2., úterý 28. 12. 2010
SKA Petrohrad - Sparta SKA - SPA
SKA Petrohrad: Štěpánek - Fransson, Vorobjev, Grebeškov, Denisov, Gusev, Višněvskij, Semjonov, Petrov - Sušinskij, Martensson, Jašin - Weinhandl, Krijukov, But - Afinogenov, Brylin, Rybin - Arťuchin, Kučerjavenko, Klimenko
Sparta: Bäumle - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Du Bois, Hanzlík, Macholda, Husák - Hromas, Kratěna, Ton - Luňák, Broš, Treille - Smoleňák, Peter, Kůrka - Kafka, Karpov, Bartánus - Přibyl.
Branky a nahrávky: 18. Martensson (Jašin), 18. Rybin, 31. Klimenko (Semjonov), 54. Weinhandl (Jašin, Sušinskij) - 14. Kafka (Bartánus). Rozhodčí: Kurmann, Reiber - Küng, Müller. Vyloučení: 10:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 30:30. Průběh utkání: 0:1, 4:1.
D a v o s - Sparta i ve druhém vystoupení inkasovala čtyři branky, ale sama tentokrát dokázala vstřelit jen jednu. Tým z Petrohradu ukázal svoji extratřídu, po vedoucí brance Sparty skóre otočil a pak hru kontroloval. Hráči pražského celku tak ve skupině končí třetí a budou hrát zítra od 20:15 s poraženým týmem z duelu Davos - Tým Kanada.

Prvních deset minut odpoledního zápasu moc vzruchu před brankami nepřineslo. Za zaznamenání stálo pár střel ze střední vzdálenosti. S těmi, ale Štěpánek a na druhé straně Bäumle problém neměli. Na první branku si diváci museli počkat až do 14. minuty, kdy se nečekaně prosadila pražská Sparta zásluhou Petra Kafky. Mladý útočník si našel špatnou rozehrávku petrohradských a přesnou křižnou střelou nedal Štěpánkovi šanci. Obdržená branka nakopla ruský tým k ještě větší aktivitě a Bäumle se měl co ohánět. Nestačil až na tečované nahození, které do polo odkryté branky usměrnil Tony Martensson. Hned na to dostala Sparta možnost přesilové hry, ale ta se jí vůbec nevydařila, když po chybě Macholdy otočil skóre zápasu Maxim Rybin.

Druhá třetina pokračovala tak jak první skončila. Petrohrad si nadále vytvářel nebezpečné střelecké příležitosti díky dobrému pohybu svých hráčů. Spartě si taky naskytlo několik střeleckých pozic, ale žádná, která by Štěpánkovi přidělal výraznější vrásky. Svoji převahu SKA vyjádřilo i brankově, když ve 31. minutě Gleb Klimenko sám před Bäumlem netrefil branku. Puk se odrazil od zadního mantinelu zpět k útočníkovi SKA a ten ho poslal odrazem od Treilleho brusle do branky. Sparta v dalším průběhu působila dosti rozpačitým dojmem a bylo to znát i na několika početních výhodách, které měla možnost hrát. Do konce druhé třetiny se již skóre nezměnilo.

Když už se podařilo některému ze sparťanů dostat do slibné šance, tak si buď hráči ruského obra pomohli faulem, nebo byl v brance pohotový Štěpánek. Jak se využívá přesilová hra, ukázali hráči Petrohradu na začátku poslední desetiminutovky. To si na trestnou lavici postupně sedli Macholda a Bartánus, kteří tak nabídli soupeři více jak minutu dlouhou přesilovou hru 5 na 3. V první šanci se objevil kapitán ruského týmu Sušinskij, kterého ještě Bäumle dobře vychytal. Po chvíli se přeci jen brankové světlo rozsvítilo. To když Sušinskij našel volného Jašina, kterému střela vůbec nesedla. To ale trenéru Sýkorovi nevadilo, protože puk se dostal k volnému Mattiasi Weinhandlovi, kterému nečinilo žádný problém poslat puk lehkým nadzvednutím do odkryté branky Sparty. To byl poslední hřebík do sparťanské rakve a zápas se spíše dohrával. I když se ještě v závěru ve slušné šanci zjevil Petr Kafka, ale střela mu nesedla.

Sparta tak končí v základní skupině na třetím místě, aniž by získala jediný bod. Petrohrad se touto výhrou dostal rovnou do semifinále a zařadil se mezi žhavé adepty na celkové vítězství v turnaji. Ale i Pražané mají ještě šanci tento turnaj vyhrát. O postup do semifinále si to rozdají zítra 29. 12. od 20:15 proti poraženému týmu z duelu HC Davos – Team Canada.

Radim Rulík (Sparta): "Musím uznat, že Petrohrad vyhrál zaslouženě, protože si v utkání vytvořil více příležitostí. Na druhou stranu musím říct, že proti tak silnému soupeři jsme sehráli vyrovnané utkání. I přes porážku jsme podali dobrý výkon. Dokázali jsme se dostat do vedení, bohužel nás ale zmrazily góly na konci úvodní části, kdy Petrohrad skóre otočil. Ve druhé třetině nám navíc ještě Petrohrad brankově odskočil a hru kontroloval. Ruský celek má čtyři špičkově řady a dokázal potrestat naše chyby. Pro řadu našich mladých hráčů takové utkání bylo přínosem a dobrou zkušeností."

Václav Sýkora (Petrohrad): "Jak jsme předpokládali, bylo to těžké utkání. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, v první třetině byla podle představ, i když ne tolik v gólovém vyjádření. V druhé třetině za stavu 3:1 jsme utkání pojali příliš exhibičně, začali jsme vymýšlet zbytečnosti a dělali jsme chyby. Nabídli jsme Spartě šance a když to vezmu celkově, náš největší problém byl velký počet vyloučených. Hráli jsme dvakrát ve třech proti pěti a kdyby toho Sparta využila, mohli jsme mít ještě problémy."