FIN3, středa 30. 3. 2005
Sparta - Vsetín SPA - VSE
Sparta: Valent - Cunik, Kučera, Vojta, Kanov, Protivný, Míka, Klouček, Kratochvíl, Ton M. - Hertl, Handlovský, Voříšek, Dušátko, Krätzer, Fišer, Culka, Schejbal, Řepík, Drak, Meidl.
Vsetín: Štefl - Hrabal, Giba, Pelikán, Dalecký, Pavelec, Nedbálek - Hruška O., Květoň, Husička, Hruška P., Havira, Buš, Hubáček, Hruška R., Kovář.
Branky a nahrávky: 19. Culka (Handlovský, Cunik) - 10. Havira (Květoň, Hruška R.), 12. Květoň (Havira, Hruška R.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 500. Střely na bránu: 22:32. Rozhodčí: Homola – Gutth, Rittich. Nejlepší hráči zápasu: 1. David Květoň (VSE), 2. Michal Valent (SPA), 3. Radim Hruška (VSE).
V rozhodujícím finálovém zápase extraligy juniorů Sparta podlehla doma Vsetínu 1:2. Valaši se dvěma přesilovkovými góly ujali v první třetině vedení 2:0, domácí však ještě do první přestávky snížili zásluhou Culky. V urputném souboji se už více gólů neurodilo, a tak se musí Pražané spokojit s druhým místem.

V úvodu první třetiny hrála obě mužstva vyrovnaný hokej. Hned v první minutě Michal Valent fantasticky zachránil před vsetínským útočníkem Bušem, na druhé straně se činil Martin Štefl, který lapil dorážku z bezprostřední blízkosti. Pak přišel mírný útlum. V 6. minutě byl před Valentem sám Radim Hruška, ale dorážel puk mimo bránu. Na druhé straně se před Štefla natlačil Miloš Schejbal, ale jeho střela skončila v brankářově lapačce.

V 8. minutě se začala finálová zkáza pro Spartu, nejprve byl vyloučen Michal Kučera a za půl minuty si k němu přisedl Schejbal, který dostal 2+2 minuty. Do konce trestu zbývala Kučerovi vteřina, puk měli na holi domácí hráči, ale nedokázali nepochopitelně vyhodit. Puk zachytil Radim Hruška, našel před brankou Davida Květoně a ten ještě přiťukl Davidu Havirovi a ten už dával do odkryté branky – 0:1.

Nervy neudržel Lukáš Handlvský a Vsetín pokračoval v přesilovce 5 na 3, k vyloučení došlo v čase vstřelení branky. Ve 12. minutě, stále při dvojnásobné přesilovce poslal prudkou nahrávku Havina na pravou tyč, kde číhal aktivní Květoň a znovu dával do odkryté brány – 0:2. Sparta pokračovala ve čtyřech, ale měla co dohánět.

V 19. minutě přišel faul Vsetína a Sparta si také zkusila zahrát přesilovku. Po závaru před bránou se nejlépe zorientoval Culka a snížil – 1:2.

Druhá třetina začala pokusy o rychlý výpad na obou stranách, obrany na poslední chvíli vždy zakročily. Sparťané zrychlili bruslení a na hře je to znát, vsetínští se bránili pouze za cenu faulu, držením se provinil Robert Kovář. I přes snahu Sparty, Vsetín dobře bránil a nepouštěl domácí k brance. Většina soubojů se odehrála v rohu, prostor před brankovištěm vsetínští výborně „čistili“.

Vsetín hrozil především z rychlých brejků, ale i kombinace se jim dařili s větší lehkostí než Spartě. Ve 31. minutě byl obrovské šanci Krätzer, který tečoval střílenou přihrávku od mantinelu pouze do Štefla. Největší zbraň Sparty, jednoduše tvořené akce na jeden dotek hráčům vůbec nevycházely. Všechno bylo vydřené, a když už v pásmu byli tak zase nikdo nestřílel.

Vsetín včas přistupoval k hráčům Sparty a ve svém obranném pásmu hrál důrazně a zodpovědně. V oslabení předvedl Ondřej Hruška výbornou individuální akci. Na obranné modré si obhodil beka, oklamal i druhého bránícího hráče, ale sám před Valentem již nedokázal puk zvednout dostatečně vysoko nad gólmana. Vsetín hrál ve větší pohodě a naopak nutnost vstřelit branku svírala Spartu.

Ve 36. minutě Protivný od modré vypálil na Štefla pořádnou jedovku, ale vzápětí musel hasit v obraně pořádný požár. Sparťané se štěstím vykryli přihrávku na zcela volného hráče Vsetína, který by již postupoval sám na Valenta. Z brankáře Sparty musel být Ondřej Hruška nešťastný, ve 39. minutě mu opět lapil jasnou šanci, i následnou dorážku z metru.

Na vstřelení vyrovnávací branky měla Sparta už jen dvacet minut. Domáci začali aktivně, ale i na přechod přes útočnou modrou se Sparťané hrozně nadřeli. Největší šance Sparty přišla ve 46. minutě, puk se dostal k osamocenému Protivnému a ten v mezikruží napřáhl, ale místo technické střely zvolil bombu. Puk se od Štefla odrazil znovu k Protivnému, ale z následné dorážky také nic nebylo.

Sparta potřebovala vrhnout všechny své síly do útoku, ale ve 48. minutě fauloval Jan Kanov. Hosté zle zatápěli sparťanské obraně, po divokém odrazu puku zachraňoval na brankové čáře Valent. V 50. minutě vsetínský Adam Buš sevřel letící puk v rukavici a následně ho vyhodil z obranného pásma, za hloupý prohřešek si šel na dvě minuty odpočinout.

Šanci tak dostala znovu Sparta. Ta moc chtěla, ale nic nevytvořila. Vsetín včas přistupoval k hráči s pukem a ten pak stěží něco vymýšlel. Přesilovka Spartě nepřinesla ani šance a ani tlak. V 53. minutě střílel od modré Protivný, v závaru se snažil dorážet za dezorientovaného Štefla Culka, ale trefil pouze beton. Následně Vsetín znovu fauloval a Sparta si zahrála znovu v početní výhodě.

Ve třetí třetině byly přesilovky pro Spartu spíše nevýhodou. Sparťané moc chtěli a to jim svazovalo ruce, v přesilovkách si uvědomovali nutnost vstřelit branku. Zoufalství domácích zkusil prolomit Culka, rozjel se ke Šteflovi, ten jeho střelu zápěstím vytěsnil ramenem. V 58. minutě Míka ostrou ranou vystrašil Štefla, tečovaná střela šla kousek nad horní tyčí vsetínské svatyně.

To už šlo do tuhého. Ale po tom co se Sparta konečně dostala do útočného pásma, znovu puk ztratila a vše muselo začít od začátku. Sparta si vzala oddechový čas. Na led už nenastoupil Václav Fišer, který si ke konci poranil koleno. Sparta hrála závěrečnou power-play ale na stavu už to nic nezměnilo a Sparta prohrála 1:2 a obsadila tak druhé místo.

Jaromír Šindel (Sparta): „Dnešní utkání bylo pokračování zápasu ve Vsetíně. Neproměnili jsme naše šance, soupeř ano a tím získal převahu. Nepomohl nám ani smolný začátek. Nebyly to fauly, ale byly to zákroky, které rozhodčí posoudil, jako nedovolené. Oba zákroky byly do obličeje, ale ne úmyslné a bylo to i trochu přísně zapískané. Za stavu 0:2 se těžko dostává do zápasu. Moc jsme chtěli a byli jsme trošku těžkopádní, soupeř hrál skvěle defenzívu. Vsetín dnes sehrál defenzivně svůj nejlepší zápas, který kdy proti nám hrál. Nebýt těch úvodních dvou branek, mohl se zápas ubírat jiným směrem. Soupeř měl výhodu, kterou využil a rozhodl tím celý zápas. Ke konci už se hráči báli střílet, tedy kromě Fišera.