4. 10. 2012 | Jan Salajka, Lucie Štěrbová

SLA - SPA 3:2 - Sparta padla až v závěru

9., čtvrtek 4. 10. 2012
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Furch (18. Kopřiva) - Kadlec, Kučný, Šulc, Dresler, Kuboš, Kolařík, Kempný - Pospíšil, Červenka, V. Sobotka - Hertl, Alinč, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Kalla, Poletín - od 21. navíc Micka. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.
Sparta: Neuvirth - Philipp, Vallin, Milam, Krstev, Gawryletz, D. Kočí - Pacovský, J. Hlinka, I. Rachůnek - Ton, Foster (21. Bahenský), Tenkrát - Jánský, Vantuch, T. Rachůnek - Žálčík, Simon, Forman. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.
Branky a nahrávky: 18. V. Růžička ml. (P. Jelínek, Kadlec), 36. Poletín (Kempný, Micka), 58. Hertl (Alinč) - 13. T. Rachůnek (Jánský), 27. Ton (J. Hlinka, Vallin). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. Diváci: 6771. Střely na branku: 41:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2.
P r a h a - Dvakrát šla Sparta v zápase do vedení, dvakrát o něj přišla. Rozhodující branka pak přišla v 58. minutě z hole Tomáše Hertla. Sparta prohrála v derby s pražskou Slavií 2:3, připsala si sedmou porážku v řadě a dál se krčí na posledním místě extraligové tabulky.

Ačkoli poslední loňské derby sledovala v O2 Areně téměř zaplněná hala, tentokrát se duel odvěkých rivalů příliš vysoké návštěvě netěšil. Ale atmosféře to příliš neškodilo. Svůj oblíbený tým přišlo podpořit celkem 6 771 fanoušků, z toho asi sedm stovek sparťanů.

Úvod zápasu zvládla lépe Sparta, kterou v reakci na herní krizi vedl již nový kouč Václav Sýkora. Pod jeho taktovkou sparťané lépe drželi útočnou zónu a lépe vedli útočné akce. Obě mužstva ale dělala velké množství chyb v přihrávkách.

Celek Vladimíra Růžičky zaznamenal zlepšení a patřila mu následující část hry. Sešívaní začali využívat nepřesvědčivé defenzivní činnosti soupeře a hrozili rychlými protiútoky z přečíslení. Řada nevyužitých šancí slávisty musela hodně mrzet. Kempný si za brankou nechal lacině vzít kotouč, Jánský vyjel na kruh a křížem předložil Tomáši Rachůnkovi. Pro čerstvou posilu Sparty nebyl problém poslat kotouč k tyči těsně nad levý beton a otevřít ve 13. minutě skóre zápasu.

Slávisty obdržená branka nezlomila, po pěti minutách jejich téměř permanentního obléhání branky Sparty se dočkali i oni odměny. Ránu Petra Kadlece před brankou zachytil Jelínek, od jehož hole se puk dále odrazil k Vladimíru Růžičkovi, který zakončil do odkryté branky. Vinou nespecifikovaných zdravotních potíží současně odstoupil ze hry Dominik Furch a místo něj zbytek zápasu odchytal Miroslav Kopřiva.

Krátce po začátku druhé části měla Sparta namále. Petr Kadlec se mezi kruhy ujal odraženého puku a prostřelil Neuvirtha, který střelu stačil pouze zbrzdit. Kotouč se docoural jen několik málo centimetrů vedle levé tyčky. Gólman hostů ještě čelil houževnatovsti Dreslera, ale i tentokrát svůj tým podržel. Na druhé straně zahrozil Jaroslav Hlinka, jehož domácí obránci nechali nepochopitelně proniknout, ale Kopřiva oba pokusy z mezikruží - střelu i dorážku - zlikvidoval.

Slávisté vinou nedisciplinovanosti darovali soupeři přesilovku pěti proti třem. Hlinka křižně poslal na kruh Petru Tonovi a ten domácího brankáře propálil. Pokračovalo se ve vyrovnaném hokeji s pohlednými akcemi na obou stranách. V čem ale měli jednoznačně navrch sparťané, byly přesilové hry. Jejich souhra byla naprosto ukázková, zatímco slávistická skřípala. Rozhodující faktorem zápasu to ale nebylo. Kempný od mantinelu střílel z první a Michal Poletín puk před brankou ztečoval pod víko a vyrovnal.

Po přestávce Slavia přesilovou hru zlepšila, ale na gólové vyjádření změna nestačila, a to zejména vinou bezmyšlenkovité kombinace a slabé koncovky. Hra přinesla řadu zajímavých soubojů a tvrdých srážek, po jedné takové z ledu těžce vstával jeden z hráčů Sparty, který ale měl zatažený dres za kalhotami.

Sparta si vynutila tlak a po jedné ze střel se zdálo, že kotouč vyletěl z branky, ale následná konzultace s videorozhodčím toto zdání vyvrátila. Rudí pokračovali v utlačování svého soupeře, nebezpečně zapůsobilo zejména přečíslení zakončované Vantuchem. Situace se posléze obrátila a roli vládnoucího mužstva převzala Slavia. Po střele Tomáše Hertla, která propadla Neuvirthovi mezi betony, se dokonce ujala rozhodujícího vedení.

Sparta si vzala oddechový čas, ale do samotného závěru nic kloudného nedokázala vymyslet. Připsala si tak na účet sedmou prohru v řadě, přestože v derby předvedla pohledný hokej.

Ohlasy trenérů

Ondřej Weissmann (Slavia): Očekávali jsme těžké utkání. I když se Spartě nedaří, tak má kvalitní mužstvo. Navíc změna (trenéra) je vždycky pro hráče impulz. Proto jsme se na zápas dost připravovali. V první třetině byly šance na obou stranách, brankáři chytali velice dobře. Hra byla vyrovnaná, jsme rádi, že se nám rozstříleli další hráči. Musíme víc zapracovat na přesilovkách, ty se nám nedařily. Furch dostal jednu ze střel do krku na tepnu, udělalo se mu nevolno, zatočila se mu hlava. Má na krku otok, z toho důvodu odjel z brány.

Václav Sýkora (Sparta): Všichni ví, v jaké jsme situaci a jak důležité pro nás bylo získat i třeba jeden bod. K tomu jsme měli blízko, před rozhodující brankou jsme dali tyč a mohlo to skončit i obráceně, ale to jsou kdyby. Bohužel se nám to nepodařilo, dostali jsme rozhodující gól z prostoru, který nám dělal problémy celý zápas. V předbrankovém prostoru jsme tu situaci nakonec neuhlídali a dostali jsme z bezprostřední blízkosti gól. Chtěl bych ocenit hru v oslabení, protože jsme se ubránili ve třech proti pěti i ve všech situacích ve čtyřech proti pěti. Mužstvo prokázalo vůli bojovat a mělo nasazení, od toho přístupu k zápasu se musíme odrazit dál a snažit se odstranit nedostatky, které ve hře jsou.