23., pátek 23. 11. 2007
Sparta - Jihlava SPA - JIH
Sparta: Novotný – Vošmik, Kořínek, Topič, Hanzl, Sem, Čížek – Rybecký, Kafka, Slaba, Houdek, Morkes, Borovský, Hájek, Sladký, Škaloud.
Jihlava: Navrátil – Kašpar, Malina, Posmyk, Zelený, Rosendorf, Pekárek, Hájek, Chaloupka – Pánek, Man, Kuřítko, Novák, Pometlo, Komůrka, Láznička, Dvořák, Vacek, Kotlík, Dzurik, Šaršok.
Branky a nahrávky: 40. Škaloud (Kafka, Hanzl), 53. Kafka (Slaba), 55. Škaloud (Kafka, Rybecký), 60. Rybecký (Slaba) – 16. Vacek (Rosendorf), 46. Dzurik (Pánek). Rozhodčí: Wurtherle - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 3:9 (jihlavský Novák 10 OT). Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Zákroky brankářů: 19:55. Diváci: 36.
Souboj čtvrtého týmu tabulky s tím úplně posledním, tedy duel Sparty Praha s Duklou Jihlava, přichystalo třiadvacáté kolo extraligy juniorů. Hosté se krčí na samém dně tabulky s pouhými devíti body, přičemž čtyři z nich získali na hřištích soupeře. Domácím chybělo duo opor, Pacovského na led nepustilo zranění a Pavla Mrňu trenéři A týmu, kteří ho povolali do prvního mužstva Sparty. Přesto však junioři doma ztrácejí body jen zřídka, což bylo předzvěstí jasného zápasu.

Rázně nakročit k vítězství mohli domácí už na samém začátku utkání, kdy měli možnost dlouhé přesilovky, včetně půlminutové převahy 5 na 3. Během té však pálil pouze od modré Slaba, přičemž ani netrefil branku. V další střelecké pozici se ve čtvrté minutě ocitl Borovský, když dorážel Čížkovu ránu, hostující gólman Navrátil ale jeho šanci zmařil, stejně jako o pár chvil později ránu Topiče.
Sparťané ve svém snažení neustávali; do brejku se během jihlavské přesilovky dostal Morkes, bekhendový blafák však pokazil a zamířil jen do mantinelu. Poté se ukázali i jihlavští, když se sám před Novotným objevil nikým nehlídaný Pánek. Domácí brankář byl však pozorný, stejně jako když vyrazil Novákovu ránu z rychlého útoku Jihlavy.
Diváckému osazenstvu Malé sportovní haly notně zatrnulo, když se Čížek snažil zpoza branky rozehrát, puk se mu zamotal mezi nohy a zmatený sparťanský obránce ho omylem poslal Novotnému pod nohy. I tuto ošemetnou situaci však domácí vyřešili.
Pasivita a nesoustředěnost domácích byla ale záhy potrestána. Z rohu hřiště našel Rosendorf Vacka a ten poslal puk k pravé tyči – 0:1!
Vyrovnat měla Sparta možnost v přesilovce před koncem třetiny. Vedle pálili Slaba s Borovským, střelu Rybeckého Navrátil lapil, teč Kafky odklízeli jihlavští obránci z brankové čáry. Přesilovka tedy přes veškerou snahu Sparty branku nepřinesla.

Do druhé třetiny vlétli domácí na led s jediným cílem – vyrovnat. Stejně jako první dějství, i to druhé otevřela početní převaha Sparty. Puky svištěly okolo Navrátilových tyčí, zejména z hokejek Slaby a Rybeckého. Z prostoru před brankovištěm střílel Borovský, ale i toho hostující gólman vychytal.
Před jihlavskou brankou se chvíli nato zjevil v obrovské příležitosti opět Slaba, jeho pokus Navrátil vypíchl hokejkou. Vyrovnání nepřinesla ani další sparťanská přesilovka; gólem neskončil jak pokus Vošmika, tak dorážka Hájka.
Tlak Sparty byl v těchto chvílích doslova drtivý. Na Navrátila se valil jeden rudý útok za druhým, hostující brankář však odolával. Lapil dorážku Škalouda, projektily Borovského, Slaby, Sladkého, i Morkese. Štěstí měl při Borovského teči, která jen o centimetry minula břevno branky.
Sparťanům zatrnulo ve dvaatřicáté minutě, kdy se z ničeho nic ocitl v brejku hostující Šaršok, jeho bekhendový blafák však Novotný lapil, aby se mohl minutu nato radovat z vyrovnání. V přesilovce totiž Kafkovu bombu dorazil za Navrátilova záda Škaloud – 1:1!

Do poslední třetiny naskočili domácí borci s touhou rozhodnout zápas co nejdříve. Hned na ledě však zjistili, že to jihlavští nemyslí s kapitulací až tak moc vážně. A co víc, šokem pro ně bylo, když v čase 45:00 našel Pánek před prázdnou brankou Dzurika, který opět poslal Jihlavu do vedení – 1:2!
Proto zařadili sparťané další rychlostní stupeň a zasypali Navrátila další sprškou střel. Z pravého kruhu pálil těsně vedle Houdek. Lapačkou zastavil hostující brankář bombu Borovského. Skóre se neměnilo ani po sérii Kafkových střel, které taktéž všechny skončily v Navrátilově náručí.
Z vyrovnání se domácí radovali až osm minut před koncem. Jihlavským se stalo osudným opět vyloučení. V přesilovce Sparty totiž viděl Slaba před brankou volného Kafku a ten našel skulinku mezi Navrátilovými betony – 2:2!
Ani v tuto chvíli se Jihlava nevzdávala. Po Hájkově vyloučení navíc dostala příležitost početní převahy a bylo na co se dívat. Šaršok pálil vedle, před prázdnou brankou se záhy objevil Kuřítko, ale Novotný zázračně puk letící z jeho čepele vyrazil.
Jihlava svou příležitost nevyužila, zato Sparta se té své, přesilovkové, zhostila pět minut před koncem na výbornou. Důrazný Rybecký vybojoval puk pro Škalouda a ten bez přípravy propálil Navrátila – 3:2!
Do konce už moc času nezbývalo. Jihlavský time-out naznačil, co se bude v následujících minutách před Novotným odehrávat. Šest hokejistů v červených dresech uzamklo sparťany v jejich obranném pásmu. V dramatickém závěru nejprve pálil do boční sítě Komůrka, aby ten samý hráč mohl 43 vteřin před koncem od modré čáry rozezvonit břevno!
Na úplném konci, těsně před sirénou, se do opuštěné jihlavské klece trefil Rybecký a završil tak vítězství domácích v poměru 4:2.

David Volek, trenér Sparty: Soupeř byl houževnatý, bojovný, přesto jsme po většinu zápasu měli převahu. My jsme s některými šancemi naložili až moc lehkovážně a pak, jak ubíhal čas, tak jsme začali být i trochu nervóznější. Já znám ty zápasy, kdy se koutouče odrážejí jinam, než stojí hráči. Ale musím dnes hráče pochválit, za to že si věřili a bojovali až do konce. Dnešní vítězství je hodně vydřené, stálo nás hodně sil, ale je zasloužené.

Karel Dvořák, trenér Jihlavy: Myslím si, že jsme nesehráli špatné utkání. Samozřejmě, Sparta měla navrch, předčila nás o hodně. Zachytal nám dobře brankář a kluci splnili ty úkoly, co měli. Bohužel, Sparta nás trestala v oslabení, dostali jsme čtyři branky, tři z nich v oslabení a jednu v power play. Dnes však musím kluky pochválit za bojovnost, nasazení, ale štěstěna dnes nestála při nás.