SPA - LIT 3:2: Perfektní obrat dokonal minutu před koncem Tenkrát

51., středa 22. 2. 2012
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Kasík, Jan Hanzlík, Philipp, Krstev, D. Kočí - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, S. Treille - Jánský, Lapšanský, T. Rachůnek.
Litvínov: Volke – Stříteský, Kubát, Gula, Jareš, Kousalík, Brejčák, Černošek, Skuhrovec – Černý, Hübl, Lukeš – Gerhát, Jenáček, Ručinský – Majdan, Rindoš, Kubinčák – Jurčík, Smolka, Šrámek.
Branky a nahrávky: 35. Foster (Pacovský, Milam), 42. Sersen (Krstev), 60. Tenkrát (Ton) - 22. Ručinský (Hübl, Jareš), 33. Gerhát (Jenáček, Kubinčák). Rozhodčí: Hodek, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:2. Diváci: 7441. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
P r a h a - V polovině zápasu, který byl věnovaný hráčským legendám Sparty, prohrávali 0:2, dokázali ale výsledek dokonale otočit. Sparťané nakonec porazili Litvínov 3:2 a potvrdili pohodu, ve které v posledních kolech hrají. Vítěznou branku vstřelil necelou minutu před koncem po chybě litvínovské obrany a perfektní souhře s Petrem Tonem Petr Tenkrát.

Před zápasem se Severočechy Sparta slavnostně představila Klub Legend, uvedeno do něj bylo 19 významných osobností sparťanského klubu. Samotný úvod utkání ale tak atraktivní podívanou jako slavnostní zahájení nenabídl. Sparta byla mírně aktivnější, ale do žádné tutové šance se nedostala. Litvínov sice hrozil ojediněle, ale o to nebezpečněji. Rindoš a Mejdanem ujeli ve dvou, ale jejich přečíslení brankou neskončilo, podobnou situaci na druhé straně v podání Tona s Tenkrátem překazil dobrým obranným zákrokem Černošek. Sparta si vypracovala slibné šance také v přesilové hře, kdy gólmana hostů ohrozili Pacovský, Kasík i Ton. Ani jeden pokus však za Volkeho neprošel. V závěru první dvacetiminutovky přebral Litvínov iniciativu a byl lepším týmem.

A hned v úvodu druhé části to potvrdil gólem, ve dvojnásobné přesilovce tečoval střelu Hübla od modré čáry za Pöpperleho záda Martin Ručinský. Těsně před návratem druhého vyloučeného nechala sparťanská obrana znovu trestuhodně nepokrytého soupeře před sparťanskou brankou, ale tentokrát to naštěstí pro ni neskončilo brankou. Hra nabrala spád a šance střídala šanci, individuální akcí se blýskl sparťanský rychlík Ton. Ve vlastním obranném pásmu se prosmýkl mezi dvěma soupeři, rychle prošel středním pásmem a hned za modrou vyslal na Volkeho dělovku, která mu nadělala problémy.

Prosadili se ale opět hosté, František Gerhát nejprve zkoušel tečovat střelu Stříteského, poté v přesilové hře unikl Hanzlíkovi a zvýšil litvínovské vedení. Poté se konečně prosadili i domácí, rovněž v početní výhodě. Střela Alexe Fostera z horní hranice pravého kruhu prošla za záda litvínovského gólmana. Vzápětí přišla další přesilová hra, ve které se Sparta hnala za vyrovnáním. Často ale nechávala v úzkých svého gólmana, Pöpperle si musel dávat velký pozor na dorážející hráče hostí, které domácí obrana často nechávala trestuhodně neobsazené.

Srovnání skóre se domácí fanoušci dočkali hned zkraje třetího dějství, jak jinak než v přesilové hře. Obránce Michal Sersen prostřelil Volkeho prudkou pumelicí od modré čáry. Vyrovnání domácí nabudilo, ale jejich tlak přerušilo vyloučení Tomáše Rachůnka, ke kterému po minutě přisedl i Kučný. Holešovičtí ale minutové oslabení ve třech ubránili výborně, Litvínov pustili do svého obranného pásma až těsně před Rachůnkovým návratem na led.

Severočeši výrazněji zahrozili paradoxně až ve vlastním oslabení, kdy ujel Ručinský, ale Philipp ho dokázal dobře dostihnout a znepříjemnit mu zakončení, které mířilo pouze do Pöpperleho. Svůj vyrovnávací zásah si mohl krátce nato zopakovat Sersen, tentokrát ale jeho dělovka mířila pouze do tyčky. Na Volkeho si nepřišel ani Yorick Treille s několika dorážkami. Minutu před koncem si Chemici vzali oddechový čas, ale moc dobře se evidentně neporadili. Ton vystihl jejich rozehrávku, zkusil vystřelit, ale puk se pouze odrazil od Volkeho. Nicméně znovu ke sparťanskému střelci, který tentokrát volil nahrávku na volného Petra Tenkráta, kterému stačilo jen doklepnout puk do sítě a necelou minutu před koncem základní hrací doby rozhodl o tříbodovém vítězství věnovaném sparťanským legendám.

Patrik Martinec (Sparta): My jsme v první řadě rádi, že jsme překonali klubový rekord v počtu získaných bodů za sezonu. Jsme také rádi, že jsme našim fanouškům ukázali, že i když máme Prezidentský pohár a na prvním místě jasný náskok, tak hrajeme všechna utkání naplno a nic nevypouštíme. Věřím, že v podobném duchu odehrajeme i ten poslední zápas se Slavií.

Viktor Lukeš (Litvínov): Jsme v situaci, kdy je pro nás každý bod důležitý. Do utkání jsme nevstoupili moc dobře, nebruslili jsme a soupeř byl rychlejší, ale od půlky třetiny jsme to srovnali a vyrovnali se soupeři pohybem. Ve druhé třetině se nám podařilo díky proměněným přesilovkám získat dvoubrankové vedení, bohužel jsme ale v oslabení také inkasovali. Škoda, že jsme dvoubrankový náskok neudrželi do konce třetiny. Ve třetí třetině se hrálo nahoru dolů, Sparta měla ale více ze hry a potrestala nás, když využila další přesilovku. V závěru to byl od nás kolaps. Zbytečná ´hračička´ u nás ve třetině nás stála minimálně bod.