SPA - LIB: 3:2p - Sparta porazila Liberec v prodloužení

5., pátek 18. 9. 2009
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Chábera - Hudec, Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Macholda - Kratěna, Broš, Látal - Ručinský, Výborný, Ton - Langhammer, Hlinka, Hromas - Podlešák, Koreis, Kafka. Trenéři: Hynek a F. Výborný.
Liberec: Leinonen - Rýgl, Čakajík, J. Moravec, Jareš, Hunkes, Derner, Holub - Klimenta, P. Nedvěd, Podkonický - Bartovič, Kašpařík, Víšek - Hlaváč, Nedorost, Blatný - Plodek, Špaček, Ondřej. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Branky a nahrávky: 3. Hlinka (Langhammer), 32. Hlinka (Langhammer, Hromas), 64. Ton (Gulaši) - 53. Hlaváč (Nedvěd), 56. Kašpařík. Rozhodčí: Jebavý, Souček - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 5097.
P r a h a - V pátém kole ELH porazila domácí Sparta Bílé Tygry z Liberce 3:2 po prodloužení. Celý zápas byla aktivnější. Dva góly zařídil Jaroslav Hlinka. V poslední desetiminutovce si ale Liberec vytvořil tlak a dokázal vyrovnat. V prodloužení nakonec vrátil Spartě vítezství Petr Ton.

Liberečtí vstoupili do utkání pěkně zostra. Už po třiatřiceti vteřinách hry pláchl Hudcovi Tomáš Klimenta. Svůj únik však se zapříčiněním navrátivšího se sparťanského beka zakončil vedle branky. Neuplynula ani minuta od Klimentova nájezdu a jiskřilo se také na opačné straně ledové plochy. Petr Ton prokázal svoji šikovnost a rychlé ruce. Finský blesk v brance Tygrů Tero Leinonen však jeho pokus kryl. Skóre se poprvé měnilo v polovině třetí minuty. Před brankou hostí zůstal trestuhodně nepokryt Jaroslav Hlinka. Hráč takového formátu se v těchto situacích mýlí jen sporadicky. Šikovný forvard si rozpohyboval Leinonena a k tyči zakončil – 1:0.

Ondřej Kratěna při přesilovce soupeře předvedl oku diváka lahodící průnik s několika kudrlinkami, jenže jeho kolega z útočné formace Michal Broš hostujícího gólmana neprostřelil. Kratěna, jak se spoře zaplněná TESLA ARENA mohla přesvědčit, byl v úvodní desetiminutovce při chuti. Další jeho výpad řešil ležící Leinonen na poslední chvíli svou lapačkou.

Bílí Tygři se po dlouhé době dostali ke slovu až ve 13. minutě. Bývalý Sparťan Hlaváč vybídl ke střele sjíždějícího beka Jana Holuba, jehož pokus však Chábera povedeným zákrokem kryl. Obrovský závar před domácí brankou poté vyvolala dvojice Bartovič a Víšek. Pražané však i s pomocí Černoškova faulu odolali.

Prostřední dvacetiminutovka začala šancí Petra Tona, jeho útočný výpad včas uhasil ve spolupráci s Leinonenem jeden z bránících libereckých hráčů. Zdeněk Blatný si možná ještě teď drbe hlavu, co to vlastně neproměnil za šanci. Jan Hlaváč ho totiž našel perfektní zadovkou zpoza branky, ale zarputilý liberecký forvard nedokázal trefit odkrytou polovinu domácí klece. Chvíli na to se osamocen řítil na Cháberu Tomáš Klimenta, ani napodruhé v tomto zápase nenašel na sparťanského brankáře recept. Ve 29. minutě se Tero Leinonen vyznamenal při šanci agilního rychlíka Petra Tona, který si srovnal kotouč na svou oblíbenou stranu do bekhendu, ale finský gólman vleže dokázal zakročit!

V polovině 32. minuty již byl hostující gólman na útočnou akci Sparty krátký. Langhammer našel volného Jaroslava Hlinku, jenž střelou do horní poloviny branky vstřelil svou druhou branku v utkání – 2:0. Obrovskou šanci na snížení měl Milan Bartovič. Dělovka z jeho hole však orazítkovala tyč za Cháberou!

V čase 44:49 se sudí Miroslav Jebavý jel přesvědčit, zda-li Jaroslav Hlinka nedosáhl hattricku. Jeho pokus totiž vylétl z branky jako vystřelený z praku. Videorozhodčí však branku neposvětil, jelikož se puk odrazil od břevna. Ondřeji Kratěnovi v pátečním večeru nebylo branky přáno. Další jeho střelu totiž jistý Leinonen schoval do své náruče. Gólman Chábera se proti Bílých Tygrům čistého konta nedočkal. Jan Hlaváč centroval před domácí branku a nejspíše od jednoho z bránících hráčů Sparty se kotouč ocitl v brance – 2:1. Hlaváč se tak proti svému někdejšímu zaměstnavateli dočkal branky a vdechl tak klání nový náboj.

Čeho se Sparťané obávali, přišlo v 56. minutě. Písecký odchovanec Pavel Kašpařík měl dost času i místa před brankou a bekhendem mezi Cháberovy betony srovnal gólový účet – 2:2.

Prodloužení trvalo přesně tři minuty a sedm vteřin. K poslední akci bezesporu zajímavého mače se rozjel Petr Ton a blafákem do forhendu nedal Leinonenovi pražádnou šanci – 3:2 pp.

Pavel Hynek (Sparta): "My jsme se chtěli rehabilitovat za poslední nevydařený výkon na Slavii. Výkon byl diametrálně rozdílný. Myslím si, že snaha byla na hráčích patrná. Za stavu 2:0 jsme měli přesilovku pět na tři a mohli jsme utkání rozhodnout. Bohužel se tak nestalo. Musíme vylepšit produktivitu, protože jsme si v zápase vypracovali několik dobrých šancí a nájezdů."

Jiří Kalous (Liberec): "Odvážíme si z Prahy diamant, tedy jeden získaný bod. S výkonem nejsem tak spokojený, ale s velkou bojovností ano. I když se herně nedařilo, tak to hráči nezabalili a dřeli až do konce. Povedlo se nám se štěstím vyrovnat. Myslím ale, že má Sparta dneska zaslouženě dva body."