SPA - CHM 2:3 - Chomutov po obratu vyloupil Spartu

32., pondělí 26. 12. 2016
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Švrček, Eminger, Nedomlel, Gernát, Barinka – Klimek, Vrána (A), Hlinka (C) – Kudrna, Cingel, Uher – Řepík, Pech, Kumstát (A) – Netík, Ihnačák, Černoch – J. Havel. Trenér: Jiří Kalous.
Chomutov: Král – Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek, Rutta – Vondrka (C), Huml (A), Tomica (A) – Kämpf, Růžička, Sklenář – Koblasa, Raška, Poletín – Skokan, Šťovíček, Slavíček. Trenér: Vladimír Růžička.
Branky a nahrávky: 3. Ihnačák (Netík), 18. Vrána (Kumstát, Hlinka) – 6. Huml (Dlapa, Tomica), 28. Vondrka (Tomica), 34. Skinner (Rutta, Huml). Rozhodčí: Polák, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 231. Střely na branku: 26:24. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Petr Vrána - Ivan Huml.
Sparťané na druhý svátek vánoční hostili chomutovské Piráty a do zápasu vstoupili dobře, do vedení je totiž poslal Brian Ihnačák. Severočeši dokázali rychle vyrovnat, ale ještě před koncem první třetiny šla Sparta díky přesilovkovému gólu Petra Vrány znovu do vedení. Další branky už ale nepřidala, Piráti naopak dvěma góly v prostředním dějství otočili vývoj zápasu a vyhráli nejtěsnějším možným rozdílem.

Ve vánočním zápase s Chomutovem si odbyl svojí seniorskou premiéru ve sparťanském dresu uzdravený Michal Řepík a už po necelých třech minutách se mohl spolu se svými spoluhráči radovat z gólu. Netík nahazoval z levé strany puk před branku, kde ho srazil za Králova záda Brian Ihnačák. Chomutovský gólman se sice hodně zlobil, ale po konzultaci s kolegou u videa hlavní rozhodčí branku uznali. Piráti dokázali rychle zareagovat a srovnat krok, když dorážející Ivan Huml trefil mezeru mezi tyčkou a Pöpperleho položeným betonem.

Další nebezpečí pro domácího gólmana hrozilo při přečíslení dvou na jednoho v podání Kämpfa s Poletínem, ale obránci se stihli vrátit a nepustili soupeře ke střele. První přesilovou hru si zahráli Piráti, ale sparťanská čtveřice se bránila houževnatě a velkou šanci soupeři povolila až na konci početní výhody z hole Sklenáře. Dvě sekundy před návratem vyloučeného Barinky na led se obsadila trestná lavice i na druhé straně. Sparťanům se ale přesilovka nevyvedla a zahrozili až v závěru z hokejky Řepíka. Druhá početní výhoda už se jim ale povedla výrazně lépe, po krásné nahrávce z mezikruží se dělovkou pod víko prosadil nejproduktivnější hráč týmu Petr Vrána.

Blízko vyrovnání byl v úvodu druhého dějství Kämpf, který se šikovně prosmýkl až před Pöpperleho, ale sparťanský gólman vytáhl skvělý zákrok betonem. V pohotovosti musel být i během dalšího oslabení, po prohřešcích Mikuše a Nedomlela se dokonce sparťané museli 34 sekund bránit jen ve třech. Situaci zvládli a brzy si mohli přesilovku zahrát pro změnu oni. Z gólu v oslabení se ale paradoxně radoval soupeř. Michal Vondrka ujel po levé straně a dorovnal skóre povedenou kličkou do backhandu.

O několik minut později už se Chomutovští dostali poprvé v utkání do vedení, od modré čáry prostřelil Pöpperleho mezi betony obránce Brett Skinner. Nabuzení Piráti za chvíli ujížděli ve dvou na jednoho, ale bránící Eminger dobře zareagoval, lehl na led a zabránil finální nahrávce. Ta se naopak povedla na druhé straně Pechovi, Kumstátova lehká teč ale mířila jen do gólmana. Právě nejlepší sparťanský nahrávač Pech musel poté pro zranění ruky o soupeřovu brusli na šití.

Pražané museli ve třetí třetině dotahovat jednogólové manko a pomoci jim v tom mohla i brzká početní výhoda, ta ale zůstala nevyužitá. Sparťané se po jejím skončení tlačili ke Královi, ale vyrovnávací gól ne a ne vstřelit. Chomutov navíc zareagoval lepším pokrytím středního pásma, přes které se domácím nedařilo úspěšně přejít do zakončení. Na další dvě minuty sparťany navíc zbrzdilo oslabení, ve kterém ale předvedli kromě dobré obrany i dvě povedené útočné akce, bohužel ale bez gólového zakončení.

V závěru své přesilovky Piráti faulovali, a tak měli zkrácenou početní výhodu sparťané. Ti soupeře dobře uzamkli v jeho obranném pásmu, ale Řepík trefil jen clonícího Kumstáta, od kterého se puk odrazil mimo. Minutu a půl před koncem šel Pöpperle z branky a sparťané hráli v šesti, obrovské šance ale neproměnili. Z vánočního utkání tak nakonec po těsné prohře nezískali ani bod.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Získali jsme z dosavadních tří utkání s Chomutovem dva body, takže je to pro nás zřejmě nepopulární soupeř. Udělali jsme v utkání pár hrubých chyb, za které jsme byli potrestaní. Naopak ze šancí, které jsme si vytvořili, jsme branky nevstřelili. Takže jsme byli vysoce neproduktivní. I v těch posledních pár minutách - ač jsme si šance vytvořili - tak jsme branky nevstřelili. A to byl podle mého hlavní důvod, proč jsme prohráli."

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): "Připravovali jsme se na úvodní tlak domácích a chtěli jsme zastavit tempo, protože jsme počítali s tím, že na nás Sparta vlítne. Po prvním gólu, který jsme dostali, jsme se trošku obávali, aby se neopakovaly zápasy z minulosti. Bylo hrozně důležité, že jsme se okamžitě vrátili do zápasu brankou na 1:1. Byla škoda, že jsme pak inkasovali v přesilovce Sparty, ale troufnu si tvrdit, že druhá třetina byla z naší strany nejlépe odehraná z venkovních utkání. Hráli jsme výborně a byli jsme aktivní, myslím, že jsme měli i hodně šancí, což jsme potvrdili gólově. Ve třetí třetině bylo vidět na hráčích obrovské odhodlání a díky obrovské bojovnosti všech, včetně brankáře Tomáše Krále, který to výborně zvládl, si odvážíme strašně důležité body."