3., sobota 18. 9. 2010
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Barus - Dittrich, Dlapa, Štindl, Krejčiřík, Bilčík, Dufek, Koukal, Tesař, Šafránek, Popolanský, Hnilička, Stehlík, Jurák, Křivohlávek, Jankovič, Svatý, Juráň, Káňa, Novotný, Horehleď
Sparta: Kocián - Sedláček, Veselý, Kolář, Sobotka, Drvota, Zacpálek, Dvořák, Švaříček, Žovinec, Sovík, Kučera, Přibyl, Puna, Rubeš, Eis, Rybalkin, Hanták, Forman, Merta, Žálčík, Kniazev
Branky a nahrávky: 12. Juráň (Jankovič, Svatý), 57. Popolanský (Dlapa) - 36. Přibyl (Veselý, Dvořák), 38. Sovík (Kučera), 61. Žovinec. Rozhodčí: . Vyloučení: 7:10, navíc Sovák (SPA) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 45. Střely na branku: 40:37. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Těžkou premiéru na horkém brněnském ledě má za sebou sparťanská juniorka vedená novým trenérem Pavlem Arnoštem. Za za stavu 2:2 muselo rozhodnout prodloužení, na jehož začátku rozhodl obránce Dušan Žovinec. Sparťanské naděje tedy narozdíl od jejich starších kolegů načaly sezonu vítězně.

Hned od počátku utkání junioři ukazovali, že se letos v extralize bude na co dívat. Pohledný a ohromně rychlý hokej předváděly obě mužstva. Přišlo i na fauly, ale v prvních početních výhodách neuspěla Sparta ani domácí Kometa. Prvním střelcem obou týmů v novém ročníku NOEN extraligy se stal domácí Braňo Jankovič (dle oficiálního zápisu), který dokázal puk přes brankáře Kociána doslova protlačit. Od dvanácté minuty tedy Kometa vedla, a to už se do konce první části nezměnilo.

Svěřenci trenéra Kočího se mohli dostat i do dvoubrankového vedení. Jenže na začátku druhé části Jurák ani Stehlík ve velkých šancích neuspěli. Oba týmy hrály i nadále vyrovnaně, ovšem jen zhruba do třicáté minuty. Poté totiž Sparťané zvýšili obrátky a donutili domácí k faulům. To byla voda na sparťanský mlýn. V jedné z prvních šancí se v přesilovce ocitl Forman. Počíhal si brejkově na modré čáře, dostal přihrávku, ale před Barusem se mu puk postavil a on jej špatnou ranou napálil jen nad bránu.

Brankář Barus tedy ještě nemusel zasahovat. V té chvíli ještě nevěděl, co přijde v dalších minutách. Sparťanský tlak se v přesilovkách zdvojnásobil a každá akce končila tvrdou střelou. Barus odolával a trenér Kočí se rozhodl, že v čase 32:52 nechá své svěřence odpočinout. Hráči si opravdu oddechli, ale přesilovka Sparty pokračovala a Barus musel znova předvést výborný zákrok levým betonem proti dorážejícímu Rubešovi.

Ze hry pod obrovským tlakem se hráči Komety nepoučili a ihned poté, co se dostali do plného počtu, znova faulovali. A to už bylo pro Spartu jasným signálem k završení svého tlaku. Jak už to tak někdy chodí, brankář Barus pustil střelu, o které bychom to neřekli. Hlavně poté, jaké zákroky před chvílí předváděl. Daniel Přibyl přebral na levém kruhu přihrávku od Jana Veselého, najel si mezi kruhy a střelou švihem po ledě trefil přesně k pravé tyči – 1:1.

Vyrovnání Sparťany ještě více nakoplo. Hráči Komety v tu dobu šlapali vodu. Resultovalo z toho další vyloučení Ondřeje Dlapy. Sparta druhou přesilovou hru sice nevyužila, ale akci v ní načatou přetavila ve druhou, vedoucí branku. Robert Sovík byl na jejím konci a sám před Barusem brněnského brankáře vymíchal a kotouč poslal s lehkostí bekhendem k pravé tyči. Tři minuty před koncem druhé části tak byl obrat dokonán. Nutno podotknout, že zaslouženě. Sparta si za svoji aktivitu ve druhé části vstřelit dvě branky zasloužila.

Naštěstí pro domácí se o druhé přestávce asi konala v šatně nějaká rázná domluva, která hráče skvěle vyhecovala. Šafránek, Křivohlávek ani Hničlička však neuspěli proti Kociánovi. Čas pomalu běžel a Kometa se stále nemohla prosadit. V padesáté páté minutě neuspěl v přesilovce ani Jurák, který pálil z mezikruží po ledě do výzbroje Kociána.

Domácí však nevyužitá přesilová hra nemusela mrzet. Čtyři minuty před koncem totiž dostala Kometa další početní výhodu, a to hned dvojnásobnou! Sparťané se dlouho srdnatě bránili, ale po minutě trvání této početní výhody už se na nemohoucnost svých spoluhráčů nemohl dívat Tomáš Popolanský, místo přihrávky si najel od pravého kruhu blíže ke Kociánovi a příklepem trefil šibenici – 2:2. Před koncem zápasu si střelec vyrovnávající branky stihl znova vyjet do stejné pozice, ale tentokrát přestřelil. V hledišti a na střídačkách to jen zahučelo.

Šedesát minut herní doby tedy k vítězství jednoho týmu nestačilo. V prodloužení dostali hosté výbornou šanci, když byl vyloučen Martin Dufek (KOM). Jenže kapitán Komety Stehlík dobře četl hru u modré čáry a jeho následný únik musel faulem zahasit Michael Zacpálek. Týmy tak hrály znova ve stejném počtu. Ale ne na dlouho. Dušan Žovinec dohnal vyhozený puk a od levého mantinelu jej nahodil na Baruse. Možná někým tečovaný kotouč propadl až do brněnské brány. Byl konec. Sparta v Brně ukořistila na poslední chvíli jeden bonusový bodík. Za předvedené představení si dnes oba týmy alespoň jeden zasloužili a ten druhý získal šťastnější soupeř.

Vlastimil Kočí: Kluci podali velice kvalitní výkon na úrovni špičky extraligy. Dokázali jsme být Spartě vyrovnaným soupeřem a myslím, že při hře pět na pět jsme byli trošku lepší. Strašně nás srazila druhá třetina, kdy jsme měli osm minut oslabení za sebou. To bylo strašně dlouho. Půl třetiny jsme tak nebyli na puku a Sparta měla hru ve své moci. Po vyrovnání hráčů v poli se to však znova vyrovnalo. Dnes odevzdali hráči týmový výkon. Nedívali se sami na sebe, ale makali za druhé. Navíc jsem neviděl jediného hráče, který by to odflákl. Dřeli na krev. Kdybychom v prodloužení nedostali smolný gól, mohli jsme být dvěma bodům hodně blízko.

Pavel Arnošt: Byl to první mistrovský zápas sezóny. Viděli jsme odhodlání obou týmů, které byly výborně připraveny po psychické i fyzické stránce. Bylo vidět, že oba mančafty chtějí do extraligy vstoupit vítězně. Oproti přípravným utkáním, kdy jsme byli psychicky v pohodě, jsme dnes byli trošku nervózní. Zejména v první třetině. Zvládli jsme se ale zvednou a utkání otočit na svoji stranu. Bohužel jsme naší nedisciplinovaností poskytli soupeři před koncem tlak, ze kterého vyplynulo vyrovnání. Přesto jsme chtěli vyhrát, ať už v prodloužení nebo na samostatné nájezdy. Jsme rádi, že se nám to podařilo.