PCE - SPA 3:2p - Podlešákovy trefy stačily na bod

47., neděle 1. 2. 2009
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Lojek - Somík, Blažek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Rákos, Koudelka, Klejna - Nahodil, Zahradník, Semorád.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Gulaši, Černošek, S. Hudec - Ton, D. Výborný, Netík - Hromas, Langhammer, Podlešák - Hrdel, Koreis, Kafka - Mrňa, Látal.
Branky a nahrávky: 11. Starý (Koukal, Kolář I), 34. Blažek (Čáslava, Somík), 65. Koukal (Kolář I, Kolář II) - 9. Podlešák (Hromas), 54. Podlešák. Rozhodčí: Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:9, navíc Koukal (Pardubice) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno).
P r a h a - V posledním zápase před reprezentační přestávkou vybojovali sparťané bod, když odjeli z Pardubic s porážkou v 2:3 v prodloužení. Pražané po dlouhé době dokázali díky Martinu Podlešákovi vstřelit gól jako první, ale Východočeši utkání obrátili na 2:1. Ve třetí třetině se gólem blýskl opět Podlešák, v prodloužení však prémiový bod navíc vystřelil Pardubicím Koukal.

Sparta se představila v Pardubicích i s uzdraveným obráncem Černoškem, ovšem bez dvojice nemocných ofenzivních es Broš – Kratěna. V brance dostal opět přednost Petr Přikryl. Tomu bylo horko už ve druhé minutě, kdy jím vyražený puk málem trefil bruslí do vlastní branky Koreis. Oba týmy se zpočátku nedostávaly do větších šancí. K první „ostré“ střele se Pardubice ptobojovaly v deváté minutě, když při Pilařově vyloučení orazítkoval z mezikruží Koukal levou tyč sparťanské branky. Krátce po skončení přesilovky se však hosté ujali vedení. Hromas vypálil prudkou ránou zleva, Lašák jí jen vyrazil před Martina Podlešáka a pro toho už nebyl problém vrátit puk do sítě. Pražané se z vedení dlouho neradovali. V polovině jedenácté minuty zakombinoval v početní výhodě Kolář s Koukalem a na Jana Starého zbylo jen doklepnutí puku do odkryté sparťanské branky – 1:1. Přesilovku si poté vyzkoušeli i hosté, ale kromě dvou dalekonosných pokusů Pilaře od modré čáry nic nevymysleli. V osmnácté minutě se Sparta opět v přesilovce nakrátce usadila v útočném pásmu, ale s Hromasovou střelou z levého kruhu si Lašák poradil.

Krátce po buly se pardubickou třetinou prohnal rychlík Ton, jeho rána mířila vedle. O tři minuty později Ton nabil Výbornému, ale Lašák byl na místě. V pětadvacáté minutě obránce Nakládal naložil vlastnímu brankáři, když jej nešťastně srazil na led. Lašák se po krátkém odpočinku opět postavil mezi tyče. Odtamtud sledoval, když se jeho spoluhráč Kolář na druhé straně snažil marně z bezprostřední blízkosti protlačit puk za Přikrylova záda. Rozhodčí Šindler se pak rozhodl trochu hru rozkouskovat, takže následovala série několika vyloučení, během které toho diváci na ledě moc zajímavého neviděli. Až v čase 33:05 vypukli domácí příznivci v jásot. Při početní výhodě vypálil od modré čáry Čáslava, Přikryl jen vyrazil a ve skrumáži hokejek se nejrychleji zorientoval Tomáš Blažek. Spartu inkasovaná branka nepoložila, naopak ji vybudila k větší aktivitě. V sedmatřicáté minutě podcenil Lašák odraz Vykoukalovy střely od plexiskla, naštěstí pro něj však nikdo ze sparťanů nedokázal trefit odkrytou pardubickou branku. Na druhé straně Somík vyprášil Přikrylovu lapačku dalekonosnou ranou. Konec druhé třetiny se nesl ve znamení sparťanských střel, ale Hrdel, Výborný ani Netík na Lašáka nevyzráli.

Sparťanům vydržela zvýšená aktivita i po přestávce, ale se stejně chabou koncovkou. Pozorná pardubická obrana je nepustila do větších akcí, a co prošlo na branku, s tím si poradil Lašák. V šestačtyřicáté minutě trefil Netík vysokou holí Čáslavu a šel si na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici. V početní výhodě pálil nebezpečně Píša, ale Přikryl bleskurychle puk přikryl. Na sparťanského gólmana nevyzrál ani Blažek, který jej prověřil ze střední vzdálenosti. Přehlídku promarněných šancí dokončil Ton, jehož střelu našel Lašák v náručí. Ve dvaapadesáté minutě si Pardubice zahrály další přesilovku, k časoměřičům za podražení putoval opět Netík. Východočeši začali přesilovku mírným náporem, ten však ukončil fatální chybou zadák Kolář. Ten při snaze rozehrát puk ve vlastním pásmu našel jen hokejku Podlešáka, který si pohrál jak s obranou, tak i Lašákem a po krátké kličce vyrovnal na 2:2. Velkou příležitost ke stržení zápasu na svou stranu měly Pardubice osmadvacet sekund před vypršením šedesáté minuty. Koukal se Starým se dostali do dobré střelecké pozice, tečovaný puk však do branky Sparty nedoputoval.

Úvod prodloužení patřil domácím, ti však ze své aktivity nic nevytěžili. Pak se do dobré šance dostal Ton, jeho střelu však zblokoval Píša. Přikryla později protáhl Blažek, Lašáka zase Langhammer. V závěru čtvrté minuty prodloužení pálil ze skrumáže Netík, Lašák byl pozorný. Z protiútoku udeřila dvojice Kolář - Petr Koukal, a druhý jmenovaný poslal puk pod břevno sparťanské branky. Sparta tak z Pardubic odjela s bodem po prohře 2:3 v prodloužení.

Václav Sýkora (Pardubice): "Podařilo se nám využít dvě přesilovky a ubránit soupeřovu výhodu pěti proti třem. Mysleli jsme si, že bychom mohli vedení 2:1 udržet, ale bohužel jsme po naší chybě dostali při vlastní přesilovce gól. Hodně nás rozhodil a Sparta pak byla aktivnější. Na konci prodloužení jsme se ale šťastně dostali do šance a dokázali jsme ji využít. Před zápasem měli vedle Divíška virózu také Růžička, Cetkovský a Pivko, který nakonec jako jediný mohl hrát. Tvrdík má svalové potíže."

Marian Jelínek (Sparta): "Chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany, což se nám v úvodu dařilo. Pardubice se prosadily dvakrát v přesilovkách, my jsme neproměnili výhodu čtyř proti třem a následně pěti proti třem. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že budeme trpělivě čekat, a vyrovnání přišlo. V prodloužení jsme byli aktivnější my, ale rozhodl soupeř. Kratěna nehrál kvůli svalovým problémům, Brošovi se vrátila viróza."