SPA - AMB 5:2 - Vítězný vstup do turnaje v Berlíně

Sommerturnier 2017 (hraje se v Berlíně), sobota 19. 8. 2017
Sparta - Ambri-Piotta SPA - AMB
Sparta: Aittokallio – Dvořák, Zámorský, Pavelka, Kalina, Piskáček, Mikuš, Nedomlel – Říčka, Klimek, Reicheberg – Hlinka (C), Vrána (A), Rousek – Kumstát (A), Pech, Forman – Uher, Černoch, Kudrna – Komárek.
Ambri-Piotta: Král – Jelovac, Plastino, Gautschi, Moor, Collenberg, Fora (C), Pinana, Zgraggen – Bianchi, Kostner, Trisconi – Zwerger, Chiriayev, Lhoták – Lauper, Taffe, D'Agostini – Berthon, Müller (A), Stucki – Hrabec.
Branky a nahrávky: 31. Uher (Černoch, Kudrna), 37. Zámorský (Dvořák, Reichenberg), 46. Říčka, 53. Pavelka (Forman, Pech), 60. Pech – 25. Müller (D'Agostini, Stucki), 39. Zgraggen (Stucki, Kostner). Rozhodčí: Hunius, Westhaus – Müller, Höffer. Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 617. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2.
Sparťané vstoupili do turnaje v Berlíně vítězstvím nad švýcarským celkem Ambri-Piotta. Soupeř šel sice jako první do vedení, ale Sparta otočila zásluhou Uhera se Zámorským a ve třetí třetině definitivně přiklonila výsledek na svoji stranu díky trefám Říčky s Pavelkou. Na konečných 5:2 uzavřel při soupeřově hře bez brankáře Pech.

Úvod zápasu byl z obou stran opatrnější a první šance přišla až po pěti minutách hry, a to na straně Sparty. V přečíslení dvou na jednoho našel Kumstát Dvořáka, který byl sám před gólmanem. Sparťanský obránce ale svou kličku zakončil jen do boční sítě branky. V polovině prvního dějství sparťané nevyužili přesilovou hru, v největších šancích této početní výhody neuspěli Forman ani Zámorský. Do vedení se mohli Pražané dostat také po faulu na Pecha, po kterém rozhodčí nařídili trestné střílení. Nejproduktivnější hráč minulého ročníku Tipsport extraligy ale v zakončení tentokrát selhal a jeho střela trefila jen beton českého gólmana Krála.

Druhá třetina už přinesla více šancí a také góly. Ten první na straně švýcarského celku, který se prosadil hned z první šance, když Marco Müller po nabídce D'Agostiniho pálil z mezikruží a trefil mezírku mezi Aittokalliovými betony. Sparťané následně ubránili přesilovku soupeře a po ní udeřili. Kudrna objel branku a nabídl kotouč Černochovi, jehož střelu ještě Král vyrazil. Na dorážku Dominika Uhera mířící pod břevno už ale neměl šanci zareagovat. Soupeř odpovědel velkou šancí Kostnera s Trisconim. Před brankou Sparty byl obrovský zmatek a puk se několikrát ocitl těsně před brankovou čárou, ale naštěstí pro Pražany za ni nepřešel.

Po současném vyloučení dvou hráčů Ambri-Piotty měli sparťané před sebou plné dvě minuty přesilovky pět na tři, ale k jejími využití jim stačilo pouze deset vteřin. O gól se dělovkou od modré čáry postaral obránce Petr Zámorský. Do šaten se ale nakonec odcházelo za stavu 2:2. Druhý vyloučený hráč Jesse Zgraggen se totiž hned po výjezdu z trestné lavice zapojil se do přečíslení dvou na jednoho. První střelu Aittokallio ještě chytil, ale poté už kapituloval.

Ve 46. minutě šli sparťané znovu do vedení, a to po velké chybě defenzivy soupeře. Král zastavil puk za brankou a jeho spoluhráč ho odpálil přímo na hokejku Roberta Říčky, který střílel z kruhu do odkryté branky. Svůj náskok mohl pražský celek zvýraznit v následující přesilové hře, ale proti Hlinkově střele stihl se štěstím zakročit Král a Zámorského bomba od modré skončila na tyči.

Brzy sparťané přece jen odskočili na dvougólový rozdíl. Pech zavezl kotouč do útočného pásma a posunul ho na Formana, který jej vrátil do druhé vlny na Tomáše Pavelku. Jeho střela švihem z kruhu zamířila do růžku branky. Minutu a půl před koncem třetí třetiny si Ambri-Piotta vyžádala oddechový čas a po něm nastoupila na led bez gólmana se šesti hráči v poli. To se Švýcarům nevyplatilo, Lukáš Pech totiž uzmul puk, poslal ho do opuštěné klece a definitivně potvrdil sparťanské vítězství.