SPA - KOM 4:0 - Sparta nedovolila Kometě gól

48., neděle 19. 2. 2017
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle (37. Novotný) – Mikuš, Gernát, Kalina, Piskáček, Nedomlel, Eminger, Barinka – Řepík, Hlinka, Klimek – Ihnačák, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Kometa Brno: Vejmelka – Trška, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Král – Erat, Hruška, Kvapil – Zohorna, Čermák, Káňa – V. Němec, Nečas, Brabenec – Vondráček, Dočekal, Haščák. Trenér: Libor Zábranský.
Branky a nahrávky: 4. Pech (Hlinka, Mikuš), 13. Pech (Forman, Kumstát), 46. Forman (Kalina, Piskáček), 51. Klimek (Řepík, Hlinka). Rozhodčí: Hejduk, Bulanov – Špůr, Lhotský. Vyloučení: 4:5, navíc Pöpperle (SPA) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 974. Střely na branku: 27:22. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Filip Král.
Vzájemná bilance s brněnskou Kometou v základní části se zastavila na třech výhrách a jediné porážce. Už v první třetině položil základy vítězství dvěma góly Lukáš Pech, kterému už chybí jen jediná trefa ke dvacítce vstřelených branek. Ve třetí třetině se prosadili ještě Miroslav Forman a Lukáš Klimek, Kometa neskórovala ani jedinkrát. Sparťané se díky výhře posunuli na průběžné třetí místo tabulky Tipsport extraligy a mají dohrávku s Olomoucí k dobru.

Od samého úvodu čtvrtého vzájemného zápasu s brněnskou Kometou byli sparťané aktivnějším týmem. Po šancích Smejkala a Pecha přišel záhy první nedovolený zákrok hostů a krátce po něm ještě jeden. Pražané tak před sebou měli minutu a 37 vteřin dvojnásobné početní výhody, k jejímu využití jim ovšem stačilo jen devět vteřin. Lukáš Pech dostal od Hlinky křižnou přihrávku k tyčce a nekompromisně poslal svůj tým do vedení. Sparťanský tlak pokračoval, Kometa zaznamenala první střelu na branku až po nějakých osmi minutách hry.

Sparta byla za svoji aktivitu ve 13. minutě odměněna druhým gólem, který padl po krásné akci na jeden dotek v podání třetího útoku. Kumstát našel Formana, ten kotouč bleskově vrátil zpět na levé křídlo. Tam byl před brankou připravený Lukáš Pech, kterému stačilo jen nastavit čepel, aby usměrnil puk do odkryté části klece. Hosté si po druhém inkasovaném gólu vyžádali oddechový čas a malinko se vzpamatovali. V závěru první třetiny ubránili sparťanskou přesilovku a Erat s Gulašim málem ujeli ve dvou na jednoho, ale sparťané jejich ofenzivní výpad zvládli zastavit.

Do druhé třetiny už Kometa nastoupila o poznání aktivněji a hned si vynutila první sparťanský faul, sama se ale 46 vteřin před koncem své početní výhody dopustila nedovoleného zákroku. Ve zkrácené přesilovce Sparty našel Forman před Vejmelkovou brankou Kumstáta, tomu ale v ideální pozici sjel puk. Další přesilovku už Brňané sehráli plné dvě minuty a Spartu pořádně zatlačili, ovšem bez gólového efektu. Ve hře v pěti na obou stranách neuspěli Pech ani Zohorna, v další početní výhodě Komety ani Nečas a o chvíli později Němec.

Skóre se tedy ve druhé dvacetiminutovce neměnilo, zato gólmani ve sparťanské brance ano. Brněnský Čermák totiž spadl na Pöpperleho a vůbec se mu nechtělo vstávat, což sparťanského gólmana rozzlobilo a zbytečně soupeře fauloval. Za to inkasoval trest na pět minut a do konce utkání, do branky tak musel nastoupit Novotný. A neměl vůbec lehkou pozici, bez rozchytání totiž musel čelit pětiminutové početní převaze soupeře, ve které Kometa několikrát nebezpečně zahrozila.

V úvodu třetí třetiny sparťané dohrávali ještě minutu a půl v oslabení, poté zmobilizovali síly a po hlušší pasáži hry se znovu vrhli do útoku. A dokázali přidat třetí trefu za záda gólmana Vejmelky! Miroslav Forman si šikovně počkal na pohyb brněnského brankáře a poté puk chladnokrevně uklidil mezi jeho betony. Definitivní potvrzení tříbodového vítězství přišlo o pět minut později. Řepík střílel, Vejmelka kotouč neudržel a Lukáš Klimek byl v pravý čas na pravém místě. Vypadlého puku se ujal a dorazil ho do branky. Skóre 4:0 už vydrželo až do závěrečné sirény, sparťané tedy porazili Kometu Brno potřetí ze čtyř vzájemných zápasů v aktuální sezoně.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Výborný zápas ve vynikající divácké kulise. Byli jsme lepší. A myslím, že po celou dobu zápasu. V první třetině jsme měli lepší pohyb, dostávali jsme se do šancí, nemuselo to skončit pouze 2:0. Druhá třetina byla maličko rozkouskovaná mnohými vyloučeními a pak i vyloučením Tomáše Pöpperleho na pět minut. My jsme to nicméně přestáli a i ve třetí třetině jsme hráli dobrý hokej.“

Petr Haken (HC Kometa Brno): „Musím pogratulovat Spartě, předvedla výborný výkon. Myslím, že my jsme pouze ve druhé třetině trošku drželi krok. Malinko jsme cítili šanci po faulu, kdy jsme dostali k dispozici pětiminutovou přesilovou hru, ale jinak si myslím, že Sparta zaslouženě vyhrála.“