PLZ - SPA 4:5sn - Sparta veze dva body a jde před Plzeň

1., středa 26. 10. 2011
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Svoboda (od 25. Mazanec) - Marušák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Schnabel - Horna, Martin Straka, Kratěna - Duda, Jan Kovář, Lev - M. Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, M. Heřman, Mrňa (35.-38. Petruška). Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.
Sparta: Pöpperle - Jan Hanzlík, Sersen, Milam, D. Kočí, Kučný, Philipp, Husák - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Lapšanský, Žálčík. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 5. Johnson (Pitule, M. Dvořák), 30. Duda (Kinrade, Lev), 36. Horna (Kratěna, Jiří Hanzlík), 59. Martin Straka (Marušák) - 10. Ton (Philipp, T. Rachůnek), 22. T. Rachůnek (Foster, Y. Treille), 25. Ton (Bližňák, Pacovský), 38. Milam (Jan Hanzlík, Tenkrát), rozh. nájezd Jánský. Rozhodčí: Hribik, Souček - Bádal, Charvát. Vyloučení: 7:12, navíc Jan Hanzlík (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 6080. Střely na branku: 41:26. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.
P l z e ň - I druhý vzájemný zápas v tomto týdnu zvládla lépe Sparta. Domácí šli sice jako první do vedení, sparťané ale dokázali třemi brankami zápas otočit. Napínavý souboj nakonec dospěl až k samostatným nájezdům, ve kterých byl jediným úspěšným exekutorem uzdravený Peter Jánský ve čtvrté sérii.

Aktivněji začali hosté, ale v největší šanci selhal Broš, který střelou přes obránce a ani následnou dorážkou neuspěl. Modrobílí otevřeli skóre, když se Nicholas Johnson zjevil osamocen před Pöpperlem a z otočky se nemýlil - 1:0! Hosté předvedli v polovině třetiny pohlednou akci na sklonku početní výhody, když se z levé strany dostal touš až na druhou tyčku, kde dokázal Svobodu přehodit Petr Ton - 1:1! I Sparta se dostala do oslabení, ale hostující gólman prokázal své kvality, když pokryl hned dvojitou dorážku na brankovišti. V závěru úvodní dvacetiminutovky se prohnal kolem obránců Ton, sice na Svobodu dlouhým blafákem nevyzrál, vybojoval ovšem více než minutovou dvojnásobnou početní výhodu. Svěřenci kouče Jandače skórem nepohnuli, vážnější šance přišla jen z hole Tona a Sersena, kteří pálili pár kroků za modrou.

Úvod prostřední části vyšel znovu lépe Pražanům, tentokráte i gólově. Tomáš Rachůnek dostal mnoho prostoru na pravém kruhu a krásnou střelou do horního růžku nedal Svobodovi šanci - 1:2! Domácí se snažili o rychlou odpověď, ale ani Kratěna po přihrávce zpoza brány na brankoviště, ani Kovář střelou přes obránce na Pöpperleho nevyzráli. Naopak Sparta předvedla rychlý kontr, v situaci 3 na 2 zvýšil nechytatelnou střelou otřenou o břevno Petr Ton – 1:3! Adam Svoboda poté přepustil své místo v brankovišti Marku Mazancovi. Západočeši zabrali, za střelou Horny z mezikruží i Hanzlíka od modré se hostující gólman pouze ohlédl. Vychutnal si ale bleskurychlou lapačkou Kinradea od modré. Po chvilce Kočí sestřelil u mantinelu Johnsona, v následné přesilovce snížil vymetením pravého růžku Radek Duda – 3:2! A na závěr třetiny znovu vyloučení hostů a opět branka. Hanzlík našel zpoza brány mezi kruhy Tomáše Hornu, jenž nedal Pöpperlemu šanci - 3:3! Ten se již před obdrženým gólem vyznamenal lapačkou proti Marušákovi i Strakovi. Ve stejné herní situaci uspěli i hosté, když se po několika šťastných odrazech prosadil ranou od modré Troy Milam – 3:4! Do druhé sirény poslal na dvě minuty svůj tým do dvojnásobného oslabení Hanzlík, který vyfasoval navíc osobní desetiminutový trest. A protože Marušákův pokus zastavil pravý beton a Kratěna z mezikruží těsně přestřelil, mohlo drama pokračovat v poslední dvacetiminutovce.

Svěřencům kouče Jelínka se ale početní výhoda vůbec nevyvedla, jedinou šancí byla dělovka Dudy z mezikruží. Indiánům se dostalo ještě tří přesilovek, modrobílí se však spíše trápili. Paradoxně nejvíce začali tlačit až v závěru při hře v pěti. Nejprve Hanzlíkovu pobídku od modré o centimetry mimo tečoval Straka, po chvilce Duda sám před gólmanem neuspěl kličkou do forhendu, Pöpperle skvěle nastavil beton. Jenže 107 vteřin před koncem ho bekhendem od modré od mantinelu překvapil Martin Straka schovanou střelou mezi hráči - 4:4! Prodloužení mohl zatrhnout Pacovský, který se řítil na Mazance osamocen z levé strany, ale protože mladý gólman bravurně zasáhl, vynikající zápas po šedesáti minutách vítěze neměl.

A protože se namísto útočných manévrů spíše čekalo na nájezdy, diváci se této disciplíny také dočkali. Gólmani nepovolili v prvních třech sériích ani jeden gól, postupně si vylámali zuby Ton, Duda, Broš, Straka, Tenkrát i Hanzlík. Ve čtvrté sérii selhal Johnson a druhý bodík tak zamířil směr Praha, když Peter Jánský trefil přesně k tyči mezi Mazancův beton a vyrážečku - 4:5!

Michal Straka (Plzeň): Dnešní utkání mělo nádech play off. My jsme chtěli potvrdit výhru z Ostravy. V první třetině byla Sparta lepší. Zvedli jsme se paradoxně ve druhé třetině za nepříznivého stavu 1:3. Bohužel jsme neproměňovali přesilovky. Do třetí třetiny jsme šli s jednogólovým mankem a jasným cílem vše tlačit do branky. Zase jsme nevyužili spoustu přesilovek a na konci jsme měli při vyrovnávacím gólu štěstí. Bodu si vážíme, protože Sparta tu dnes ukázala svou sílu a ke dvěma bodům jí musíme poblahopřát. Zasloužila si je. V nájezdech jsme neměli šťastnou ruku.

Patrik Martinec (Sparta): Bylo to divácky velmi atraktivní utkání, kterému nechybělo téměř nic. Jsme spokojeni se dvěma body, které si odvážíme. K zisku tří bodů nám scházelo jen více času, který bychom odehráli v pěti. Mít jedenáct vyloučených v Plzni je příliš. V nájezdech bych vyzdvihl brankáře na obou stranách.