Dobře zvládnutá druhá třetina přinesla Spartě body

27., pátek 25. 11. 2005
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Bříza - Stehlík, Nikolov (38. O. Malinský), Vykoukal (23. Toman), Černošek, Dobroň, Jan Hanzlík - O. Kratěna, Sivek, Chabada - Ton, Marek, Štrba - Netík, Kašpařík, Vopat - Špaňhel, J. Straka, Havelka.
Litvínov: Jarina - Punčochář, Gýna, Morava, Ťupa, Poživil, Bombic, Pojkar - Kubinčák, Reichel, Prorok - Benda, Branda (21. Petružálek), Trávníček - Zadina, Jeslínek, Gombár - Balázs, Sklenička, Šaffer.
Branky a nahrávky: 24. Sivek (Chabada, Stehlík), 31. Štrba (Marek), 34. Netík (Stehlík, Ton), 35. Sivek (Chabada, Netík), 42. Marek (Ton) - 50. Morava (Trávníček). Rozhodčí: Bolina - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. Diváci: 3827.
Po více než měsíci se Holešovičtí můžou radovat z tříbodového vítězství na domácím ledě. Třináctý Litvínov vydržel v Praze vzdorovat pouhou jednu třetinu. V prostředním dějství rozpoutala Sparta uragán, jehož výsledkem byly čtyři góly v Jarinově bráně. V závěru utkání dokázali Chemici využít jednu z přesilovek a snížit tak na konečných 5:1. Sparťané byli po celý zápas aktivnějším mužstvem a zaslouženě zvítězili.

Sparťané před vlastními diváky neponechali nic náhodě a od samého začátku šlapali na plné obrátky. Zvýšenou aktivitu odstartoval za domácí Marek, jenž příklepem mezi nohama Moravy vyděsil Jarinu v litvínovské svatyni. Gólman Chemopetrolu se následně zapotil také při nahození Havelky a chytré teči Straky, od samého začátku musel být Jarina v permanenci. Severočeši se prvně ozvali až koncem šesté minuty z hole Bombice. V přesilové hře hrozil dělovkou Ťupa, odražený puk nedostal za Břízova záda také Branda. Na druhé straně ostře vypálil Nikolov, po ledě se neprosadil střelou zblízka také Kratěna. Tempo zápasu rozkouskovaly přesilové hry, nejprve pykal za katrem Sklenička, následně jej doplnil za domácí Vopat. V početní výhodě zahrál na výbornou první domácí útok, avšak pohledným kombinacím scházela finální přihrávka. Když zblízka nezamířil ideálně k tyči znovu Nikolov, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Vstup do prostředního dějství vyšel naopak lépe hostům. V oslabení nezužitkoval Zadinovu přesnou příhru kapitán Reichel, z křídla si střelou zápěstím s výborným Břízou neporadil Benda. Jeslínek s Gombárem zatápěli pod kotlem několik vteřin, než jejich snahu zmařil znovu strážce domácí klece. Ve 24. minutě zničehonic ujel Sivek a parádní střelou podél nohy bránícího hráče poslal Spartu do vedení. V dalším oslabení mohl vyrovnat po hrubce Černoška vůdce Reichel, ovšem nájezd nezvládl. Před hrozícím duem Trávníček - Benda znovu mužstvo podržel sparťanský veterán. Ve 31. minutě Štrba před brankou nikým nehlídaný přesně nasměroval Markovu střelu pod rukou Jariny do sítě. Vzápětí se na čtyři minuty nechal vyloučit hostující útočník Jeslínek, který vysokou holí vyřadil ze hry Nikolova. Prodlouženou početní výhodu Sparta zvládla na výbornou a definitivně tak zlomila odpor Chemiků. Nejprve ve 34. minutě zužitkoval po ideálním pasu Stehlíka přesilovou hru Netík, jenž stál na pravém křídle a střelou z oleje navýšil vedení. O necelou půlminutu později Chabada naznačil střelu, ale namísto rány vybídl ke skórování lépe postaveného Sivka, který se nemýlil. Čtyřbrankové vedení Litvínov zlomilo, Sparta na ledě létala a se soupeřem si doslova pohrávala. Do druhé sirény mohl vedení ještě navýšit Černošek, když se před prázdnou brankou natahoval po Markově příhře.

Druhá minuta třetí třetiny znamenala opět změnu skóre. Nejkrásnější akci zápasu předvedlo sehrané duo první formace Ton s Markem, kteří si nadvakrát vyměnili naslepo kotouč a centr Marek s úsměvem dopravil kotouč za brankovou čáru. Jednoznačně se vyvíjející utkání mírně opadlo, na vině byla především píšťalka sudího, která se ozývala příliš často. Jenže hra v početní výhodě zdecimovanému Litvínovu nevycházela, také Sparta se uspokojená vedením nehnala příliš dopředu. Přesto přišel trest v 50. minutě potrestal Špaňhelovu hrubost Morava, kterému stačilo na využití přesilovky pouhých pět vteřin. Ihned po vyhraném vhazování Trávníčka poslal puk ke vzdálenější tyči Břízovy brány. Závěr ovšem patřil jednoznačně domácím. Sivek hladový touhou vsítit hattrick zkoušel štěstí z mezikruží, avšak v cestě mu stál Jarina. Stejný muž nedovolil obohatit statistiky nejlepšímu střelci extraligy Tonovi, jenž se nejdříve zkoušel prosadit individuelně po křídle, neuspěl ani v samostatném nájezdu elegantním zakončením jednou rukou. Bezradný Litvínov už jen odpočítával poslední vteřiny utkání, když na Jarinu letělo nahození Stehlíka, které nepříjemně poskočilo, ale mezi tyče se nevešlo. Sparta doma zvítězila v základní hrací době po více než měsíci.

Marian Jelínek (Sparta): Rozhodlo se mezi 31. a 35. minutou, kdy jsme vstřelili tři branky. Za stavu 0:3 se to těžko soupeři dohání. S Plzní i na Slavii nám utekly konce utkání, nepodařilo se nám udržet naše tempo hry. Soupeř mě překvapil, že i za nepříznivého stavu hrál do konce. Začínáme hrát, co chceme. Toto vítězství je pro naši psychiku velice důležité. Nikolov, Kratěna i Štrba budou v pořádku, chtěli jsme je pak šetřit. Nikolov i Kratěna dostali ránu do obličeje, Štrba má koňara. Vykoukal dostal ránu ze strany na operované koleno, nechtěli jsme riskovat.

Petr Fiala (Litvínov): Po první třetině, která byla z obou stran bez šancí, si jich obě dvě strany vytvořily dost. Sparta byla v koncovce důraznější a šikovnější. Když dali v přesilovce na 3:0, byla to jen otázka dohrání utkání. Rozhodlo deset minut v druhé třetině. Chtěli jsme se pokusit uhrát na Spartě víc, ale pokud nedáváme samostatné nájezdy a šance, nemůžeme uspět. Ve třech zápasech jsme dali jen jeden gól a navíc ho vstřelil obránce.