16., sobota 22. 10. 2005
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Michalec - Hanzl, Malý, Čížek, Vošmik, Trojan, Vrána, Dvořák - Karpov, Morkes, Slaba, Fiala, Pekárik, Pekárek, Ivanov, Kudláček, Bessonov, Sladký, Bříza.
Kladno: Bína - Souček, Gudas, Kružík, Látal, Libert, Petráček, Piskáček, Stehlík - Bečvář, Dalecký, Eberle, Granát, Hauer, Ibl, Knotek, Kupec, Melka, Veselý, Znidulka, Mužík.
Branky a nahrávky: 8.Fiala (Čížek), 17.Pekárek (Fiala, Malý), 41.Karpov (Morkes, Trojan), 53.Karpov (Morkes), 60.Morkes (Trojan, Vošmik) - 1.Eberle (Souček), 9.Eberle (Gudas, Piskáček). Vyloučení: 4:2. Využití: 2:1. Diváci: 39. Střely na bránu: 34:38. Rozhodčí: Krejcar - Bejček, Kabourek.
Dorostenci přivítali na svém ledě první tým tabulky Kladno. Sparta měla co oplácet. V prvním vzájemném duelu sezony zvítězilo Kladno 5:4, když všechny jejich branky padly při početní výhodě. V T-Mobile Areně se ale karta obrátila. Úvodní část byla vyrovnaná, ale pak se dvakrát trefil Tomáš Karpov, čímž rozhodl. Na konečných 5:2 pro Spartu pečetil Petr Morkes.

Dorostenci Sparty přivítali v sobotu na svém ledě lídra tabulky Kladno. To hned od prvních vteřin potvrzovalo svou roli favorita. V čase 0:39 po přihrávce Jana Součka otevřel skóre Jan Eberle - 0:1. I nadále si Kladno udržovalo převahu, dorostenci Sparty těžko přecházeli do útočného pásma. V 8. minutě se to konečně povedlo a to dokonce gólově, prosadil se Martin Fiala - 1:1. Jenže Kladnu travlo jen necelou minutu, aby znovu vyrovnalo. Svou druhou branku v utkání vstřelil šikovný útočník Eberle - 1:2.

"Do desáté minuty bylo Kladno jasně lepší," přiznal hlavní trenér dorostu Sparty Karel Holý, "Naštěstí se nám brzy podařilo vyrovnat." V 17. minutě zakončoval akci Robina Malého a Martina Fialy jejich spoluhráč Ondřej Pekárek, který se po nemoci znovu vrátil do sestavy - 2:2. Sparta se štěstím hrála s Kladnem po první třtině vyrovnaný souboj. "Hráli jsme zodpovědněji než v minulých zápasech," zhodnotil útočník Tomáš Karpov.

Ve druhé třetině už nebyla k vidění taková přestřelka, jako v té prvním, ale hrál se i nadále velice útočný hokej. S tím rozdílem, že více ze hry měla Sparta. "Zlepšili jsme pohyb a Kladno jsme přehrávali," řekl trenér Holý. Ale první tým tabulky nelze podceňovat, takže i přes útočnou hru pracovala Saprta dobře i do obrany. Sparta si dokáza vytvořit souvislejší tlak, ale každy výpad Kladna směrem na k bráně Pavla Michalce byl pro Spartu hrozbou. Ve druhé části žádná branka nepadla. V závěru byl ještě vyloučen Eberle.

Sparta začala v početní výhodě, když ještě dohrávala přesilovku z konce druhého dějství. Po sedmnácti vteřinách hry dobře kombinovali Petr Morkes a Karpov, druhý jmenovaný se také dostal k zakončení a překonal brankáře Marka Bínu - 3:2. Sparta si nechala zužitkování svých brankových příležitostí až do závěru zápasu. V 53. minutě si Karpov najel s kotoučem do mezikruží a zamíř puk přesně do horního růžku - 4:2. Svou druhou brankou v zápase poslal Karpov domácí do dvou gólového vedení, "Srovnali jsme se se zápasem. Podařilo se nám využít šance, to nám dřív dělalo probémy." Kladno ještě v závěru hrálo bez brankáře, ale po dobré práci obrany ujel po křídle Morkes a stanovil stav na končných 5:2.

"Celý zápas jmse narozdíl od Kladna hráli na čtyři útoky a myslím, že v závěru se to projevilo. Kladno už nemělo tolik sil," upozornil trenér Holý. I střelec dvou branke Karpov hodnotil utkání pozitivně, "Dostali jsme méně gólů než v minulých zápasech." Jedním z důvodů je i větší disciplinovanost. "Máme dobrý tým, chyba byla v nedisciplinovanosti, ale to bylo jen věcí kluků, aby si to v hlavě srovnali," připoměl hlavní trenér a dodal, "Když si nechají říct, hrají dobrý hokej. Doufám, že jsme se s problem nedisciplinovanosti ve hře už srovnali."

Tomáš Karpov navázal svým hodnocením na slova trenéra, "Měli jsme lepší dfenzívu. Podařilo se nám Kladno ubránit i v oslabení. V předešlém duelu s Kladnem jsme všech pět branek obdrželi právě v oslabení." Dnes se Kladno v přesilovce netrefilo ani jednou, naopak Sparta měla 50% úspěšnost, když využila jednu ze dvou přesilovek. "Vítězství nad prvním a body, to byla ta hlavní motivace. Nutně je potřebujeme, chceme se odlepit od dna tabulky. Musíme jít zápas od zápasu a postupně se dostat co nejvýš."