SPA - LIT 5:6sn - Mladší dorost vybojoval bod

12., sobota 28. 10. 2017
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Krbeček (42. Sluka) – Bláha, Zemchenkov, J. Procházka, Ducháč, Guryevskiy, Šesták – Kubánek, Mácha, A. Adamec, Krupička, Jaroš, Potůček, Broš, Slavíček, M. Vitouch, Vágner, Theimer. Trenér: Tomáš Hamara.
Litvínov: Čermák – Hocelík, Háva, Kroupa, Jonák, Gebhard, Miškovič, Kadár – J. Svoboda, Pešta, D. Dej, Limanovský, M. Adámek, Stehlík, Vopat, Slavík, Kudrhalt, Kočárek, Fišer, Myšák, Skuhrovec. Trenér: Martin Tvrzník.
Branky a nahrávky: 4. Guryevskiy (Zemchenkov), 17. Kubánek (M. Vitouch, Guryevskiy), 38. A. Adamec (Slavíček, Bláha), 49. A. Adamec (TS), 51. Broš (A. Adamec, Slavíček) - 16. M. Adámek (Limanovský, Stehlík), 22. Slavík (Limanovský, Stehlík), 36. Fišer (Kroupa), 42. Jonák, 52. M. Adámek (Kroupa), rozh. nájezd Slavík. Rozhodčí: Micka - Hradil, Svoboda. Vyloučení: 4:7. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 67. Střely na branku: 46:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4, 5:6.
Po velmi náročném programu v Plzni se sparťané opět přesunuli do svého stánku, kde tentokrát přivítali dalšího těžkého soupeře z Litvínova. Svěřenci trenéra Tomáše Hamary začali utkání poměrně dobře, ale Chemici poté ukázali svou sílu a o svém triumfu rozhodli až v samostatných nájezdech. Celkové prohře 5:6 nezabránily ani dvě trefy domácího útočníka Andreje Adamce, který společně se svými spoluhráči pozoroval litvínovskou radost. Sparťané tak prohráli druhý zápas v řadě a možnost nápravy budou mít ve čtvrtek, kdy je čeká vyhrocené pražské derby.

Nehledě na postavení obou týmů v tabulce vlétli sparťané do utkání jako střely. Ve třetí minutě dostali Pražané možnost zahrát si v početní výhodě, což zužitkovali. Zemchenkov posunul na lépe postaveného Nikitu Guryevskiyho, který z mezikruží nechytatelnou dělovkou rozvlnil síť v hostující svatyni. Litvínov posléze kontroval šancí Stehlíka, v samostatném úniku litvínovský útočník selhal. Uběhlo jen pár sekund a kotouč se opět nebezpečně potuloval v moci útočného dua Kroupa - Limanovský, přičemž druhý jmenovaný přihrávku svého kolegy nezpracoval. Necelých pět minut před koncem hráli Chemici v signalizované výhodě, při které procedil touš za Krbečkova záda Martin Adámek.

Radost litvínovského celku ale netrvala dlouho, jelikož za pár vteřinek si sparťané vzali ztracené vedení zpět. Maxim Kubánek si totiž poradil hned s několika bránícími protihráči a z hranice brankoviště doslova procpal kotouč i s gólmanem Čermákem do branky. Jako by domácím narostla křídla a gólman hosté musel být znovu v pozoru! Jaroš se dostal do brejku, jeho střelu vyrazil Čermák svojí vyrážečkou. V posledních deseti vteřinách první třetiny byli hosté velmi blízko vyrovnání. Slavík obdržel puk před branku, kde byl zcela nehlídán, svou pohotovou ranou ale trefil jen zadní mantinel.

Vstup do druhé části byl jasně v režii Chemiků, kteří po jedné minutě udeřili. Litvínovští nadobro rozebrali celou sparťanskou pětici, puk putoval po ose Stehlík - Limanovský - Marek Slavík, a poslední zmiňovaný už v klidu uklízel touš do opuštěné branky domácích. Hra se poté trochu rozhárala, nicméně žádný z týmů se do větších šancí nedostal. Až ve 34. minutě zahrozil v přečíslení dva na jednoho Mácha, který ještě zvažoval přihrávku na Krupičku, ale nakonec se rozhodl vystřelit. Jeho svižná střela ale byla pro Čermáka lahůdka.

V čase 35:41 předvedl Krbeček obrovskou hrubku, když neodhadl jízdu litvínovského útočníka. Jaroslav Fišer měl k puku hodně daleko, sparťanský brankář váhal, pro puk se nakonec vydal, ale to už bylo pozdě. Litvínovský útočník mu puk vypíchl a Krbeček už poté jen kontroloval, jak puk klouzá do jeho branky. Těsně před druhou přestávkou se sparťané přeci jen dočkali vyrovnání. Po velkém závaru v litvínovském brankovišti se k puku dostal Josef Slavíček a domácí forvard poslal touš pod ležícího Čermáka.

Stejně jako v prostředí části hry měli na začátku třetí dvacetiminutovky navrch hosté. Vojtěch Jonák nejprve zblokoval přihrávku na Krupičku, poté si udělal pár kroků na střed hřiště a vyslal jedovatou střelu po zemi. Gólman Krbeček udělal špatný pohyb lapačkou, propustil puk za svá záda a měl toho dost. Sparťanští trenéři nasadili do branky náhradního brankáře Josefa Sluku, který měl za úkol anulovat litvínovské střelce. Diváci přítomní v hale se rozhodně nenudili, čemuž napomohla další vyhrocená situace. Adamec byl totiž ve svém nájezdu faulován a rozhodčí bez váhání nařídil trestné střílení. Andrej Adamec se rozjel svižně a přesnou střelou nahoru nedal Čermákovi sebemenší šanci!

Krátce nato hráli Pražané v další početní výhodě. Josef Broš se propracoval k puku na litvínovském brankovišti, kde ve velké skrumáži dokázal překonat brankáře Litvínovských. Hosté ale nenechali na svou odpověď dlouho čekat, jelikož za necelé dvě minuty inkasoval poprvé Sluka. Martin Adámek ukrytou střelou překvapil sparťanského brankáře a na světelné tabuli svítily dvě čtyřky. Hned poté se domácí ve stejném čase dvakrát provinili podražením, čímž nabídli Litvínovu dvouminutovou přesilovku pět na tři. Tu ale Chemici nezužitkovali, brankář Sluka se musel výrazněji ohánět při tečované střele Slavíka. V následujících minutách se oba soci soustředili spíše na defenzivu, a tak zápas dospěl do prodloužení.

V pětiminutovém prodloužení tří proti třem měli Pražané obrovskou šanci při přesilové hře, před kterou si vzalo trenérské duo Hamara - Ptáček oddechový čas na poradu. Hráči dostali naordinované pokyny a na ledě to bylo vidět. Kubánek dostal nabito na pravý kruh, ale Čermák se stačil přemístit včas, a navíc střelu viděl. Holešovičtí měli i další příležitosti, ale bez úspěchu. Litvínov se i s pořádnou dávkou štěstí dokázal ubránit, a utkání tak vyvrcholilo v dovednostní soutěži.

V samostatných nájezdech se rozjelo pět hráčů na každé straně, ale jen jeden z nich byl úspěšný. Marek Slavík se svého pokusu zhostil výborně, rozhýbal si Sluku a bekhendovým blafákem ho překonal střelou na bližší tyč. Za Spartu měl největší šanci Vágner, který si potáhl puk, zasekl, ale svou ranou jen zacinkal na tyčku! Litvínovští tak dovedli tento skvělý zápas do vítězného konce, sparťané vydřeli bod, ale přesto musejí skousnout porážku.

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Myslím si, že jsme odehráli podruhé v řadě kvalitní zápas. Dneska to bylo z naší strany hodně ubojované a odmakané, bohužel jsme to nepotvrdili vítězstvím. Upřímně řečeno jsem tomu věřil při naší přesilovce čtyři na tři, která byla sehrána opravdu parádně, ale chyběla tomu ta branka. Už v Plzni jsme hráli výborně, čímž jsme si jednoznačně dokázali, že můžeme hrát proti silným soupeřům. Plzeň měla více štěstí, když vstřelila rozdílový gól. Nevím, jestli jsme dnes po herní a výkonnostní stránce byli lepší. Bylo vidět, že kluci šli na krev, nevzdali to a makali až do konce."