18. 12. 2006 | Jaroslav Sedlák, Lukáš Rejmon

Dorost nestačil na Bílé Tygry

30., pondělí 18. 12. 2006
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Horák - M. Černý, Kedršt, Příkazský, Přibyl, Lacek, Diviš, Jurčák, Kulda - Bortňák, A. Jánošík, F. Jánošík - Vašek, Lemfeld, Mizerík - Vařecha, Skalický, Chlouba - Drnec.
Sparta: Kocián - Niko, Grin, Drahorád, Husák, Drvota, Koranda, Veselý - Pacovský, Chára, Tůma - Hybner, Bříza, Osladil - Kolář, Hanták, Kubů - J. Černý.
Branky a nahrávky: 28. Skalický (Chlouba), 30. Mizerík (Vašek, Lemfeld), 32. Vašek (Mizerík, Lemfeld), 34. Kulda (Vařecha), 60. Drnec (Přibyl) - 27. Kolář (Hanták), 45. Pacovský (-), 56. Husák (Chára, Pacovský). Rozhodčí: Bartoš - Kebrle, Hynčica. Vyloučení: 7:8, navíc Kedršt (Liberec) 10 minut + do konce utkání (v 39. min.). Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 73. Střely na branku: 27:12 (10:3, 10:3, 7:6). Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:3, 5:3.
L i b e r e c - sparťanští dorostenci nestačili v liberecké Svijanské aréně na Bílé Tygry a prohrály 3:5. O možnost bodovat přišli hosté během hororové pětiminutovky v polovině 2. třetiny, kdy v rozmezí 5 minut a 14 vteřin 4x inkasovali a přišli o vedení 1:0. Z tohoto šoku se již v průběhu utkání nevzpamatovali a nakonec tak prohráli.

Úvod zápasu poznamenalo množství vyloučených. V prvních deseti minutách se na trestné lavici vystřídalo šest hráčů a plynulosti hry to nepomohlo.

Více věcí se odbývalo před sparťanskou brankou. Už v 2. minutě hosté nepříliš dobře střídali a využil toho liberecký Vašek, který se řítil útočným pásmem. Jeho střelu chytil do lapačky brankář Kocián. Ten měl na konci 5. minuty při hře 4 na 4 štěstí, když puk po bombě Kedršta neudržel, avšak kotouč se za jeho zády odkutálel mimo.

V 7. minutě Bílí Tygři nevyužili 42vteřinovou přesilovku 5 na 3, naopak po zaváhání na útočné modré pustili do nájezdu sparťanského útočníka Pacovského. Gólman domácích Horák však ošemetnou situaci vyřešil.

Po další sérii vyloučení hráli pro změnu krátkou, osmivteřinovou přesilovku 5 na 3 hosté. Rovněž bez úspěchu. Největší šanci měl v 10. minutě už po návratu jednoho z libereckých hříšníků Hanták, který netrefil nahozený puk zblízka před odkrytou polovinou domácí branky. Strážce sparťanské svatyně Ondřej Kocián se vyznamenal při dvou šancích libereckého Vařechy v 15. a v 17. minutě - nejprve byl pozorný po Vařechově šikovné střele před clonícím obráncem a poté si poradil s prudkou ranou po nájezdu libereckého hráče v další přesilovce Bílých Tygrů. První část hry skončila bez gólů.

Skóre otevřel v 7. minutě druhé třetiny sparťanský útočník Ondřej Kolář, ale Liberec za necelou minutu kontroval vyrovnáním v podání Daniela Skalického. Poté se rozjela domácí gólostroj. Druhý útok se postaral o vedení Liberce 3:1 (v 30. min. úspěšně zakončil Lukáš Mizerík, v 32. v přesilovce Martin Vašek), a když v 34. přidal obránce Jan Kulda čtvrtý gól, zdálo se být rozhodnuto.

To by ale nesměla být soupeřem Sparta. Tento klub je synonymem bojovnosti a jeho dorostenci dnes ještě udělali ze zdánlivě jasného utkání drama. Při hře 4 na 4 snížil v 45. min. Dominik Pacovský a od 47. min. měli Pražané minutu a osm vteřin výhodu přesilové hry 5 na 3 při vyloučeních Přibyla a Chlouby. Sparta tuto přesilovku nevyužila a pravděpodobně právě tady prohrála zápas.

I potom se sice stále snažila a domácí se i za stavu 4:2 třásli o výsledek. Vzadu byli nervózní a často měli problémy s vyhozením kotouče z vlastní obranné třetiny. Ovšem když se Tygři dostali k brejkům, byli nebezpeční. Jenomže další gól paradoxně přišel z rychlé akce sparťanů: obránce Patrik Husák si v 56. minutě šikovně najel před branku a pohotově dopravil puk do Horákovy sítě - 4:3. Navíc v 58. min. předvedl Pacovský sólo přes tři liberecké hráče, tuto parádu však zakončil střelou do horní ochranné sítě nad plexisklem.

V čase 58:43 po oddechovém času sparťané nechali na střídačce brankáře Kociána a pokoušeli se uspět při hře 6 na 5 v poli. Liberečtí tuto situaci zvládli s přehledem. Nepustili soupeře do šance a po necelé půlminutě (59:12) vsítili pojišťující pátý gól. Jeho autorem byl Tomáš Drnec, jenž přebral přihrávku Přibyla na útočné modré u mantinelu zády k brance a z otočky se takřka poslepu přesně trefil - 5:3.