24. 10. 2004 | Lucie Vítková

Derby zvládla lépe Sparta

17., neděle 24. 10. 2004
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Bříza (39:06 - 40. Pöpperle) - L. Procházka, Řezníček, Pilař, Jan Hanzlík, Richter, Schnábel, Dobroň - Ton, Broš, Chabada - D. Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Olesz, Kašpařík, Sivek - Netík, Šindler, Dragoun.
Slavia: Franěk - J. Novák, Kolařík, D. Pojkar, P. Kadlec, Graňák, Žabka, Klouček - Duda, J. Beránek, Sup - Tomica, Stümpel, Vlasák - D. Hruška, Vašíček, Antoš - M. Kopecký, P. Martinec, R. Dlouhý - Sobotka.
Branky a nahrávky: 38. Netík (Chabada, Ton), 45. Chabada (L. Procházka, Ton), 48. Nedvěd (Hlaváč, Richter), 60. Nedvěd (Hlaváč) - 6. Sup (J. Beránek), 14. Vlasák (Vašíček). Rozhodčí: Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6, navíc Kolařík (Slavia) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 12.546.

Hokejové derby mezi Spartou a Slavií začala lépe Slavia, které vedla po první třetině o dvě branky. Ovšem branky Netíka, Chabady a dva góly Nedvěda rozhodly o vítězství Sparty 4:2.

Velmi pohledné utkání před zaplněnou T- Mobile Arenou začala lépe domácí Sparta. Při vyloučení Stümpela pálil dobře Nedvěd, který těžil z nahrávky Výborného. Bříza se poprvé předvedl dobrým zákrokem v oslabení, když jej prověřil Sup, a o chvíli později uzdravený Beránek. Rána Sivka se zastavila na levém betonu brankáře Fraňka. V 6. minutě vytvořila první pětka Slavie závar před domácí brankou. Řezníček neuhlídal Supa, který zužitkoval Beránkovu nahrávku a dotlačil puk pod Břízou do domácí klece. Richterovu střelu od modré se snažil dorážet dravý Olesz. Zámořská pětka vedená Nedvědem si vytvořila řadu šanci, ale Franěk byl stále pozorný. Slávistického strážce svatyně nepřekonal ani Ton, který střílel z první pouze do jeho náruče. Na druhé straně protáhl Břízu chytrou střelou Beránek. Výborný, Nedvěd a Hlaváč ujížděli na samotného beka Nováka, ten však prvně jmenovanému odebral puk včas. Okamžitě po vhazování poslal kotouč na branku hostů Ton. Při vyloučení Sivka se až před Břízu proháčkoval Stümpel, domácí gólman sklapl betony včas. Novákova střela uvízla v lapačce brankáře domácích. 14. minuta patřila znovu Slavii. Novák vystřelil od modré, kotouč se dostal na hůl nikým nehlídaného Vlasáka, který zamířil po ledě do protipohybu Břízy. Hosté tak již vedli 0:2. Při vyloučení Vašíčka v 16. minutě vsítil Výborný branku, kterou Šindler po konzultaci s videorozhodčím neuznal, protože Franěk vykopl brankovou konstrukci. Sparťané měli v závěru první části výhodu dvou hráčů v poli 10 vteřin. Zaskočení domácí hráči na dobře bráníci čtveřici hostů nic nevymysleli.

V úvodu prostřední části lapil Franěk dvě šance z hokejek Výborného a Tona. Na trestné lavici seděl Hanzlík, když Vlasák promeškal ideální okamžik pro střelu sám před Břízou. Puk mířící do brankoviště na Beránka pohotově lvím skokem zastavil znovu sparťanský veterán. Martinec se dral před branku domácích, zkrumáž před Břízou se snažil propálit Hruška. Dobrý pokus vyslal Netík, ránu Richtera Franěk vyrazil. Kličkovanou znovu předvedl exsparťan Martinec. Hruška objížděl chytře branku, ale Břízu u pravé tyče neobelstil. V další přesilové hře domácí hráči krom slabé teče Hlaváče nic na dobře fungující obranu Slavie nevymysleli. V 38. minutě přišlo po úporném boji snížení. Chabada tísněn dvěma hráči zavezl puk do třetiny a nahrál zcela volnému Netíkovi. Ten se nerozmýšlel a zápěstím zamířil přesně. Sparťané ožili. Vyrovnat mohl vzápětí Broš, Pilařova střela minula cíl jen o kousek. Dragoun se řítil tváří v tvář Fraňkovi, ale nezakončil ideálně. Na trestné lavici pykal za hrubost Kadlec, když Hlaváč nádherně objel Nováka, ale puk z jeho hole zastavila pouze tyč. Nedvěd sám před Fraňkem nedokázal protlačit puk do jeho branky. Trenér Lener udivil diváky taktickým tahem, když minutu před druhou sirénou poslal do branky místo zkušeného Břízy nerozchytaného Pöpperleho.

Do závěrečné třetiny vstoupila Sparta s jasnou touhou vyrovnat stav utkání. Do branky se vrátil Bříza. Chabadovu přihrávku v jasné šanci neproměnil Ton. Před střelou Nováka se obrana domácích rozestoupila, ale puk mezi tyče nedolétl. Ve 45. minutě rozjásal stadión Chabada. Procházka nahazoval do prostoru před branku, kde se kotouč odrazil od brusle beka hostů na hůl Chabady, který přehodil ležícího Fraňka a vyrovnal na 2:2. Vzápětí motal domácím obráncům hlavu Hruška, ale bezúspěšně. Rozhodnout mohl mladík Dragoun, který uháněl sám na Fraňka, ale zamířil pouze do jeho výstroje. Ve 48. minutě seděl na trestné lavici Kolařík. Početní výhodu bleskově využil střelou zápěstím po nahrávce Hlaváče Nedvěd. Sparta šla poprvé v utkání do vedení. Lapačka Břízy vyletěla včas nahoru při střele Graňáka. Stoprocentní gólovou příležitost neproměnil v přesilové hře Slavie Vašíček, Bříza svůj tým držel. Na Břízovi si dvakrát v krátkém sledu vylámal zuby také Stümpel. Tona držel Kolařík, přesto si spaťanský forvard našel pozici ke střele. V závěru utkání trenér Růžička odvolal Fraňka z branky, když ve 60. minutě dobruslil Nedvěd vyhozený puk a z těžkého úhlu rozhodl derby pro Spartu. Po krásném boji děkovalo domácím hráčům ve stoje přes 12.000 diváků.

Marian Jelínek (Sparta): "Začali jsme nervózněji, než bylo třeba a Slavie hrála velice chytrý hokej. Měla zavřenou obranu a pomocí nahazovaných puků po mantinelu se dostávala do přesilovkových situací, což ji přineslo i úspěch v podobě vedení 2:0. Podařilo se nám ale zápas otočit, což je pro nás neskutečně cenné. Nejen derby, ale i jiné zápasy jsme otočili ze stavu 0:2, 1:2, 0:1, což svědčí o síle týmu. Šli jsme výsledku naproti a přineslo to ovoce."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Myslím si, že to bylo dobré a zajímavé utkání, bohužel se špatným koncem pro Slavii. Začali jsme velmi dobře, brzy jsme se dostali do vedení, byli jsme aktivní a hráli pozorně ve středním pásmu. Sparta v první polovině moc šancí neměla. Od své hry jsme ale odstoupili, začali jsme hrát pasivněji a to nás asi stálo vítězství."