31., pátek 21. 12. 2007
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Novotný – Kořínek, Švácha, Topič, Hanzl, Sem, Čížek - Rybecký, Pacovský, Kafka, Slaba, Morkes, Borovský, Hájek, Forman, Škaloud, Houdek.
Liberec: Blažíček – Niko, Hanousek, Kolmann, Zákoutský, Přibyl, Hobza, Diviš – Bortnák, Lemfeld, Čanky, Skalický, Vopálka, Kedršt, Mizerík, Kopic, Vařecha, Bezděk, Klíma, Peřina, Liška.
Branky a nahrávky: 1. Kafka (Borovský, Sem), 10. Kořínek (Kafka), 31. Kafka (Hájek), 52. Rybecký (Čížek, Pacovský) – 10. Hobza (Vařecha), 56. Kopic (Bezděk). Rozhodčí: Nečas - Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 7:7 (navíc SPA Slaba, LIB Diviš, Niko - všichni 10min. OT). Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 43.
Zápasy Sparty s Libercem vždy slibují atraktivní podívanou. Ani dnes tomu nebylo v pražských Holešovicích jinak. Sparťané byli před utkáním mírnými favority, Severočeši totiž drželi po třicátém kole osmnáctou pozici. Vyhecované střetnutí přineslo tvrdou hru s několika zraněními, ale hlavně bodový zisk domácím, kteří nastoupili bez Mrni a Vošmika.

Domácí se nerozpakovali a roli favorita potvrdili hned v samém úvodu. Po devatenácti vteřinách nahazoval od modré Sem, jeho Borovským tečovanou ránu vyrazil liberecký Blažíček jen ke Kafkovi a ten otevřel skóre – 1:0. Hosté měli možnost odpovědět chvíli nato. Faul při brejku Bortnáka potrestal sudí Nečas trestným střílením. Jiří Peřina však na Filipa Novotného v brance Sparty tváří v tvář nevyzrál.
I nadále se hosté hrnuli do útoku. Sparťanského talentovaného gólmana prověřil nejprve Vopálka, po něm Kedršt, ani jeden však Novotného nepřekonal.
A tak se skóre měnilo na druhé straně. Od modré nahazoval Jakub Kořínek a jeden z libereckých beků puk tečoval tak nešťastně, že zapadl za Blažíčkova záda – 2:0.
Odpověď na druhý zásah domácích našli Bílí Tygři záhy. Vařechovo vybídnutí zužitkoval nekompromisní střelou k pravé tyči Tomáš Hobza – 2:1.
Možnost znovu Liberci odskočit měli Pražané v přesilové hře pět minut před koncem první třetiny. Blažíčkovu pozornost vyzkoušel Hanzl, po něm i Rybecký, ani jeden ale síť nerozvlnil. O něco blíž vstřelení branky byl Miroslav Forman, který z úhlu otřel puk o tyč.

Do druhého dějství vstoupili hosté v dlouhotrvající početní převaze, z níž však dokázali vytěžit jen Hanouskovu ránu těsně nad.
Na druhé straně se blýskl individuálním průnikem Petr Kafka, svou střelu zápěstím však poslal pouze do boční sítě.
Možnost trestného střílení měli následně i domácí. Po faulu na Slabu dostal důvěru Lukáš Rybecký. Zkoušel Blažíčka nachytat střelou na lapačku, liberecký gólman však předvedl efektní semafor.
Situaci z jednatřicáté minuty si však Blažíček za rámeček nedá. V přesilové hře poslal pas před branku Kafka, puk si však hokejkou usměrnil do vlastní sítě sám brankář hostí. Gól byl uznán „přihrávajícímu“ Kafkovi - 3:1.
Tečku za třetím dějství udělal Rybecký, když po Čížkově pasu trefil z brejku tyč liberecké klece.
Pomalu se přiostřilo. Souboje se začaly dohrávat, potyčky se kupily. Přibývalo vyloučení a bohužel i zranění. V oficiálním zápise byla po zápase zmíněna dvě na každé straně.

Zasadit důležitý úder mohl Liberci hned na začátku třetí třetiny Forman. Po chybě liberecké obrany však mířil vedle.
Na druhé straně se o snížení pokoušeli Peřina a Kedršt, oba však v koncovce narazili na spolehlivého Filipa Novotného.
V jedné z mnoha přesilovek ve třetím dějství byl blízko gólu domácí útočník Dominik Pacovský, nicméně sám před odkrytou sítí selhal a poslal puk mimo.
O poznání úspěšnější byl v 52. minutě Rybecký. Od modré pálil Čížek, puk z hromady těl v libereckém brankovišti vydoloval právě nejproduktivnější hráč domácích a zvýšil na 4:1.
O pár chvil později mohlo být ještě veseleji. Na osamoceného obránce Liberce se řítilo duo Slaba – Borovský, první jmenovaný však zamířil pouze do tyče.
To samé se podařilo i na druhé straně přesilovkovou bombou od modré Hobzovi. Poté se před Novotným zjevil osamocen Lemfeld, ale ani on mladého sparťana nepřekonal. To se povedlo až v 56. minutě Kopicovi, který z brejku snížil na 4:2.
Utkání se dohrávalo v napjaté atmosféře, se spoustou postrkování a faulů. Vše vyvrcholilo v samém závěru, kdy se strhla za Blažíčkovou brankou hromadná bitka. Tři hráči ji odnesli dvouminutovými tresty, avšak ani to už výhru domácích neohrozilo.

Milan Skrbek, hlavní trenér, Liberec: Tyhle zápasy jsou vždy vždycky trochu vyhecované. Myslím si, že jsme sehráli trochu nešťastný zápas, hned na začátku jsme dostali po hrozných chybách dva góly, a to Sparta vystřelila snad dvakrát na branku. Od druhé třetiny to už z naší strany nebylo takové jaké bychom si přáli, už jsme nedostali do tlaku, jako v první třetině.