OS3, sobota 1. 3. 2008
Sparta - Jihlava SPA - JIH
Sparta: Kocián – Grin, Veselý, Drvota, Švidra, Koževnikov, Žovinec – Sovík, Hanták, Kniazev, Krpata, Tůma, Chára, Hrabák, Rubeš, Eis, Kejdana, Merta, Hybner.
Jihlava: Šťastný – Šidlík, Brychta, Musil, Cirhan, Pekárek, Tichý, Kvasnička – Kuřítko, Prokš, Pěška, Malec, Žídek, Vysloužil, Zeman, Polcar, Kasalý, Honza, Přidal.
Branky a nahrávky: 15. Merta (Rubeš), 20. Hanták (Hrabák, Kniazev), Hybner (Chára, Žovinec), 32. Hrabák (Hanták, Kniazev). Rozhodčí: Hrubý - Žídek, Podrazil. Vyloučení: 7:14 (navíc JIH Kuřítko 10 OT). Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 107.
Rozhodující osmifinálový zápas čekal na sparťanský dorost. Po prohře v Jihlavě a včerejším drtivé vítězstvím bylo jasné, že ze čtvrtfinálové účasti se bude radovat ten tým, který dnešní utkání zvládne lépe. K radosti početného rodičovského kotle v holešovické aréně to byli právě domácí, kdo třetí duel zvládl a posunul se mezi nejlepších osm týmů dorostenecké extraligy.

Začátek utkání se nesl ve velice vyrovnaném duchu, kdy ani jeden z týmů očividně nechtěl udělat chybu a darovat soupeři branku. Nebylo tedy divu, že první nebezpečnou příležitost aréna Sparty viděla až v šesté minutě, kdy domácí Eis našel přihrávkou z rohu Rubeše, ten však pálil vedle.
Úspěšný nebyl o minutu později ani Žovinec, který poté co převzal dlouhou Hantákovu přihrávku objel branku a střílel, nicméně Šťastný byl připraven.
Skóre se měnilo v patnácté minutě. Tomáš Rubeš dlouho kličkoval v jihlavském pásmu a když už se rozhodl vystřelit, jeho ránu zblokoval jeden z obránců. Volného puku se však zmocnil David Merta a švihem pod lapačku poslal domácí do vedení – 1:0!
Jihlavští byli opět týmem, který tahal za kratší konec provazu. Situaci si hosté však často sami komplikovali. Po Kuřítkově vyloučení zařídil jihlavský trenér Zeman svými prostesty další dvouminutový trest a tedy dvojnásobnou přesilovku.
Tu však domácí nevyužili. Přestože si vytvořili velký tlak a branku ostřelovali co se dalo, do černého se netrefil Grin, Drvota, ani útočníci Tůma s Chárou, kteří ztroskotali na Šťastném.
Když mohli konečně hosté hrát v pěti, zařídili Spartě další přesilovku za špatné střídání. Ani tu sparťané nevyužili, přesto se skóre měnilo. Jen pár vteřin poté, co na led naskočil vyloučený Jihlavan, pálil od modré Kniazev, Šťastný vyrazil. K puku se nejrychleji dostal Hrabák, ovšem taktéž na hostujícího gólmana nevyzrál. To se však povedlo dalšímu dorážejícímu a Filip Hanták zvýšil pár vteřin před koncem na 2:0!

Přestože do druhého dějství vstoupili hosté početní převahou, ani to je nedokázalo „nakopnout“ k lepšímu výkonu. Sparťané aktivně forčekovali a nenechali Jihlavany se usadit v útočné třetině a Spartu zatlačit.
A tak zahrozili opět domácí. Po Grinově pasu se osamocen na Šťastného řítil Tůma, branku ale přestřelil. O pár okamžiků později mohl využít zaváhání jihlavské obrany Hrabák, ale taktéž jeho pokus zmařil Šťastný.
Když v devětadvacáté minutě dostali sparťané možnost druhé dvojnásobné přesilovky, nemýlili se. Z rohu našel Chára před brankou Žovince, který zachoval klid a poslal puk před odkrytou klec na osamoceného Aleše Hybnera - 3:0!
Domácí ve svém tlaku neustávali a byli jediným týmem na ledě. Hravě procházeli jihlavskou obranou a nebylo divu, když jedno ze soupeřových zaváhání využili. Ve středním pásmu se srazili dva hráči hostí, puk převzal Hanták a ve chvíli, kdy Šťastný vyjel, aby mu zmenšil střelecký úhel, posunul Hanták puk na Radka Hrabáka, pro nějž nebyl problém trefit prázdnou branku – 4:0!

Teřtí třetina byla při dnešním vývoji zápasu jen formalitou. Sparťané se snažili zápas v poklidu dohrát a s lehkou hlavou kombinovali. Asi největší příležitost třetí části promarnil Stanislav Eis, který svou dorážkou Grinovy střely trefil pouze na brankové čáře stojícího obránce Jihlavy.
Hostům ke konci zápasu povolovaly nervy a často se uchylovali k tvrdé, mnohdy i zákeřné hře. Ve třetí části inkasovali sedm dvouminutových trestů, navíc Kuřítko desetiminutový osobní trest a jeden z členů realizačního týmu musel opustit střídačku nadobro.
Ani to však nedokázalo zkazit domácím radost z postupu do čtvrfinále a jistému Kociánovi k druhému čistému kontu v řadě.

František Zeman, trenér Jihlavy: Dnešní zápas rozhodl ten druhý gól, který sme inkasovali pár desítek vteřin před koncem první třetiny. Tenhle gól do šatny naše kluky zlomil a ti už pak nebyli schopni s výsledkem něco udělat.