12., neděle 9. 10. 2005
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Bříza - Hlavačka, Stehlík, Černošek, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Chabada - Kratěna, Netík, Vopat - M. Růžička, Sivek, Špaňhel - Vrbata, Jakub Šindel, Dragoun.
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Gulaši, R. Polák, Dresler - J. Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - I. Padělek, R. Procházka, Tomášek - Kropáč, Káňa, Köhler.
Branky a nahrávky: 6. Sivek (Netík), 24. Ton (Marek, Chabada), 33. Kratěna (Marek, Ton), 60. Sivek (Chabada, Netík) - 17. I. Padělek (R. Procházka, Tomášek), 40. Hubáček (Hudec, Jasečko). Rozhodčí: Minář - Čech, Chytil. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci:> 4187.
Urputný boj sledovala T-Mobile Arena v nedělní podvečer. Extraligový los určil poprvé od loňského čtvrfinále dohromady zápas mezi Spartou a Vítkovicemi. Tentokrát se radovali Pražané výsledkem 4:2, na němž se nejvíce podílel dvěma zásahy Sivek.

Lépe do utkání vstoupila Sparta, kterou dopředu hnala touha znovu napravit nepovedené utkání venku. Poprvé se ozvala střelou Hlavačky, který protáhl v úvodu Pince na brankové čáře. Prvotní tlak zbrzdilo domácím až oslabení, když na trestné lavici pykal Hanzlík. Bříza ovšem zasahoval pouze proti Šimíčkovi, který zkoušel štěstí hned dvakrát. Přesilovou hru zahráli brzy také domácí, ovšem prosadili se až tři vteřiny po jejím skončení. V 6. minutě zleva šikovně vystřelil Netík, jeho pokus tečoval za Pince Sivek. Netík nabitý elánem ohrožoval hostující svatyni nadále, ale žádná šance se neujala. Vítkovice se dostávaly ke slovu především v početní výhodě, o to byly jejich pokusy nebezpečnější. Krenželok nepřechytračil Břízu střelou mezi nohama, Radek Procházka neuspěl individuálně po křídle. Největší šanci spálil Köhler, jenž nepřekonal ležícího brankáře domácích. Ostravané se rovněž radovali velice krátce po skončení početní výhody. Vteřinu poté, co se do hry vrátil provinilec Špaňhel hosté srovnali Padělkem, pro kterého nebylo těžké zamířit do prázdné branky.

Po přestávce nejprve sparťané přežili oslabení a pak udeřili. Ve 24. minutě Marek zadovkou našel mezi kruhy Tona. který zamířil přesně mezi Pincovy chrániče. Pohlednou akcí se blýskl znovu Netík, tentokrát donutil vítkovického brankáře zasahovat lapačkou. Domácí v tu chvíli byli pány ledu. V přesilové hře mohl Kratěna dorazit Vopatův pokus, ale přestřelil. Neujala se rovněž spolupráce Tona s Markem a dobře mířený švih Stehlíka. Na druhé straně se z ničeho nic objevil Hubáček, zvedal ruce nad hlavu, přitom ovšem trefil jen boční síťku branky. Stejnou měrou odpovídal Ton, zamířil jen do rukavice Pince. V polovině utkání usedli za katr hříšníci Philipp se Šimíčkem a Sparta rozehrála téměř dvouminutovou přesilovku pět na tři. První útok doplněný Kratěnou předvedl parádní kombinaci, kterou efektivně ze vzduchu zakončil Kratěna. Sparta s vyšším vedením ožila a směrem dopředu si dovolila více, do hry se dostal také Vrbata, jenž ohrozil Pince z otočky. Ve 40. minutě potrestaly Vítkovice vyloučení Chabady gólem, když přesně pod horní tyč zblízka zamířil Hubáček.

V posledním dějství holešovické publikum spíše zajímala Věra Patt, která utkání přišla rovněž shlédnout. Mezi mantinely probíhal nepříliš pohledný hokej s minimem šancí. Při vyloučení Hlavačky netrefil skulinku v Břízově výstroji Jasečko, velkou příležitost zmařil také Burger. Hru ovládly nepřesnosti, boj o střední pásmo a především pak marnost Vítkovic, které se snažily překonat obranný val domácích a zápas zdramatizovat. Málem se to povedlo Philippovi, ale toho společně s Irglem senzačně nadvakrát vychytal Bříza. V samém závěru pak Jasečkova bomba proklouzla mezi Břízovými chrániči, ale mezi tyče se nevměstnala. Dlouhé vteřiny nechtěli sparťané pustit Ostravany k power play, ale když už se jim to povedlo, ihned je schladil gólem Sivek, jenž zpečetil výsledek utkání na 4:2.

Jaromír Šindel (Sparta): Zápas jsme začali velice dobře a prvních osm, deset minut jsme soupeře přehrávali. Pak jsme ale měli výpadek a hostům se podařilo vyrovnat. Od druhé třetiny to bylo o bojovnosti a herní kázni. Přesto musel Petr Bříza řešit několikrát dost vážné chyby v obraně a hlavně díky němu jsme dnes vyhráli.

Miloš Holaň (Vítkovice): Chtěli jsme zde urvat nějaký bod a myslím si, že alespoň na jeden jsme měli. Prvních sedm minut se nám nevydařilo, ale pak se nám podařilo se Spartou srovnat krok. Klíčovým momentem bylo poněkud zvláštní vyloučení do tří, po kterém jsme dostali gól. Ve třetí třetině jsme stáhli hru na tři pětky, ale vyrovnat se nám už nepodařilo.