Junioři ztratili úvodní zápas extraligy v první třetině

1., sobota 4. 9. 2004
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Ševčík - Daňo, Hrach, Pabiška, Paško, Petrmichl, Rýgl - Dušek, Hruška, Kapička, Klimenta, Nevyhoštěný, Něměc, Pabiška, Vantuch, Špaček.
Sparta: Novák (16. Valent) - Cunik, Klouček, Kučera, Míka, Mikala, Protivný, Vojta - Culka, Dulovec, Dušátko, Fičer, Handlovský, Hertl, Krätzer, Langhammer, Pešek, Schejbal, Ton, Řepík.
Branky a asistence: 6. Něměc (Paško), 7. Hruška (Vantuch, Něměc), 12. Něměc (Daňo, Paško), 17. Nevyhoštěný (Daňo, Pabiška), 52. Pabiška (Rýdl, Kapička) - 19. Handlovský (Langhammer), 58. Culka (Ton K., Řepík) Vyloučení: 8:8 Využití: 4:1 Třetiny: 4:1, 0:0, 1:1.
Vstup do sezóny se juniorům Sparty nevydařil. Bílí Tygři se na ně vrhli ve své aréně hned od prvních minut a výsledkem bylo skóre 4:0 po sedmnácti minutách hry. Handlovský ještě stačil do sirény snížit, ale do zápasu se už sparťané dostat nedokázali.

O úvodní bully nového ročníku extraligy juniorů se spolu s rozhodčím Chlaněm postarali liberecký centr Dušek a na straně Sparty Fišer. Hráči Sparty vstoupili do utkání aktivněji a výsledkem jejich hry byl faul libereckého obránce Rýgla, který za držení putoval na trestnou lavici už ve 26 vteřině zápasu. Sparta se však při hře v početní převaze k žádné nebezpečné akci nedostala a byli to Liberečtí, kteří se osmělili a převzali otěže zápasu. Jejich zvýšenou aktivitu se snažil zastavit sparťan Cunik, ale jeho zákrok byl rozhodčím posouzen jako nedovolený. Hned první hru v početní převaze dokázali domácí využít. Přesná přihrávka letní posily Bílých Tygrů, Andreje Paška, našla mezi kruhy najetého Němce, který tvrdou střelou po zemi prostřelil brankaře Nováka. Ihned po vhazování předvedli parádní hokejovou akci liberečtí hráči Rýgl, Dušek a Kapička. Posledně jmenovaný však nedokázal puk dopravit za záda brankaře Nováka.

V těchto chvílích Bílí Tygři zcela ovládli ledovou plochu a svou převahu vyjádřili při vyloučení sparťana Culka další brankou. Nejprve Němec přihrávkou přesně našel Vantucha, který prodloužil na Hrušku, další letní posilu kádru Bílých Tygrů. Ten si sjel před branku a blafákem mezi betony překonal bezmocného Nováka v brance Sparty. Liberečtí stále zvyšovali tempo utkání a Sparta jen s potížemi bránila. Další změna skóre přišla po akci Paška a Daňa, na jejímž konci stál s chutí hrající Němec. Proti jeho střele neměl Novák šanci. Hra Sparty byla bez nápadu a vázla kombinace. Pokusy o přechod do útočného pásma končily velmi často postavením, mimo hru. Tři branky obdržené v rozmezí šesti minut přinutily trenéra Šindela k vybrání oddechového času. Tento moment hráče Sparty na chvíli zklidnil, ale výsledkem byla jen nepříliš prudká střela Handlovského, která Ševčíka v brance domácích nemohla ohrozit.

Další odměnou za bojovnost libereckého Lukáše Pabišky byla vynucená individuální chyba sparťana Fišera, který po ataku domácího útočníka ztratil ve vlastním obranném pásmu puk. Ten si převzal liberecký Daňo a nezištnou přihrávkou vybídl Nevyhoštěného ke vstřelení jeho první branky v extralize juniorů. Touto trefou vyhnal ze sparťanské branky nešťastného Nováka, kterého nahradil Valent. Na adresu brankaře Nováka je potřeba uvést, že branky do jeho sítě padaly po individuálních hrubých chybách hráčů v poli a sám na nich žádnou vinu nenese.

V průběhu 17 minuty zápasu se k ojedinělé sparťanské útočné akci odhodlal Řepík, který prudkou střelou z pravého kruhu vyzkoušel pozornost brankaře Ševčíka. Na druhé straně nechal nového muže v brance hostů vyniknout liberecký Kapička, jehož hezký bekhendový blafák Valent skluzem vykryl a připsal si svůj první zákrok. Rčení “nedáš - dostaneš” se naplnilo na druhé straně kluziště. Langhammer z pravého bodu pro vhazování vystřelil puk na libereckého brankaře. Ševčíkovi kotouč spadl za záda a pro dojíždějícího Handlovského nebylo problémem zasunout puk do odkryté liberecké branky. O závěr první třetiny utkání se postarali hezkou akcí Lukáš Pabiška společně s Daněm.

I do druhé třetiny vstoupili aktivněji sparťané a po chybě libereckého obránce za brankou se k ohrožení liberecké svatyně dostal Cunik. S jeho střelou si však Ševčík, stejně jako s následným pokusem Fišera, bez problémů poradil. Na druhé straně, po samostatné akci, překonal brankaře Valenta liberecký útočník Klimenta, ale puk orazítkoval pouze pravou tyč sparťanské branky. Ve druhé třetině se hra vyrovnala. Z dalšího průběhu této fáze hry za zaznamenání stojí pouze akce Schejbala, Protivného a Peška na straně Sparty a libereckých útočníků Kapičky a Lukáše Pabišky. Od 30 minuty utkání zvýšila Sparta herní tempo a převzala aktivitu. Kam se poděla lehkost libereckých kombinací z první třetiny. Narůstající převahu Sparty ale zastavil ve 35. minutě nedovolený zákrok hostujícího Vojty. Otěže utkání opět převzali Bílí Tygři a ukázkovou spolupráci dvojice Klimenta - Lukáš Pabiška řešil brankař Valent jen s obtížemi. Jeho ostražitost následně vyzkoušeli i Špaček s Kapičkou. V závěru druhé třetiny obě mužstva přitvrdila svou hru a na ledě byly k vidění tvrdé dohrávané osobní souboje, které však hokejové kombinaci nesvědčily. Za hranicí pravidel byl zákrok sparťanského útočníka Hertla na libereckého Němce. Když ani jeho vyloučení nedokázali liberečtí hráči využít ke vstřelení branky, skončila druhá část hry bez branek.

Úvod třetí třetiny začal nedorozuměním dvojice čárových rozhodčích. Ti nepřesnou přihrávku sparťanských útočníků v útočném pásmu, která skončila za brankovou čarou v obranném pásmu Sparty, posoudili jako zakázané uvolnění Bílých Tygrů. Další vzruch na led přinesla až akce liberecké trojice Marek Pabiška, Dušek a Špaček ve 44 minutě zápasu. Štěstí stálo při brankaři Valentovi po střele domácího Daňa. Puk se zastavil těsně před brankovou čarou pod levým betonem. Obětavý obranný zákrok předvedl liberecký Petrmichl. Puk jej však zasáhl nešťastně do míst, kde to bolí nejvíc a zbytek zápasu dohrával liberecký obránce se sebezapřením.

Od poloviny závěrečné části hry získávala Sparta převahu na ledě, ale vázla kombinace, kterou obránci Bílých Tygrů soustředěně narušovali. Sparťané si však situaci komplikovali vlastní nedisciplinovaností. Ta dala Libereckým možnost vyzkoušet si i přesilovou hru 5 na 3 při vyloučení Schejbala a Mikaly. V přesilovce si Bílí Tygři otevřeli na ledě střelnici a střely Kapičky a Rýgla orazítkovaly tyče Valentovy branky. Na to se zřejmě nemohl dívat obránce Marek Pabiška. S pukem si sjel mezi kruhy a nechytatelnou bombou rozvlnil síť sparťanské branky. Asistence byla připsána Rýglovi a Kapičkovi. V samotném závěru utkání dokázali přesilovku, při vyloučení Marka Pabišky, využít i hosté. Po přihrávkách Řepíka a Tona se do zakončení dostal Culka. Jeho první střelecký pokus Ševčík vyrazil, ale na dorážku už nedosáhl. Tečku za zápasem udělal náznak boxerského výstupu mezi libereckým Rýglem a sparťanem Culkem.

Miloslav Špinka (Liberec): “Výsledek je odrazem dobré hry celého mužstva. Před utkáním jsme měli ze silného soupeře obavy, ale rozhodl bojovný a disciplinovaný výkon. Klíčovým momentem byly využité přesilovky. Na obou stranách byl stejný počet vyloučených. My jsme hru v početní převaze dokázali zužitkovat třikrát, náš soupeř pouze jednou. Ačkoliv jsem zdůraznil, že o výsledek se zasloužilo celé mužstvo, chtěl bych vyzdvihnout příkladný přístup hráčů Tomáše Klimenty a Lukáše Pabišky.“

Jaromír Šindel (Sparta): „O výsledku utkání se rozhodlo během deseti minut už v první třetině. Propadali jsme ve všech hokejových činnostech, hráli jsme nedisciplinovaně a dopouštěli jsme se hrubých individuálních chyb, které soupeř s přehledem trestal.“