První bitvu dorostenci nezvládli - 3:4sn

OS1, středa 27. 2. 2008
Jihlava - Sparta JIH - SPA
Jihlava: Šťastný - Musil, Cirhan, Šidlík, Tichý, Pekárek, Kvasnička - Malec, Zeman, Kuřítko - Vysloužil, Polcar, Kasalý - Brychta, Zídek, Pěška.
Sparta: Kocián - Grin, Koževnikov, Drvota, Žovinec, Veselý, Švidra - Tůma, Chára, Hybner - Hanták, Kniazev, Hrabák - Rubeš, Eis, Merta - Sovík, Krpata, Kejdana.
Branky a nahrávky: 9. Zeman, 27. Kasalý (Zeman, Musil), 54. Kuřítko (Malec, Zeman), rozhodující nájezd Vysloužil - 1. Tůma (Chára), 38. Tůma (Chára), 47. Tůma (Hybner, Chára). Rozhodčí: Kubičík - Chocholouš, Pospíšil. Vyloučení: 9:11, navíc Merta (SPA) 10 min. OT. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 320. Střely na branku: 37:37. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 4:3.
Do osmifinále letošních vyřazovacích bojů vstoupili dorostenci Sparty neslavně. Přestože jsou v duelu s Jihlavou favority, v prvním střetnutí svému soupeři podlehli na nájezdy. Dnes doplatili na vlastní nedisciplinovanost a častá vyloučení. Blýskla se první formace s dnešním jediným střelcem Sparty - Davidem Tůmou.

Do utkání vstoupili lépe hosté. Hned po necelé půlminutě se k odraženému puku dostal před domácím brankářem Šťastným David Tůma a otevřel skóre - 0:1!
Jihlavští se na úvodní trefu utkání snažili odpovědět. Z následného dlouhotrvajícího tlaku však vytěžili pouze Kuřítkem nastřelenou tyč Kociánovy branky.
Vyrovnání přišlo až v deváté minutě. Při osvobozování se z vlastního obranného pásma ztratil puk jeden ze sparťanských obránců a Adam Zeman srovnal na 1:1.
Při další šanci domácích se vytáhl Ondřej Kocián v brance Sparty. Bylo u toho opět aktivní duo Dukly Zeman - Kuřítko. První jmenovaný vlétl do sparťanské třetiny a předložil puk Kuřítkovi do jasné gólové příležitosti. Hostující brankář předvedl efektní semafor a kotouč zastavil.
Jihlavané nepovolovali a i nadále byli velice nepříjemní. Hokejisté Sparty jim však situaci notně ulehčovali - tři minuty před koncem čelili jihlavské přesilovce 4 na 3. Střelu Musila ale Kocián lapil, Tichého projektil mířil vedle a tak se do kabin šlo po prvním dějství za nerozhodného stavu.

Přestože začali druhou třetinu lépe hosté, kteří zahrozili v podobě několika pokusů obránce Grina, skóre se málem měnilo na druhé straně - k odraženému puku se před Kociánem dostal Polcar a opět orazítkoval sparťanskou tyč!
Po vyloučení Drvoty a Cháry dostali domácí velkou příležitost na zvrat vývoje zápasu. Střílelo opět ofenzivní duo Jihlavy, nicméně ani Kuřítko, ani Zeman na Kociána ve dvojnásobné početní převaze nevyzrál.
Do vedení se však Dukla dostala až ve chvíli, kdy už do hry naskočil první vyloučený Sparty. Zeman nahodil na Kociána, jemuž puk do protipohybu tečoval Filip Kasalý - 2:1.
Možnost dvojnásobné přesilovky však dostali i hosté. Po vyloučení Pekárka a Polcara šli jihlavští do tří. Tlak Sparty byl drtivý, ale Šťastný v brance Dukly odolal. Vyzrál do konce i na brejk Krpaty, jehož forhendový blafák vykopl betonem.
Jedno z dalších vyloučení už sparťané potrestali. Na trestné lavici seděl Zídek, když si před Šťastného vybruslil opět David Tůma a vyrovnal na 2:2!

Třetí dějství načal povedeným pokusem domácí Kuřítko. Puk z jeho hole však jen těsně minul Kociánovo břevno.
Opora domácího mužstva, Martin Kuřítko, několik momentů nato usedl na trestnou lavici za hákování. V tu chvíli uděřila opět první formace Sparty. Hybner našel před Šťastným volného Davida Tůmu a ten dovršil svůj hattrick - 2:3!
Spartě dělala problémy vlastní nedisciplinovanost. Pár minut po Tůmově třetím gólu je vyloučen Sovík, poté Švidra a nakonec i Koževnikov, čímž nabídli domácím dlouhou přesilovku 5 na 3.
Trest přišel záhy. Křižný pas Malce převzal Martin Kuřítko, Kociánovi nedal sebemenší šanci a vyrovnal - 3:3.
Konec třetího dějství zakončila série vyloučení na obou stranách, jen málo se v něm hrálo při plné síle obou týmů.
Rozhodnout mohl dvanáct vteřin před koncem jihlavský Zeman, puk však z otočky poslal jen těsně vedle sparťanské branky.

V desetiminutovém prodloužení měli více ze hry domácí. Velkou šanci měl Zeman, dorážkou však Kociánovu branku přestřelil, podobně jako Musil, jehož pokus mířil těsně vedle.
I na druhé straně hřmělo. A nebyl to nikdo jiný, než David Tůma. Protáhl se mezi jihlavskými obránci a pokoušel se přimět Šťastného k pohybu. Ten zůstal klidný a Tůmův pokus, byť s notnou dávkou štěstí, vytěsnil betonem.
Prodloužení zakončil Malec, ten převzal puk od Kuřítka a vypálil k tyči. Kocián však zasáhl a poslal zápas až k nájezdům.

První jel Tůma, jeho střelu mezi betony Šťastný vystihl.
Bekhendový blafák Brychty zastavil betonem Kocián.
Chárova bleskurychá střela na lapačku rozvlnila síť - 0:1!
Stejně mířil i Pěška - 1:1.
Puk z Hantákovy hole skončil na vyrážečce Šťastného.
Ani Kuřítko nebyl proti Kociánovi úspěšný.
Měnilo se pořadí střelců. Jihlavský Zeman však na Kociána kličkou do bekhendu nevyzrál.
Šťastný vyrazil puk z hole Hrabáka.
Kuřítkovi se nájezd nepovedl, Kocián zasahovat nemusel.
Chára jihlavskou branku přestřelil.
Další bekhendový blafák Brychty zastavil Kocián.
Rubeš se zamotal do vlastních kliček a ani nevystřelil.
Pěška střelou k pravé tyči branku minul.
Ani podruhé se Tůma z nájezdu netrefil. Puk z jeho hole lapil Šťastný.
Jihlavský Vysloužil poslal Kociána k druhé tyčce a vyzval k odpovědi Radka Hrabáka - 2:1!
Šťastný svým pravým betonem určil vítěze - Jihlava překvapivě poráží druhý tým základní části a v pátek může v Praze rozhodnout.