8., neděle 28. 9. 2008
Hokej Šumperk - Sparta SUM - SPA
Hokej Šumperk: Hradil - Drábek, Feledík, Fořt, Štefan, Soos, Navrátil, Gewiese, Kašpar - Prokopec, Kohout, Peza, Holinka, Vachutka, Piačka, Tomiga J., Tomiga S., Drtil, Kovář, Šenk, Řehák
Sparta: Bílek (39. Sedláček) - Skřívánek, Kolář, Žovinec, Muller, Dvořák, Vítek - Doležal, Hudec, Kniazev, Rybalkin, Brzobohatý, Rubeš, Eis, Dvořáček, Teubner, Merta
Branky a nahrávky: 27. Tomiga Stanislav (Holinka), 32. Vachutka (Piačka, Drábek), 39. Vachutka (Piačka) - 37. Brzobohatý (Doležal, Dvořák), 37. Brzobohatý (Doleža), 46. Doležal (Vítek, Rubeš), 51. Rubeš (Kniazev, Vítek). Rozhodčí: Klapetek - Hanzlík, P. Rychlý. Vyloučení: 2:4, navíc Pezda 10 minut naražení zezadu. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 100.
P r a h a - Sparťanští dorostenci si odvážejí ze Šumperka tři body za výhru 4:3. Povedlo se jim tak navázat na vítězství z minulého zápasu, kde porazili Olomouc.

Týden poté, co na šumperském ledě padla juniorka Sparty, se obě mužstva setkala i v kategorii dorostenců. Zatímco mezi juniory se radoval Šumperk, o kategorii níž byla úspěšnější pražská Sparta, která v poslední třetině otočila průběh zápasu a o jediný gól vyhrála.

Do zápasu vstoupila aktivněji Sparta, v úvodu pálil Rubeš, následně Kolář sundal tvrdým stromem Šenka, na závěr ostrého úvodu hostů pálil Muller. První střelu domácích vyslal ve čtvrté minutě Stanislav Tomiga, minul však branku Bílka. Šumperk následně podnikal nebezpečné výpady do otevřené obrany Sparty. V deváté minutě se na Bílka řítil Jakub Tomiga, ovšem neskóroval. V 11. minutě minul prudkou přihrávku Pezda. Ve 12. minutě se uvolnil a do šance si nabruslil Tomáš Rubeš, jeho ránu schoval Hradil do lapačky.

Poté tvrdě pálil Patrik Brzobohatý, v největší šanci třetiny se objevil Tomáš Rubeš. Kapitán hostů tvrdě pálil na zadní tyč, ale Hradil schoval kotouč do lapačky a sklidil potlesk tribun. Obě družstva předváděla velice pohlednou podívanou, zajímavý okamžik se odehrál v polovině 19. minuty. Vítek chtěl rukavicí zachytit kotouč vzduchem podél hrazení vyhazovaný z pásma, rukou jej však pouze připravil pro Jakuba Tomigu, který se rozjel na Bílka. Rána mladého šumperského forvarda skončila nakonec v lapačce sparťanského brankáře.

Velice zajímavou podívanou nabídla druhá třetina. Do ní vlétla sice lépe Sparta, ale po několika náznacích šancí se poprvé pořádně urodilo před brankou Pražanů. Šenk po hlavě vlétl mezi dva beky, v pádu vypálil na Bílka, jenže jeho střelu gólman vyrazil před sebe. Následně z první bez přípravy pálil Kohout, nastřelil však jen svého spoluhráče. Po několika náznacích akcí se poprvé brankově urodil v 27. minutě. Stanislav Tomiga se po rychlém úniku dostal před Bílka a bekhendovým pokusem poslal kotouč přímo pod víko.

Pak se začalo poprvé během utkání na ledě i jikřit, během chvíle se na trestnou vydal z každé strany jeden hokejista. Více prostoru na ledě využil ke své individuální akci rychlý Valerij Kniazev, který prosvištěl napříč ledovou plochu, v koncovce si však vylámal zuby na Hradilovi. Hosté pak natlačili Šumperk do blízkosti brankoviště a tvrdě pálil Radek Vítek. Znovu se však červené světlo rozstvítilo za brankou Spartu. Draci předvedli ukázkový přechod pásma, Drábek vyslal křížnou přihrávkou na křídle Edmunda Piačku, který žabičkou mezi kruhy namazal Danielu Vachutkovi. Jeho rána našla cíl nad lapačkou Bílka a Draci rázem vedli 2:0.

Hosty druhý gól nepoložil, naopak. Zatlačili opět Draky do defenzívy, ti se však bránili i za cenu nasazení svého zdraví. Do rány od modré skákal Jan Šenk po hlavě, naštěstí přežil zásah pukem bez zranění. Tlak Pražanů vrcholil, několik nebezpečných pokusů pokryl Hradil, nejvíc se však zapotil při šanci Doležala, kterého vychytal při střele ze dvou metrů. Ve 37. minutě se už Sparta dočkala, navíc hned dvakrát. Nejprve propálil Hradila najetý Patrik Brzobohatý, poté rozhodčí i přes společnou signalizaci neodpískalu u vyhození kotouče Doležalem zakázané uvolnění. Draci očekávajíc písknutí a přerušení přestali hrát, jenže rozhodčí aniž by rozpažili jen sundali po přechodu brankové čáry pukem ruku dolů a hosté tak pokořili nehrající domácí. Marný byli připomínky ochozů, střídačky i všech hráčů na ledě, rozhodčí Klapetek gól uznal a Brzobohatý během krátké chvíle dvěmi góly srovnal. Do konce třetiny se Šumperk přesto prosadil, i tentokrát však hrál svou roli ve střelené brance rozhodčí. Klapetek sice odpískal a až poté se prosadili Draci, gól však uznal. Do prázdné branky skóroval Daniel Vachutka.

Rozhodnutí měla přinést poslední třetina. Hned na úvod pálil hostující Doležal, na druhé straně jej napodobil Šenk, ani jeden netrefili branku. Na konci 44. minuty inkasoval dvě minuty za hákování Šenk, hosté se tak dostali k možnosti vyrovnat stav. Povedlo se jim to deset vteřin před návratem hříšníka na led. Vítkovu střelu tečoval čepelí hole Doležal přesně k tyči a srovnal. Přesilovku si pak zahráli i Draci, jenže ta byla podstatně skoupější na šance než předchozí sparťanská. A tak přišel trest. Michal Hradil si vybral jedinou slabší chvilku v zápase a tvrdá Rubešova střela z úhlu mu propadla za záda. V 54. minutě měl jedinečnou příležitost srovnat Michal Pezda, který zahrával trestné střílení za předchozí faul právě na jeho osobu. Jenže Pezdu vychytal Sedláček, vybruslil jej a šumperský forvard nestačil u tyče zvednou dostatenčě kotouč. Poslední vážnější příležitost srovnat měl Daniel Vachutka, protože však branku Sparty přestřelil, hosté odvážejí ze Šumperka výhru 4:3. Pomstili tak týden starou prohru juniorů, kteří na stejném ledě prohráli s Mladými Draky zcela stejným poměrem.