SPA - CHM 2:3 - Piráti rozhodli trestným střílením

39., úterý 9. 1. 2018
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Laco – Pavelka, Michálek, Kalina, Ďaloga, Švrček, Piskáček, Nedomlel – Říčka, Vrána, Kudrna – Klimek, Pech, Forman – Rousek, Hlinka, Jarůšek – Uher, Černoch, Pšenička.
Chomutov: Lukeš – Dietz, Flemming, Grman, Valach, Knot, Slovák – Koblasa, Huml, Vondrka – Sklenář, Růžička, Šťovíček – Poletín, Smejkal, Lauko – Dlouhý, Chlouba, Havel.
Branky a nahrávky: 26. Klimek (Pech), 44. Forman (Pech, Švrček) – 13. Koblasa (Chlouba, Havel), 16. Huml (Koblasa, Havel), 51. Chlouba (TS). Rozhodčí: Šír, Kika – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 902. Střely na branku: 29:22. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání Lukáš Pech - Petr Koblasa.
Ačkoliv do zápasu vstoupili aktivněji, prohrávali sparťané po první třetině s chomutovskými Piráty už 0:2. Ve druhé třetině dokázal snížit Lukáš Klimek, který se prosadil backhandem, a vyrovnání zajistil Spartě v úvodu třetí části Miroslav Forman. Konečné slovo ale nakonec měli hosté, konkrétně Roman Chlouba. Ten rozhodl proměněným trestným střílením o třech bodech pro svůj tým.

Do úvodní šance utkání se prodral rychlonohý obránce Ďaloga, ale ani on nedokázal puk zachytit a jen ho posunul špičkou čepele směrem k Lukešovi. První pětiminutovka patřila domácím, Piráti se dostali do první příležitosti až zásluhou Lauka, jehož střela trefila Laca do masky. Po faulu Klimka přišla první přesilovka zápasu a Chomutov v ní byl hodně nebezpečný. Nejprve dorážel Růžička vyražený puk do prázdné branky a z brankové čáry ho v poslední vteřině vyškrabával Ďaloga, poté se do další příležitosti prodral mladý Lauko, který se vrátil z juniorského mistrovství světa.

Na sparťanské straně byl nejvíce vidět Ďaloga, jenž si obhodil dva protihráče a prosmýkl se až před chomutovskou branku, ani tentokrát ovšem Lukeše nepřekonal. Podobně si vedl o chvíli později Pech, který po průjezdu před brankou nepřehodil jeho beton. Zato Piráti své šance využívali. Nejprve střílel z kruhu do protějšího růžku Petr Koblasa, kterého nehlídal nikdo z bránících hráčů. O necelé tři minuty později už domácí prohrávali 0:2 a opět u toho byl Koblasa, tentokrát v roli nahrávajícího při akci, kterou zakončoval Ivan Huml backhandem pod břevno.

V úvodu prostřední dvacetiminutovky se sparťané vrhli do honby za snížením. Nejprve trefil Říčka jen boční síťku, poté se u Lukeše objevili Černoch s Uherem. Gólu se nakonec dočkala druhá útočná formace. Nejproduktivnější sparťan Pech objel branku a poslal kotouč ke druhé tyči, kam si najel Lukáš Klimek. Ten ho backhandem doklepl za Lukeše. Ve hře ve čtyřech na obou stranách po potyčce Černocha s Flemmingem zahrozil Růžička, jehož střela ale přeletěla břevno.

Laco musel být pohotovosti i při průniku Vondrky, který kličkou obešel dva sparťany a trefil sparťanského gólmana, na něhož poté spadl. Domácí hráči ho z brankoviště rychle vyprovodili. Slušný tlak si hosté vytvořili i v přesilovce, kde celou minutu drželi bránící čtveřici u Laca bez možnosti vystřídání. V samém závěru druhé třetiny byli zase aktivnější domácí. Nejprve Jarůšek střílel a pak ještě odražený kotouč nabídl na střelu z první Klimkovi, následně Pech našel tečujícího Rouska, který trefil Lukeše.

Zkraje třetí části se domácí už dočkali vyrovnání. Celá akce odstartovala střelou Klimka, jež se odrazila od zadního mantinelu příhodně pro sparťany, kteří tak zůstali na puku. Pech dokázal šikovně prostrčit puk před branku, kde zůstal nepokrytý Miroslav Forman. V přesilovce pálil Říčka z vrcholu kruhu těsně vedle, po jejím skončení se hnal sám na Laca Chlouba. Pavelka se ho zezadu snažil zastavit a rozhodčí nařídili trestné střílení. S tím si Roman Chlouba poradil mazácky, když rozhýbal Laca rychlým blafákem a poslal puk do odkryté klece. Sparťané ještě zkoušeli hru bez brankáře, ale žádnou vyloženou šanci si v ní vytvořit nedokázali.

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "I když jsme minule ztratili body v Boleslavi, tak jsme hráče pochválili za to, že zápas odmakali a dostali dva smolné góly. Na dnešek jsme se připravovali s tím, že nemůžeme nic svalovat na smůlu a zase se dostat do dvoubrankového deficitu. Pak se to těžko otáčí. K první třetině jsme ale přistoupili naprosto laxně a soupeři jsme naším nedůrazem v obranném pásmu darovali dvoubrankové vedení. Pak jsme 40 minut fárali, abychom vyrovnali, což se nám povedlo, ale došlo k individuálnímu selhání. Individuální chybě v klíčovém momentu zápasu. V jasně rozebrané situaci jsme pustili hráče do samostatného nájezdu, faulovali jsme a Chlouba trestné střílení proměnil. Všichni víme, že teď je pro nás každý zápas důležitý, protože cítíme, že se spíše přibližujeme něčemu, čemu nechceme. Začátku zápasu nerozumím."

Jan Šťastný (Chomutov): "Do utkání jsme velmi dobře vstoupili, měli jsme výborný pohyb, byli jsme aktivní, dali jsme dvě krásné branky a trošku jsme se uvolnili. Ve druhé třetině byla Sparta jednoznačně lepší, my jsme z nepochopitelných důvodů přestali hrát a Sparta zaslouženě snížila. Stejně jsme nastoupili i do třetí třetiny a myslím si, že klíčové bylo, že jsme zvládli oslabení pět na čtyři, které nás nakoplo. Chtěli jsme pak udeřit z brejku, což se podařilo. Roman Chlouba po faulu udělal (z trestného střílení) parádní blafák a závěr mužstvo odehrálo velice dobře. Nazýváme to velkou pirátskou loupeží v O2 areně."