SPA - LIB 1:2 - Gól Košťálka na body nestačil

39., neděle 27. 1. 2019
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Machovský – Piskáček (C), Delisle, Kalina, Blain, Dvořák, Košťálek, de la Rose – Forman (A), Pech (A), Bukarts – Buchtele, Klimek, Kudrna – Klíma, Smejkal, Rousek – Beran, Černoch, Kumstát.
Liberec: Will – Derner, Stříteský, Šmíd (A), Hanousek, Ševc, Doherty – Birner, Hudáček, Lenc – Kvapil, Filippi, Valský – Krenželok, Jelínek (C), Ordoš – Vlach, Redenbach, Zachar.
Branky a nahrávky: 37. Košťálek (Rousek, Klíma) – 13. Ordoš (Jelínek, Krenželok), 57. Lenc (Hanousek, Birner). Rozhodčí: Jeřábek, Hodek – Špůr, Ondráček. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 445. Střely na branku: 26:24. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči utkání: Jan Košťálek - Jan Ordoš.
Sparťané se s Libercem poprvé v sezoně střetli na domácím ledě v O2 areně. Bílí Tygři šli v první třetině jako první do vedení, těsně před koncem druhé části v přesilové hře srovnal obránce Jan Košťálek. Rozuzlení nakonec přinesla 57. minuta, kdy Radan Lenc rozhodl o tříbodovém zisku pro Severočechy.

Do první šance zápasu se v úvodní minutě dostal sparťanský Kudrna. Jeho zakončení střelou ze samostatného úniku ale úspěch nesklidilo. Liberec následně zavřel domácí na několik minut do obranného pásma, větší příležitost si ale nevytvořil. Ve 12. minutě mohl otevřít skóre Filippi, ovšem orazítkoval jen tyč. O minutu později už Severočeši slavili. Jelínek po rychlém protiútoku vyslal z úhlu střelu na Machovského, sparťanský brankář však puk vyrazil pouze před sebe a dojíždějící Jan Ordoš ho už bez problému uklidil do branky. Sparťané mohli několikrát vyrovnat, těžili hlavně z libereckých chyb v rozehrávce. Dobrým střelám Pecha, Formana či Kudrny ale vždy vystavil stopku jistý Will.

Pražané zahájili i prostřední periodu velkou příležitostí. Klimek našel zpoza brány na středu zcela volného Buchteleho, jenže překonat skvělého Willa se nepovedlo ani jemu. Následně musela domácí skvadra přečkat třetí přesilovou hru Liberce a opět se jí to podařilo. Oslabení zvládala Sparta opravdu na jedničku. V čase 36:16 Sparta srovnala ze své druhé početní výhody. Rousek našel fantastickým křižným pasem přes brankoviště úplně osamoceného Jana Košťálka, jenž precizní ranou z první rozvlnil síť. Srovnáno 1:1. V poslední minutě mohli jít domácí hned dvakrát do vedení, Buchtelemu i Bukartsovi ale scházela trocha štěstí v zakončení.

Do poslední třetiny vstoupila Sparta velmi aktivně, vypracovala si několik slibných příležitostí a dobrých sedm minut Bílé Tygry absolutně do ničeho nepustila. Cestu ke druhé brance ale vždy zatarasil spolehlivý strážce liberecké svatyně Will. V 57. minutě přišla pro domácí borce ledová sprcha. Liberec ze své prakticky jediné šance ve třetí části dokázal vytěžit gól na 2:1. Radan Lenc prokázal před brankou pohotovost a důraz, když dorazil za Machovského Hanouskovu ránu od modré. Závěr klání si už Bílí Tygři zkušeně pohlídali, a z Prahy si tak nakonec odváží všechny tři body.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „V první třetině nás Liberec několikrát překvapil z přečíslení, ve druhé jsme to eliminovali. Vyrovnali jsme v přesilovce a odvedli jsme dobrou práci v oslabeních. Je to hořké a není to pro hráče lehké, že za to, co v utkání odvedli, nebyli odměněni body.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Přišlo hodně lidí, ale zápas se jim asi nelíbil. Jak velký vliv na utkání měla kvalita ledu, nejsem schopen říci. Ale oba dva týmy se s ní potýkaly. Bylo to vidět na přesilových hrách a z naší strany na velkém množství ztrát puků ve středním pásmu.“