48., neděle 3. 2. 2008
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Turek - Sičák, Frolo, Toman, Vydarený, Mucha, Gřegořek, Macháček, od 51. navíc Bolf - Kůrka, Šimánek, Sailer - L. Květoň, V. Hübl, Kotrla - Hudec, Vak, Veselý - Gulaš, Mertl, Mikulík.
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, Cook, Černošek - Melichárek, P. Nedvěd, M. Hlinka - Ton, Langhammer, Netík - Dragoun, Vaic, Hromas - Švagrovský.
Branky a nahrávky: 28. Melichárek (Jerofejevs), 43. Hlinka (Nedvěd), 44. Langhammer (Netík), 59. Ton (Vykoukal). Rozhodčí: Polák - Čížek, Prchal . Vyloučení: 9:9, navíc Černošek (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 6421.
Na jihu Čech nebylö zpočátku vidět moc šancí, až ve 22. minutě rozezvonil Netík tyčku. O šest minut později tečoval Melichárek Jerofejevsovu střelu od mantinelu za Turka. Třetí třetinu už mistr opanoval, když náskok navyšovali Hlinka, Langhammer a Ton. Brankář Tomáš Duba si připsal druhé čisté konto za sebou.

Hned od prvních minut totiž bylo jasné, že se žádný pohledný zápas konat nebude. O něco aktivněji sice začali domácí, když měl po obkroužení Dubovy brány příležitost ke vstřelení gólu Veselý, jenomže sparťanský brankář mu zhatil radost. Na druhé straně ohrozil Turka Petr Ton, jenž si počkal na modré čáře na přesnou přihrávku Vykoukala, jenomže českobudějovická jednička si mezeru mezi betony pohlídala.

Dále pokračovalo utkání sice ve velkém tempu, s množstvím osobních soubojů, ale bez hokejových myšlenek a pěkných akcí. Oba týmy čekaly na chybu druhého. Typické utkání play-off. Jakési oživení hry tak znamenaly pouze přesilovky, v jedné z nich pálil v 10. minutě Gřegořek, ale Tomáš Duba bez hnutí brvy skryl kotouč do své lapačky. Poslední šanci první třetiny měl v 19. minutě sparťanský útočník Netík, avšak Turek jeho přízemní zakončení vystihl. První třetina tedy hokejové labužníky neuspokojila, pouhých deset střel je asi ze sedaček nezvedlo.

To druhá dvacetiminutovka vypadala aspoň ze začátku nadějněji. K vidění byly dvě velké šance na každé straně, v nichž pokaždé sehrála hlavní úlohu konstrukce brány. Nejprve označil po proskočení mezi statickými obránci tyč Netík. V českobudějovickém týmu měl stejnou smůlu Vak.

Následovala série vyloučení a jedno z nich sebou přineslo i první branku. Ujala se teč Tibora Melichárka, který si ve 28. minutě najel před Turka na nahození Jerofejevse, a usměrnil puk do sítě - 0:1. Snahu vyrovnat předvedli Jihočeši taktéž při výhodě jednoho muže. Nebezpečně pálil ve 32. minutě Sičák, a ačkoliv diváci za bránou již zvedali ruce v gólové radosti nad hlavu, touš se otřel jen o boční síťku.

O tři minuty později si opět při přesilovce vybruslil před Dubu Petr Sailer. Sparťanský strážce svatyně si ale spravil chuť po svém předcházejícím vyloučení, kdy pokryl kotouč za brankovou čárou, a útočníka domácích vychytal. To ale bylo z druhé třetiny vše.

Poslední dějství načli opět lépe hokejisté Sparty. Nejdříve Miroslav Hlinka z takřka totožné situace jako před prvním gólem využil příhru Nedvěda - 0:2. O minutu později už byl stav skóre pro domácí velmi nepříznivý. Z rychlého brejku totiž napálil puk pod padajícího Turka Jakub Langhammer - 0:3.

Snížit mohl ve 47. minutě domácí Frolo. Jeho střela jen těsně minula sparťanskou klec. Pak už na sebe poutal pozornost hlavně Petr Ton. Ten ve dvou nájezdech na Romana Turka nevyzrál. Jenomže čtvrtý hřebíček do českobudějovické rakve zatloukl právě šikovný forvard Sparty Petr Ton. Využil rozestoupení domácích beků a švihem překonal gólmana - 0:4.

Čestný úspěch na straně Jihočechů nezaznamenal při přečíslení soupeře minutu před koncem ani Veselý. Konec utkání vyprovázel potlesk nejen sparťanského hloučku, ale i fanoušků HC MOUNTFIELD, kteří odměnili hráče za předvedený výkon, ačkoliv museli spoknout hořkou pilulku v podobě prohry 0:4.

Josef Jandač (České Budějovice): První polovina zápasu byla rozkouskovaná častými vyloučeními a nám se nedařilo sehrát přesilovky. Sparťané měli výborný pohyb, a když se jim podařilo skórovat, tak si pečlivě výsledek hlídali. Hráli ze zajištěné obrany. V začátku třetí třetiny proměnili brejkové situace a pak už se to nedalo otočit.

František Výborný (Sparta): Do Budějovic jsme nepřijeli jako favorité, ale v parádní atmosféře před vyprodaným hledištěm jsme dokázali podat disciplinovaný výkon. Dali jsme góly z přesilovky a z brejků, a to rozhodlo. Vyhrát na ledě nejlepšího týmu základní části se nepodaří každý den, po úspěchu ale zůstáváme na zemi.