SPA - CEB 1:4 - Sparta přišla o domácí neporazitelnost

9., neděle 7. 10. 2007
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Tabaček, Protivný - Dragoun, P. Nedvěd, Langhammer - Ton, Vaic, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Zelenka, M. Havel, Hromas - Podlešák.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Vydarený, Sičák, F. Novák, Bolf, Mucha - Hudec, V. Hübl, Brabener - Kůrka, Mertl, Sailer - Veselý, Vak, Kotrla - Hřebejk, Šimánek, Gulaš.
Branky a nahrávky: 7. Sivek (Melichárek) - 18. Hřebejk (Hudec) 27. Hudec (Toman), 29. Hřebejk (Vak) 54. Sailer (Kůrka). Rozhodčí: Partanen - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:2. Diváci: 6641.
Budějovice v Praze potvrdily pozici lídra extraligové tabulky a po sedmi letech na Spartě zvítězily. Ta začala lépe a po brance Sivka také vedla jedna nula. Hosté zápas vyrovnali šťastným gólem Hřebejka a ve druhé třetině šli do dvoubrankového vedení. Sparťané mohli zápas zdramatizovat v polovině třetí části, ale přesilovku pět na tři se jim využít nepodařilo a o chvíli později naopak kapitán Budějovic Sailer zápas definitivně rozhodl.

První šanci se snažil připravit Štrba, pronikající podél mantinelu, Vaicovi, ale Turek jeho přihrávku skrze brankoviště zastavil. Poté převzaly iniciativu Budějovice, do žádné velké šance se však neprobojovaly. Petr Nedvěd od zadního hrazení uvolnil Langhammera, který tváří v tvář brankáři neuspěl. Velký závar před hostující brankou vytvořila druhá formace Sparty a Veselému nezbylo nic jiného než faulovat. To, že se Spartě začíná v přesilových hrách dařit, potvrdil gólem Sivek, který tečoval Melichárkovo nahození od modré čáry přímo pod víko Turkovy branky. Do velmi výhodné pozice si o pár okamžiků později nabruslil Podlešák, jenže střelou budějovického gólmana nepřekvapil. Hosté se z obdrženého gólu vzpamatovali v deváté minutě, když nad Dubovu klec střílel Hübl. Následně se nádherně uvolnil Hřebejk, Langhammera se zbavil pěknou kličkou, na brankáře ale nevyzrál. Sailer nechtěl zůstat pozadu a hezky projel celý střed hřiště, zastavilo ho až postavení mimo hru. Své kolegy z útoku napodobil Milan Toman, k jeho smůle o puk přišel za domácí branou a na Turka se řítila trojice útočníků, Vaic však nezakončil přesně. Toman si chtěl spravit chuť střelou od modré čáry, ani ta se neujala. Brabenec se tlačil před brankoviště, jeho pokus opora v kleci domácích zneškodnila betonem. Vyrovnávající branky se České Budějovice dočkaly v početní výhodě. Vyrovnání se zrodilo velmi kuriózně, Hudec nahodil puk po mantinelu, Duba ho chtěl zastavit za brankou, ale touš se nečekaně odrazil před opuštěnou sparťanskou klec a Hřebejk ho dopravil do sítě. V poslední minutě ještě zahrozil skákavou střelou Vykoukal.

Druhou část otevřel šancí znovu Štrba, ostrou střelou mířil mezi Turkovy betony, ten je včas sklapl. Na druhé straně spálil do Dubova ramene Vak. Po vyloučení Sailera se Sparta usadila v útočném pásmu, Ton vystřelil od modré, Petr Nedvěd se snažil dorážet, nicméně úspěšný nebyl. Nakonec se nechal vyloučit Jaroslav Nedvěd a po pár vteřinách hry čtyři na čtyři, získaly výhodu jednoho muže v poli hosté. Přesilovkové komando s generálem Tomanem na modré čáře předvedlo, jak se mají střílet góly. Toman naznačil střelu, posunul puk na hůl Hudce a ten skóroval. Budějovicím narostla křídla a zasypaly domácí branku sprškou střel. Třetího úspěchu se dočkali hosté po krásném blafáku Hřebejka. Sparta se poté dlouho trápila s přechodem středního pásma a ani v přesilové hře nijak neexcelovala, dobrou střelou se prezentoval jen Ton. Lepší to bylo, když se nechal vyloučit Mertl. Domácí útočník se sedmaosmdesátkou na zádech prošel mezi třemi hráči, ti ho museli následně stáhnout k ledu. Finský rozhodčí Partanen zůstal ledově klidný. V oslabení ujel aktivní Hudec, další gól však nevstřelil. Vaic se probojoval před Turka, ten ho zastavil lapačkou, ale podle trojice sudích se proti pravidlům neprovinil. Třetinu končily v přesilovce Budějovice a opět jí nesehráli vůbec špatně, domácí obrana se jen horko těžko ubránila.

Sparta se v poslední dvacetiminutovce chtěla pokusit o vyrovnání, jako první se do slibné pozice dostal Vaic, ale puk netrefil. Trenéři domácích zamíchali se sestavou, k nějakým velkým šancím to však nevedlo. Snažení domácích přerušilo vyloučení Petra Nedvěda ve čtyřicáté sedmé minutě. Ti byli i v oslabení aktivní, vyráželi k útočným ztečím a nepouštěli českobudějovické hráče na dostřel k vlastní brance, až v samotném závěru několikrát prověřili Dubu obránci od modré čáry. Ideální příležitost na snížení se Spartě naskytla v padesáté minutě. Trenér Jandač poslal na led o jednoho bruslaře navíc, čárový rozhodčí byl pozorný. Z přesilovky uběhlo dvaapadesát vteřin a za katr putoval i faulující Sičák. Sparťané dostali na minutu a osm vteřin dvojnásobnou výhodu. Nehráli v ní špatně, puk několikrát poskakoval po brankové čáře, ale nikdy jí nepřekročil. Smrtící úder tak zasadil kapitán Českých Budějovic Petr Sailer, jehož střela zasvištěla přesně pod horní tyčku. Tato branka zápas rozhodla a dohrávalo se jen z povinnosti. Ani domácí, ani hosté se již do vyložené příležitosti nedostali a zápas skončil výsledkem, který potěšil poměrně velkou skupinu fanoušků Českých Budějovic. Sparťané odcházeli poprvé v sezóně z domácího zápasu smutní, alespoň deset z nich mohlo zmírnit žal posezením u zlatavého moku, který věnoval do soutěže restaurant Vojanův Dvůr.

František Výborný (Sparta): Věděli jsme, že nás čeká velice těžký soupeř. Budějovice nejsou náhodou nahoře v tabulce. Chtěli jsme hrát trpělivě a zbytečně nepropadat, což se nám v první třetině docela dařilo. Trochu nás srazil kuriózní gól, ale takové v hokeji padají. Ve druhé třetině byly Budějovice malinko lepší a potrestaly naše chyby, i když třeba i v oslabení. Pak už jsme se nedokázali dostat na kontaktní gól a myslím, že rozhodující byla neproměněná přesilovka pět na tři.

Josef Jandač (České Budějovice): My jsme se dnes do hry dostali šťastným gólem po odrazu od mantinelu. Přestáli jsme první třetinu a ve druhé, i když jsme odskočili o dvě branky, tak bylo klíčové, že jsme ubránili oslabení. Třetí část jsme sehráli poměrně slušně a drželi výsledek. Hodně nám pomohl brankář Turek, který podal vynikající výkon. Jsme rádi, že jsme zde získali body, protože Sparta je velice silná. Dnes jsme měli i potřebné sportovní štěstí.