LIT - SPA 6:3 - Atraktivní duel pro Litvínov

25., pátek 28. 11. 2014
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlégr, Frolo, Zeman, Kokeš – Jánský, Hübl, Ručinský – Petružálek, Hanzl, Gerhát – Martynek, Piroš, Trávníček – Majdan, Šrámek, Jurčík Trenér: Radim Rulík.
Sparta: Staňa – Polášek, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Pilař, Barinka, Švrček – Réway, Hlinka, Rolinek – Sabolič, Pech, Buchtele – Kumstát, Cingel, Klimek – Procházka, Chlapík, Dvořáček Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 26. Kubát (Hübl, Ručinský), 37. Ručinský (Jánský, Hübl), 40. Petružálek (Hübl), 51. Hanzl (Petružálek), 60. Hübl (Ručinský, Jánský), 60. Hübl (Francouz) – 18. Réway (Hlinka), 22. Sabolič (Pech, Ďaloga), 38. Klimek (Pilař, Kumstát). Rozhodčí: Fraňo, Pešina – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 10:7, navíc Trávníček (LIT) 10 minut. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 5954. Střely na branku: 26:44. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Hübl - Sabolič.
Duel druhého se třetím celkem tabulky sliboval hokejové hody, a těch se také diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky dočkali. Sparta po trefách Martina Réwaye a Roberta Saboliče vedla už 2:0, domácí dokázali srovnat a odpověděli i na třetí branku v podání Lukáše Klimka. Deset minut před koncem třetí třetiny se Litvínov dostal zásluhou Hanzla poprvé v utkání do vedení, které už nepustil, a přidal naopak ještě dvě trefy do prázdné branky.

Úvod duelu mezi druhým a třetím týmem ligové tabulky vyšel výrazně lépe domácímu týmu. Hned v úvodu jel po Pirošově pasu sám na Staňu debutant Petružálek, sparťanský gólman stihl zasáhnout betonem. V další šanci minul Jánský, Hübl v další velké příležitosti nedosáhl na přihrávku. Až po deseti minutách výrazněji zahrozila i Sparta, když Barinkovu střelu od modré části tečoval nejlepší střelec Pražanů Klimek. V další akci Litvínova byl Rolinkem faulován Hübl a Severočeši si vytvořili velký tlak, který ale nevydržel celé dvě minuty. Sabolič totiž výborně vyvezl kotouč a došel si k brance Francouze pro faul.

566
tolik bodů už ve Spartě nasbíral útočník JAROSLAV HLINKA, stal se druhým nejproduktivnějším hráčem historie klubu

Následovala zkrácená početní výhoda Holešovických, která byla po několika sekundách zvýrazněna dalším litvínovským faulem. Minutu a 46 sekund dlouhou přesilovku pět na tři ale sparťané nevyužili. Tu další klasickou už ano, krásný křižný pas Hlinky využil střelou z první na vzdálenější tyč Martin Réway. Tato asistence pro Jaroslava Hlinku znamenala, že se s 566 kanadskými body dostal na druhé místo historických sparťanských tabulek produktivity před Richarda Žemličku, kterého odsunul na třetí místo.

V úvodu druhé dvacetiminutovky sparťané svůj náskok zvýraznili, a to opět v přesilové hře. Pechovu střelu Francouz vyrazil před sebe a Piroš kotouč odrazil přímo na čepel hokejky Roberta Saboliče. Festival využitých přesilových her pokračoval, tentokrát se prosadili domácí hráči. Obránce Karel Kubát si najel mezi kruhy, popojel si a zamířil přesně do růžku Staňovy branky. V pěti se ani tentokrát moc dlouho nehrálo, početní výhodu při vyloučení Švrčka přerušil už třetí nedovolený zákrok Trávníčka v zápase. Další obrovská šance přišla až ve hře v plném počtu, Francouz se ale proti Klimkovi vytasil se skvělým zákrokem.

Síť v brance se o chvíli později rozvlnila naopak na druhé straně, kde přečíslení dvou na jednoho zakončoval Martin Ručinský. Nerozhodný stav 2:2 nevydržel dlouho, přesněji pouze minutu a deset vteřin. Po Pilařově nahození se totiž šikovnou tečí prosadil Lukáš Klimek, který si připsal na konto už jedenáctý gól v sezoně. Když už to vypadalo, že se do šaten půjde za příznivého stavu pro hosty, Litvínov opět srovnal. Půl minuty před koncem třetiny se opět v přesilové hře prosadil střelou z levého kruhu mezi tělo a ruku Stani Jakub Petružálek.

Úvod třetího dějství vyšel lépe Litvínovu. Po zaváhání sparťanské obrany se dostal k puku Hübl a zakončoval backhandem, ale Staňa proti němu skvěle zasáhl. Atraktivní duel s množstvím šancí si dál držel strhující tempo. Velké šance neproměnili na litvínovské straně Majdan a Hübl a na té sparťanské Hlinka a Klimek. Toho jeho klička do forhandu, která si nenašla cestu za Francouzova záda, mohla o několik sekund později mrzet ještě víc.

Hned z protiútoku šli totiž domácí poprvé v zápase do vedení. Robin Hanzl si mezi kruhy zpracoval zády k brance puk a jeho backhandová střela z otočky prošla nad Staňovou lapačkou do branky. S ubíhajícími minutami utkání gradovalo, šance střídala šanci a sparťané si jich na svou pažbu připsali o něco více než Verva. Dostat puk za Francouzova záda už se jim ale až do závěrečné sirény nepodařilo, domácí naopak zvýšili vedení díky dvěma trefám Viktora Hübla do prázdné branky. Litvínov tak zvítězil i ve druhém vzájemném utkání v této sezoně.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Bylo to velmi dobré utkání a výborná atmosféra. Sparta je sebevědomé mužstvo na hřištích soupeřů, což dokázali hned na začátku. Dostali se do vedení a my jsme byli strašně rádi, že jsme smazali dvoubrankové manko a po dalším vedení Sparty jsme znovu srovnali. Bylo strašně důležité, že jsme po druhé třetině neprohrávali. Ve třetí třetině byl náš nejlepší hráč Francouz, Sparta měla vyložené šance a neproměnila je. Jsme rádi, že se nám to podařilo, ale Sparta byla vynikající. Jakub Petružálek nám strašně pomohl, dal branku, měl asistenci a byl nebezpečný.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Viděli jsme kvalitní extraligové utkání ve výborné divácké atmosféře. Bohužel jsme nedokázali zvýšit ani udržet vedení 2:0. V závěru druhé třetiny jsme inkasovali na 3:3. Ve třetí třetině jsme měli vyložené šance, a neodvážíme si ani bod. Musím domácím pogratulovat, hráli výborně.