SPA - KOM 5:1 - Junioři si v pohodě došli pro tři body

34., sobota 28. 1. 2012
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Kocián (Bílek) - Sobotka, Švaříček, Kolář, Ribalkin, Doležal, Příhoda, Müller, Merta, Kučera, Brzobohatý, Štěpánek, Eis, Matějček, Simon, Sovík, Procházka
Kometa Brno: Barus (21. Zelenka) - Šidák, Fusek, Dujsík, Peslar, Koukal, Jurák, J. Novák, Buhaj, Kozák, Zbořil, Boček, P. Novák, Maša, Dittrich, Bilčík
Branky a nahrávky: 2. Matějček (Procházka), 13. Sovík (Doležal, Müller), 18. Merta (Sobotka), 24. Sobotka (Doležal), 30. Procházka (Švaříček, Merta) - 25. P. Novák (Jurák). Rozhodčí: Lacina - Bádal, Zavřel. Vyloučení: 17:13, navíc Zbořil 10 min OT. Využití: 3:0. Diváci: 61. Střely na branku: 42:36. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
P r a h a - Junioři Sparty přivítali na svém ledě Kometu Brno a o vítězství rozhodli již v průběhu první třetiny. Hosté se po celou dobu zápasu nedokázali přiblížit soupeři na dostřel, a z hlavního města tak odjíždějí s prázdnou.

Postavení obou mužstev v tabulce před zápasem naznačovalo, že sobotní odpoledne nabídne vyrovnanou podívanou. Jenže tomu bylo přesně naopak. Sparta se do svého soupeře pustila již od úvodních minut a gólově udeřila hned ze své první šance, když se z dorážky před brankou prosadil Martin Matějček. Za dvě minuty se po ideální přihrávce zpoza branky ocitl mezi kruhy Merta, ale Barus si včas povyjel, a znemožnil tak sparťanskému útočníkovi lépe zakončit. V šesté minutě pak hostující gólman úřadoval znovu, když lapačkou zneškodnil Doležalovu střelu k tyči. První vážnější možnost skórovat, měli hosté v osmé minutě utkání. Štěpánek za brankou zcela zbytečně podrazil rozehrávajícího Baruse, a jelikož byl již tou dobou na trestné lavici domácí Příhoda, naskytla se Brnu více než minutu dlouhá přesilovka pěti proti třem. Jenže Brněnští pro samou kombinaci zapomněli střílet a gólmana Kociána v brance Sparty téměř neohrozili.

Lepší už to bylo v podání hráčů Komety v 11. minutě, kdy mohl selhání sparťanské obrany potrestat Jurák, ale místo přihrávky spoluhráči zvolil bekhendové zakončení, se kterým si Kocián včasným sklapnutím betonů poradil. A tak to byli domácí, kdo se radoval z další branky. V přesilové hře vypálil od modré čáry Doležal a Robert Sovík usměrnil holí puk mezi tři tyče. A nedisciplinovanost zapříčinila i třetí gól v síti Komety. Zbořilovo vyloučení potrestal důrazný David Merta, když v pádu zasunul puk za Barusova záda. Přesto ale mohli Brněnští před přestávkou výsledek zkorigovat. Boček byl v samostatném úniku hákován, ale nařízené trestné střílení neproměnil. Dlouho jakoby nevěděl jak zakončit, a jeho forehandová finta již přišla pozdě.

Před druhou třetinou sáhli Brněnští ke změně na brankářském postu, Baruse nahradil Zelenka. Za tři minuty však už lovil puk ze své branky i on. Daniel Sobotka dorazil na brankovišti puk, který nebyl zcela pod kontrolou brněnského gólmana. Za minutu se konečně dočkali i hosté. Jurák se v akci tří na jednoho neukvapil, udělal obránci kličku a přesně našel hokejku Patrika Nováka. Pro něj již nebyl problém uklidit puk do šibenice odkryté svatyně. Potěšil tak nepočetnou, ale o to hlasitější skupinku fanoušků Komety, pro které bylo utkání generálkou před nedělním soubojem A týmů. O chvilku později uháněl na domácí branku pro změnu Jakub Novák, ale Kocián jeho střelecký pokus vykryl, a nedovolil tak hostům snížit na rozdíl dvou branek. Při domácích stálo i štěstí, když Mašova teč skončila ve 28. minutě těsně vedle branky. Prakticky vzápětí udeřila Sparta popáté. Opět v přesilové hře si od mantinelu sjel ke středu Martin Procházka a propálil Zelenku ranou k tyči.

Ve třetí části už se další branky diváci nedočkali. Co ale vidět mohli, podobně jako v prvních dvou dějstvích, byl vysoký počet vyloučených hráčů. Hlavní rozhodčí nasadil v utkání velmi přísný metr a hry v pěti si všichni aktéři dnešního utkání příliš neužili. Celkem bylo uděleno 31 trestů. Největší šanci hostů v poslední třetině měl na hokejce Jurák, ale jeho teč dala střele od modré čáry nejen jiný směr, ale také ji citelně zpomalila, a tak Kocián našel puk ve své lapačce. Sparta nepřipustila žádné drama a zejména díky přesilovkám dovedla utkání do vítězného konce. Po 34 zápasech jí v tabulce extraligy patří stále čtvrté místo, náskok svého dnešního soupeře už však stáhla na jediný bod.

Pavel Arnošt (Sparta): Jsme spokojeni s první třetinou, kdy jsme předvedli velmi dobrý výkon. Zbytek zápasu poměrně výrazně poznamenal rozhodčí, který podle nás předvedl alibistický výkon a zbytečně moc vylučoval. V této kategorii je pro hráče především důležité být neustále v tempu. Místo toho byla hra rozkouskovaná a od půlky zápasu už se utkání jen dohrávalo.