SLA - SPA 2:5 - První derby jasně pro Spartu

5., neděle 21. 9. 2014
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Furch (19. Svoboda) - Kolařík, Krejčí, Valach, Holub, Novák, Štich, od 21. navíc Beňovič - Bednář, Vas, Tomica - Stránský, Klhůfek, Sklenář - Čermák, Babka, Micka - Tomek, Andres, Poletín. Trenér: Ladislav Lubina.
Sparta: Novotný - Ďaloga, Barinka, Polášek, Piskáček, Mikuš, Pilař - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, Hlinka, Klimek - Sabolič, Přibyl, Cingel - Forman, Volek, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 2. Stránský (Klhůfek), 39. Sklenář – 5. Klimek (Hlinka, Piskáček), 8. Přibyl (Cingel), 11. Polášek (Réway), 19. Hlinka (Polášek, Réway), 27. Hrbas (Forman, Volek). Rozhodčí: Pešina, Turčan – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 9:8, navíc Furch (SLA) 10 minut. Využití: 0:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 7126. Střely na branku: 18:29. Průběh utkání: 1:0, 1:5, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Klhůfek - Hlinka.
První souboj pražských "S" vyzněl zcela jasně pro sparťany. Ti sice ve druhé minutě prohrávali 0:1, ale poté otočili průběh zápasu pěti brankami, z nichž čtyři stihli nasázet již v první třetině. Do černého se trefili Klimek, Přibyl, Polášek a Hlinka, jehož gól vyhnal Furcha z branky. Ve druhé třetině se prosadili ještě Hrbas a slávista Sklenář, více branek už sedm tisíc diváků v O2 areně nevidělo.

Sparťané se v prvním derby sezony ještě nestačili ani rozkoukat a už inkasovali. Klhůfek poslal křižný pas na Jana Stránského, jenž zametl kotouč do odkryté části branky, kterou podruhé v řadě hájil Novotný. To bylo ovšem to jediné, co Sparta soupeři v první třetině povolila. Hned první vyloučení zápasu potrestala vyrovnávacím gólem. Réway nahazoval z horní hranice kruhu a Hlinka předal puk Lukáši Klimkovi, který si ho zpracoval bruslí, přehodil na backhand a napálil ho pod břevno. Druhá trefa Sparty přišla záhy a přičinili se o ni sami slávisté. Srazili si totiž do vlastní branky nahrávku Daniela Přibyla, který byl tak označen na autora branky.

19:34
tolik času dělilo první a pátý gól Sparty

A to zdaleka nebylo vše! Ve druhé přesilovce Holešovických střílel Adam Polášek dvakrát po sobě od modré čáry. Poprvé se jeho pokus mezi tři tyče nevešel, podruhé už po pasu Réwaye ano. Poté měli početní výhodu poprvé i slávisté, ale dostali se pouze k málo nebezpečným střelám z dálky. V závěru první části hráli sparťané téměř celé dvě minuty v pěti na tři a přidali i čtvrtou trefu. Polášek poslal z mezikruží kotouč na Jaroslava Hlinku , který našel mezírku mezi Furchem a jeho levou tyčkou. To už bylo na gólmana Slavie příliš. Zlomil hokejku o branku, dostal osobní desetiminutový trest a odjel střídat za Svobodu.

V úvodu druhé třetiny se Kumstát prosmýkl mezi beky, ale sám tváří v tvář Svobodovi pouze trefil gólmana Slavie. Ta mohla vykřesat jiskřičku naděje v přesilové hře, kdy měla několik obrovských šancí na snížení. Když už byl však Novotný překonán, zachránil situaci na brankové čáře obránce Barinka. Slávisté mohli litovat neproměněných tutovek o chvíli později, když popáté inkasovali. Forman našel mezi kruhy naprosto nehlídaného Marka Hrbase, který měl čas si popojet, zamířit a přesně najít mezírku mezi lapačkou a betonem Svobody.

"Bylo to potřeba, abychom se psychicky zvedli, bylo to hodně i o hlavě. Doufám, že tímhle zápasem se odrazíme, chytneme nějakou vítěznou sérii a půjde to takhle i dál."
- útočník MIROSLAV FORMAN

Další příležitost pro domácí přišla ve chvíli, kdy seděli na trestné Přibyl a Barinka, a slávisté měli před sebou více než minutu a půl přesilovky pět na tři. Sami se o ni ale připravili, protože hráli v šesti. Nakonec se domácí přece jen dočkali snížení. Věnoval jim ho obránce Ďaloga, který u své branky poslal kotouč přímo na hokejku Jakuba Sklenáře. V závěru prostřední dvacetiminutovky se ještě vyznamenal Novotný. Nejprve vyrazil Bednářovu střelu a poté uspěl i proti dorážce Krejčího.

Po gólových hodech muselo být více než sedm tisíc diváků v O2 areně ve třetí třetině lehce znuděno. Nejen, že nepadaly branky, ale ani šancí se na obou stranách moc neurodilo. Až po deseti minutách prolomili nudu sparťané. Nejprve ujížděl na Svobodu Volek, ale trefil ho jen do betonu, poté neuspěl v pádu ani Forman. Ve vlastním oslabení mohl přidat šestý zásah Hlinka, který vystihl přihrávku soupeře na modré čáře a jel úplně sám na branku Slavie, ale kličkou do forhandu jen trefil Svobodu. Závěr zápasu už oba týmy jen v poklidu dohrály a Sparta si po jednoznačném průběhu odvezla z O2 areny všechny tři body.

Ladislav Lubina (HC Slavia Praha): Podívali jsme se realitě zpříma do očí. Když budeme mít optimální sestavu, tak možná můžeme být Spartě soupeřem. Museli jsme však moc improvizovat, rozpadlo se nám téměř všechno a pak se to projevilo na ledě. Z každého útoku nám vypadl jeden hráč, to je pak složité. Byli jsme všude o krok pozadu, z toho pramenily fauly. Rozhodlo se v přesilovkách v první třetině.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Pro nás bylo důležité, že jsme dokázali rychle reagovat na první gól, který jsme stejně jako v předešlých utkáních dostali jako první. Vydařila se nám první třetina, ve které jsme dali tři góly z přesilovek. Tam jsme položili základ pro vítězství, které je pro nás hrozně důležité. Tolik se nám nedaří. Za stavu 5:1 se nám hrálo lépe, ale pořád jsou v naší hře věci, které musíme ze hry odstranit. Abychom mohli pravidelně bodovat, musíme na sobě ještě hodně zapracovat.