LIB - SPA 5:2 - I podruhé z Liberce bez bodu

30., pátek 13. 12. 2013
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Vitásek, Výtisk, Kolmann, Čutta, Šimek - Bartek, Bulík, Víšek - Pospíšil, Vampola, Bulíř - Valský, Zacha, Vlach - Urban, Dušek, Kica. Trenér: Pavel Hynek.
Sparta: Novotný - Pilař, Piskáček, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Hrbas, Kubát - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - Procházka, Simon, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 8. Zacha (Vitásek, Vlach), 9. Bartek (Víšek, Bulík), 44. Urban (Bartek), 54. Výtisk (Bartek, Bulík), 59. Bartek - 29. Ton (Hlinka, Hrbas), 57. Buchtele (Ton, Pech). Rozhodčí: Hodek, Wagner – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4823. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Bartek - Krejčík.
Ani na druhý pokus nedokázali sparťané uspět na ledě Bílých Tygrů. Liberec šel do vedení díky dvěma trefám během 22 sekund v první třetině, sparťané museli celý zápas dotahovat. Góly Tona a Buchteleho ale nestačily, všechny tři body tak zůstaly pod Ještědem, kde si připsal svůj druhý start v sezoně gólman Filip Novotný.

Samotný začátek pátečního duelu mezi Bílými Tygry a Spartou byl vcelku opatrný a žádných ofenzivních kreací si fanoušci neužili. V tomto duchu padl i první gól zápasu. Vitáskova střela z modré čáry se odrazila od zadního mantinelu na brankoviště, kde byl osamocený Pavel Zacha a své značně ulehčené pozice využil.

Krátce nato přišla nepozornost Sparty v obraně a Martin Bartek se řítil sám na Novotného. Ani on nabídkou nepohrdl a pod nohou hostujícího gólmana propasíroval kotouč do branky. Bílým Tygrům se i ve zbytku první třetiny dařilo ohrožovat soupeřovu branku, ovšem nic s gólovými parametry k vidění nebylo.

Prostřední dějství začali aktivněji hráči Sparty, když už po necelé půlminutě hrozil z mezikruží Hlinka. Branku ale netrefil. O dvě minuty později se dokonce sám na Melicherčíka rozjel Ivan Rachůnek, ovšem vyrážečka libereckého gólmana byla rychlejší než střela.

103
tolik střel už si v této sezoně připsal PETR TON

Co se nepodařilo jim, vykonal ale jiný z Pražanů. Hlinka vyrazil do útočného pásma, přičemž dobře viděl na druhé straně najíždějícího Petra Tona, jemuž adresoval precizní pas. Sparťanskému střelci stačilo nastavit hokejku.

Pražané i nadále praktikovali aktivní hokej a často motali libereckou defenzivu. Pomáhaly jí v tom i přesilové hry, které však domácí hráči nakonec vždy ustáli. Práci měl ve druhé třetině i Novotný, ale nikdo z nájezdníků si na něj nepřišel.

V závěrečných dvaceti minutách se domácím hráčům dařilo kontrolovat vývoj utkání a dospěli až k pohodlnému náskoku, který nepustili. Vše nastartoval dobře postavený Tomáš Urban, jenž zametl kotouč do odkryté branky. Odskočit Spartě na tři branky se Severočechům podařilo v přesilovce. Na brankovišti si počínal nejaktivněji obránce Jan Výtisk a protlačil puk do klece.

Krátce nato mohl korigovat Pech, do prázdné klece se mu ale neposedný kotouč poslat nepovedlo. Odpověď měl po výstavním sólu na hokejce Bulíř, avšak puk ho taktéž neposlechl. S deseti minutami do konce základní hrací doby vyrazil na zteč domácí Bulík. Ani on ale nepochodil a jeho střela skončila na konstrukci branky.

Čtyři minuty před koncem vykřesal svému týmu ještě trochu naděje Jan Buchtele, který zužitkoval hru v šesti. Bez gólmana to hráči z hlavního města zkoušeli i nadále, ale už se jim to nevyplatilo. Martin Bartek vystihl Krejčíkovu rozehrávku a trefou do prázdné branky pečetil na 5:2.

Pavel Hynek (Liberec): Odehráli jsme výborně první třetinu. Ve druhé nás Sparta zatlačila, důležité však bylo, že jsme inkasovali pouze jeden gól. Ve třetí třetině se nám podařilo využít dvě přesilovky a i když jsme si závěr sami trochu zkomplikovali, jsme nesmírně rádi za tři body. Musím za dnešní výkon pochválit celý tým.

Zdeněk Moták (Sparta): Nezachytili jsme nástup domácích do utkání. Liberečtí byli důraznější a bojovnější, svou převahu dokázali vyjádřit dvěma góly. Druhou třetinu jsme odehráli lépe, bohužel jsem dali jedinou branku. Ve třetí třetině jsme domácím dali možnost přesilovek, které rozhodly. Musím uznat, že Liberec dnes vyhrál zaslouženě. O nasazení Novotného jsme se rozhodli těsně před zápasem, Pöpperle měl lehký zdravotní problém.