ČF1, pondělí 19. 3. 2018
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Dostál – Trnka, Slabý, Furch, Kučera, Mikyska, Jeřábek, Rafaj – Novák, Süss, Havlát, Kratochvíl, Hasoň, Matula, Čejka, Horký, Mlynář, Ferda, Frydrych, Krejčí, Havránek.
Sparta: Wolf – Jandus M., Janda, Mrkvička, Sedliský, Eliáš, Jeřábek – Komárek, Jandus T., Schwamberger, Fabiánek, Bílek, Larsen, Procházka, Pejchal, Chlouba, Pšenička, Dubský, Wojnar.
Branky a nahrávky: 14. Horký (Süss), 16. Horký (Havránek). Rozhodčí: Obadal – Novák, Urubčík. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 192. Střely na branku: 26:45. Průběh utkání: 2:0.
Junioři v pondělí sehráli první zápas čtvrtfinále na ledě Komety, kde i přes velký boj padli 0:2. Na Lukáše Dostála vyslali sparťané celkem pětačtyřicet střel, ani jedna se však neujala a první bod v sérii si tak připsali domácí. Šanci na reparát budou mít Pražané už zítra.

Do prvního čtvrtfinálového duelu vstoupily oba celky s velkým odhodláním, což bylo od prvních minut znát na nasazení obou týmu. S první vážnější příležitostí přišla pražská Sparta, když hned ve 2. minutě zpoza branky najel před Dostála Schwamberger, jenž se snažil domácího brankáře překonat bekhendem, ale ztroskotal na připraveném betonu Dostála. Další minuty se hra přelévala ze strany na stranu, ale brankové příležitosti k vidění příliš nebyly. Až v čase 8:41 dokázali sparťané rozebrat brněnskou obranu, akce započala na modré čáře u Martina Janduse, jenž poslal kotouč do levé strany Schwambergerovi a ten našel přes šíří pásma Wojnara, na jeho střelu z voleje se však Dostál stačil včas přemístit. Hned o minutu později se Sparta dostala do další příležitosti, Komárek poslal přihrávku zpoza branky Eliášovi, ten také pálil z první, ale znovu se skvělým zákrokem blýskl brněnský strážce svatyně.

Po sparťanských neproměněných šancí se ke slovu dostala domácí Kometa. Brňané postupně dokázali dostat Spartu pod tlak, tak se osvobozovala jen za cenu zakázaných uvolnění. V čase 13:40 se domácí tým poprvé radoval, kotouč se od Süsse dostal na pravý kruh, kde byl ke střele připraven Luboš Horký a jeho tvrdá rána zapadla za záda brankáře Wolfa. Netrvalo to ani dvě minuty a Kometa šla do dvoubrankového vedení, protiútok vedl Havránek, jenž dokázal uvolnit opět Luboše Horkého, jenž v tváří v tvář Wolfovi chladnokrevně zavěsil kotouč pod horní víko sparťanské branky. Kometa tak v první třetině prokázala větší efektivitu a po první siréně odcházela do kabin za stavu 2:0.

V prostředním dějství se poprvé vylučovalo. Početní výhodu si jako první zahrála pražská Sparta, ale nedokázala se výrazněji prosadit, navíc přesilovou hru ani nedohrála, neboť faulem se provinil hostující Procházka. Ani Kometa však v přesilové hře nebyla nebezpečná, naopak hosté mohli udeřit ve vlastním oslabení, když na modré čáře dokázal Tomáš Jandus vystihnout nepřesnou přihrávku Havránka a upaloval v samostatném úniku vstříc Dostálovi, brněnský brankář však zachoval klid a jeho koncovku bez problému zneškodnil. Důležitost brněnského brankáře se ukázala také v čase 24:10, kdy se uvolnil Pšenička, jenž však nepovedeným nájezdem započal své střelecké trápení v prvním čtvrtfinálovém utkání.

Krátce před polovinou základní hrací doby se v opačném gardu opakovala situace s vyloučeními, ani jeden celek opět nedokázal nabídnutou početní výhodu využít. Sparta se snažila Kometu zatlačit v obranném pásmu, ale brněnská defenzíva odolávala choutkám pražského celku. V čase 35:03 mohl Kometu uklidnit Havlát, když obdržel pas od Furcha, klička do bekhendu však brněnsku útočníkovi nevyšla a skóre se neměnilo. Ve druhé třetině tak přítomní diváci čekali na branku marně.

Do třetí třetiny nastoupili Pražané velmi odhodlaně a znovu se pokoušeli o vytvoření náporu. Obranu Komety nejvíce zlobil aktivní útočník Sparty Pšenička, jenž se prezentoval několika střeleckými pokusy, které však Dostál dokázal likvidovat. Na brněnském brankáři vůbec nebyla znát nervozita či nejistota v zákrocích, bylo znát, že Kometa se na svého maskovaného muže mohla maximálně spolehnout. Brňané urputně bránili své dvoubrankové vedení a čekali na chyby hostujících hráčů, které umožňovaly modrobílým rychlé útočné výpady. Komplikace pro Spartu nastala v čase 53:58, kdy byl za sekání vyloučen Pšenička. Kometa v přesilové hře dokázala držet Pražany v šachu a po skvěle sehrané kombinaci se v mezikruží dostal ke střele Horký, jenž tentokrát trefil tyč Wolfovy svatyně.

Pražané byli nuceni ve zbytku utkání otevřít hru a toho mohl využít po přihrávce Kučery Novák, jenž se dokázal s pukem dostat za obranné linie Sparty, zkoušel Wolfa překonat střelou nad lapačku, ale pražský brankář právě touto části výstroje dokázal jeho pokus zlikvidovat. Sparta v závěrečných minutách sáhla i ke hře bez brankáře, ale pozorná defenzíva Komety nepřipustila ani zdramatizování zápasu. Brankář Dostál tak mohl oslavit čisté konto a především první získaný bod Komety ve čtvrtfinálové sérii, která bude v úterý pokračovat druhým utkáním v brněnské DRFG Areně.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): Pro nás těžký vstup do série. Sparta přijela parádně připravená, hráči hodně bruslili a bojovali o každý puk. Viděli jsme rychlý hokej, kterým nám soupeř dělal problémy. Díky Lukášovi Dostálovi v brance a produktivitě jsme to dneska uhráli, ale z naší strany víc než hra převládala bojovnost. O tom ale zápasy play-off jsou, ty se na krásu nehrají.

Jiří Zelenka (HC Sparta Praha): Jsme zklamaní, ale je to play-off. První zápas jsme hold prohráli, a o to více se tak musíme připravit na zítřejší duel, a udělat maximum pro to, abychom sérii srovnali na 1:1. Udělali jsme v první třetině dvě hrubky, za které jsme byli potrestáni. Prohrávali jsme 2:0, ale následně jsme byli lepší, ovšem když nedáme gól, tak nemůžeme vyhrát. Koncovka nás trápila, a tak do toho musíme jíž zítra s o to větší vervou a odhodláním, nějaký gól tam urvat nebo docpat vší silou, a třeba se to roztrhne a bude nám to tam padat.