlach, Okál – Čech, Šťastný, Čachotský – Maruna, Fořt, Ondráček.Trenér: Rostislav Vlach.
Sparta: Pöpperle (Taylor) – Polášek, Eminger, Barinka, Čajkovský, Mikuš, Piskáček, Kalina, Hrbas – Dragoun, Hlinka, Přibyl – Sabolič, Hamilton, Netík – Kumstát, Pech, Forman – Hlaváč, Černoch, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 6. Marušák (Čachotský, Vlach), 23. Holík (Žižka) – 8. Přibyl (Čajkovský, Polášek), 32. Forman (Kumstát), 36. Přibyl (Netík). Rozhodčí: Hribik, Úlehla – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7000. Střely na branku: 20:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Říčka - Přibyl.
Po třech zápasech čtvrtfinálové série play-off vede Sparta nad Zlínem 2:1 na zápasy. První duel hraný na zlínském ledě ovládli Pražané v poměru 3:2, přičemž rozhodující branku trefil v závěru druhé třetiny Daniel Přibyl. Svěřenci Josefa Jandače předvedli svůj nejlepší hokej v závěrečné části, kdy domácím nedovolili prakticky žádnou šanci k vyrovnání. Čtvrté utkání je na programu zítra, tedy v pondělí 21. března od 17:20.

Sparťané do třetího souboje se zarputilým Zlínem vstoupili bez zraněného Jana Buchteleho, do sestavy se naopak vrátil toho času dlouhodobě zraněný bek Michal Barinka. Po poslední hořké domácí porážce 0:4 navíc dostal v brance poprvé příležitost od první minuty Tomáš Pöpperle. A zanedlouho po úvodním buly také inkasoval. První přesilovou hru v zápase po vyloučení Michala Čajkovského využil nekompromisní ranou od modré zkušený Jiří Marušák.

Hned vzápětí si ale přesilovku zahráli i Pražané, a i oni byli úspěšní. Ránu Čajkovského od modré lehce tečoval Daniel Přibyl. Přesilovkové góly obou soupeřů se značně podobaly, z pohledu speciálních týmů pro oslabení – „stejné chyby, stejné známky“. O rychlý obrat se mohl ve 14. minutě postarat Tomáš Netík. Takřka dokonalý pas od Jana Piskáčka k pravé tyči ale nevyužil – při zakončení do poloodkryté brány trefil tyč. V závěru první třetiny hrál Zlín dlouhou přesilovku 5 na 3, tu ale díky skvělé kooperaci Pöpperleho se „třemi statečnými“ sparťané ustáli.

Ačkoliv nastoupili hráči ve žlutém bez kapitána Ondřeje Veselého, na jejich sebevědomí to nebylo nikterak znát. Vůdčí roli na svá bedra, nejen v tomto zápase, přebral Petr Holík, který krátce po vstupu do prostřední periody využil přesilovku a dal domácím podruhé v utkání výhodu vedení v zápase. V přesilové hře vypálil od modré, Pöpperle měl ztížený výhled a na rychlou střelu nestihl zareagovat. S Pražany mohlo být ještě hůř. K nádhernému sólu se nadechl Roman Vlach, proti jeho snaze zvýšit vedení rychlým zakončením z předbrankového prostoru stálo břevno.

Tým kouče Josefa Jandače si ale vybojoval vyrovnání. Petr Kumstát našel chytrou přihrávkou Miroslava Formana na mezikruží a ten trefil z voleje k pravé tyči. Platnost branky musel potvrdit videorozhodčí. Za 196 vteřin Sparta dokončila obrat ve druhé třetině. V přečíslení dvou na jednoho se blýskl kapitán Jaroslav Hlinka, který v plné parádě ukázal svou možná nejlepší schopnost a dokonalou žabkou vybídl ke skórování Daniela Přibyla. Ten si počínal suverénně a puk trefil z voleje za přesouvajícího se Kašíka. Hosté si v závěru třetiny vytvořili velký tlak, ze kterého rezultovala i přesilová hra, tuto situaci ale Zlínští přežili bez následků.

I do závěrečné části vstoupili sparťané coby méně disciplinovaný tým a po vyloučení Barinky hráli domácí přesilovku. Paradoxně to byl Michal Dragoun, který měl během této dvouminutovky největší šanci. V útočném pásmu ukradl puk obránci a pálil do horního rohu, Kašík v těžký moment puk dokázal vyrazit. Další příležitost pro vyniknutí využil domácí brankář v polovině třetí třetiny. Juraj Mikuš předvedl parádní křižnou přihrávku k levé tyči, kde z voleje zakončoval Netík. Ten na domácího maskovaného reka nevyzrál.

Ve třetí třetině předváděli sparťané svou nejlepší hru, domácí hráče takřka k žádné výraznější šanci nepustili, natož pak k náznaku tlaku. Ševcům nebyla pranic platná ani podpora vyprodaného stadionu. V poslední minutě to žlutomodré dresy zkusily se šesti bruslaři v poli, k žádné střelecké příležitosti se ale neprobojovaly a utkání ztratily. Jako rozhodující se nakonec ukázala Přibylova trefa ze druhé třetiny – posléze nejlepšího zvoleného hráče Sparty v tolik důležitém zápase.

Rostislav Vlach (Zlín): „Rozhodly naše nevyužité přesilovky v první třetině. Kdybychom dali při hře pět na tři gól, bylo by to jiné. Následně to bylo už takové bojovné utkání. Poslední třetinu se nám nepodařil vytvořit tlak, navíc jsme vystřelili jenom dvakrát na branku. Sparta podala asi nejlepší výkon v celé sérii.“

Josef Jandač (Sparta): „Zápas jsme ubojovali a velice si toho u našeho mužstva cením. Ostatní je pod moji úroveň komentovat. Nevím, proč se naprosto regulérní gól tak dlouho zkoumal na videu.“