MBL - SPA 6:3 - Z Mladé Boleslavi bez bodu

42., úterý 27. 1. 2015
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: M. Růžička – Ovčačík, Hruška, Kočí, Trončinský, Holub, Robar, Trška – Pabiška, Broš, Látal – Bárta, Výborný, Jarůšek – Volf, Kašpařík, Mikulík – Lenc, Musil, Hyka. Trenér: František Výborný.
Sparta: Novotný (21. až 31. Lukáš) – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Hrbas, Barinka, Eminger – Kumstát, Hlinka, Klimek – Sabolič, Reway, Rolinek – Forman, Volek, Dvořáček – Procházka, Bahenský, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 7. Hyka (Lenc), 14. Výborný (Hruška), 18. Hyka (Trška, Látal), 23. Jarůšek (Bárta, Výborný), 27. Hyka (Musil), 31. Bárta – 6. Procházka (Chlapík), 27. Mikuš (Sabolič), 60. Piskáček (Hlinka, Réway). Rozhodčí: Hodek, Mikula – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4010. Střely na branku: 39:28. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3. Nejlepší hráči utkání: Hyka - Mikuš.
Sparťané šli sice na ledě Mladé Boleslavi jako první do vedení zásluhou Martina Procházky, ale vedení jim vydrželo pouze 25 vteřin. Poté totiž inkasovali vyrovnávací gól a do konce první třetiny ještě další dva. Ve druhém dějství se Bruslařský klub prosadil opět třikrát a Holešovičtí pouze jednou, a to z hokejky Juraje Mikuše v přesilové hře. V třetí třetině už se prosadil v přesilovce Jan Piskáček, a tak si Sparta odvezla z ledu Mladé Boleslavi prohru 3:6.

Bruslaři do utkání vstoupili velice aktivně, od první minuty napadali rozehrávku svého soupeře a vypracovali si i první šanci. Hruška lehkým nahozením vybídl k teči Pabišku, který zamířil jen těsně vedle Novotného svatyně. Domácím příznivcům zatrnulo poté, co Hruška s Ovčačíkem zaváhali v rozehrávce, ale hostující dlouhán Kumstát v dobré šanci nezkrotil skákající kotouč. A tak to byli Pražané, kdo se postaral o úvodní branku. Po Chlapíkově ráně se dostal k dorážce Martin Procházka a poslal hosty do vedení. Neuběhlo ani půl minuty a skóre bylo vyrovnané! Po odrazu od mantinelu se ke kotouči dostal Tomáš Hyka, vybruslil s ním před branku Sparty a nekompromisní střelou zavěsil do horního růžku branky. Prvním vyloučeným večera byl hostující Piskáček, ale Pražané byli ve čtyřech daleko nebezpečnější než v pěti.

Sparťané se však proti pravidlům provinili znovu a tentokrát byla boleslavská speciální lajna úspěšná. Hruškovo dobře ukryté nahození vyrazil hostující gólman jen před sebe, kde číhal boleslavský kapitán David Výborný, pro kterého nebyl problém zamést puk do odkryté branky. Bruslaři hýřili aktivitou a své vedení mohli ještě zvýšit, když se Látal řítil sám na Novotného, ale nezakončil přesně. V další přesilovce Bruslaři hrozili ze všech možných pozic, Broš dokonce trefil z mezikruží břevno! Přesilovka zůstala nevyužita, ale tlak domácích pokračoval. Po Trškově nahození se Novotný ocitl v lehce nebrankářské pozici a puk za něj dotlačil Tomáš Hyka. Čtvrtou branku domácích mohl přidat Lenc, který si vybruslil od mantinelu, položil si Novotného a zívala před ním prázdná brána, ve které už ale byli natěsnání tři bránící hráči Sparty a puk za brankovou čáru nepustili.

Do druhé třetiny nastoupili svěřenci trenéra Jandače se změnou mezi třemi tyčemi, kam se postavil jednadvacetiletý Jan Lukáš. První problémy mu nadělal Výborný, který se obtočil kolem branky a z blízkosti nepříjemně zahrozil. Při svém několikátém sólu našel kapitán Bruslařů volného Richarda Jarůška, jehož branku musel posvětit až videorozhodčí. Za necelou minutku měl před sebou Bárta úplně odkrytou klec, jenže byl velmi tvrdě, ale čistě atakován jedním z obránců. Sparta se dostala zpět do hry poté, co využila početní převahu, přesným střelcem se stal Juraj Mikuš. Jenže Boleslav opět přišla s bleskurychlou odpovědí a opět u toho byl Tomáš Hyka. Po Musilově přihrávce se hráč s číslem 71 ocitl tváří v tvář Lukášovi, kterého vymíchal kličkou do forhendu a zkompletoval hattrick.

Po chybě ve sparťanské rozehrávce se v nadějné šanci zjevil Lenc, ale brankář Lukáš svůj tým tentokráte podržel. Minelu ale předvedl při šestém gólu Bruslařů, kdy nepokryl lehké nahození a Michal Bárta měl už jednoduchou práci. Na psychiku současné sparťanské dvojky to už bylo příliš, a mezi tři tyče se tak vrátil Novotný. Ten měl velké štěstí hned pár minut od svého návratu. Skvělým zákrokem zneškodnil Bártovu příležitost, ale touš se odrazil přesně na hůl dojíždějícího Jarůška, který však nedokázal trefit odkrytou branku. Bruslaři pak ještě mohli zvýšit vedení v přesilové hře, ale sedmou branku nedokázali přidat.

Hned v úvodu závěrečného dějství se na staré časy rozpomněli Hruška a Kumstát, jejich dvě výměny názorů však skončily pouhým pošťuchováním. Výborný v přesilovce předložil důkaz své hokejové geniality, když mimořádně chytrou žabičkou poslal do brejku Trončinského, který nezamířil přesně. Bruslaři zápas bezpečně kontrolovali, puk měli po většinu času na svých čepelích a občas i nebezpečně zahrozili. Za zmínku stojí příležitost Broše a následná dorážka Pabišky, ale Novotný si s oběma pokusy bez větších problému poradil. Sparťané hrozili jen sporadicky, v polovině třetí periody se k pěkné sólové akci odhodlal Forman, ovšem byl zastaven velice dobře fungující domácí obranou. O malou chvilku později našel Klimek svým pasem talent slovenského hokeje Réwaye, který měl dobrou možnost zdramatizovat utkání, ale nepochodil.

Hlinka se ještě v závěru pokoušel o samostatnou akci, ale ztroskotal na Růžičkovi. Kumstát se objevil v další slibné šanci, ale sparťanské šestačtyřicítce dnes prostě nebylo přáno, puk se pohyboval kolem brankové čáry, jenže rozhodčí Hodek po konzultaci s kolegou u videa tentokráte rozpažil. V poslední minutě se hosté nakonec přece dočkali snížení, přesilovku využil Jan Piskáček. Asistenci si na jeho gól připsal Jaroslav Hlinka a stal se tak díky 585. kanadskému bodu v dresu Sparty nejproduktivnějším hráčem klubu dlouhé historii .

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): Jsme v těžké situaci a každý zápas je pro nás jako o život. Jsem rád, že jsme podle toho přistoupili k utkání, to znamená bez hokejového respektu, ale na druhé straně s respektem k hokeji. Kluci k tomu přistoupili velmi dobře, podařilo se nám rychle odskočit. Naštěstí Spartě se nepodařilo dát kontaktní gól za stavu 3:1.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Podali jsme na všech postech, ve všech řadách i jako celý tým špatný výkon. Ve spojení s častými, zbytečnými a někdy i hloupými vyloučeními z toho rezultoval konečný výsledek. Tím nesnižuji výborný výkon domácích, kterým gratuluji.