SPA - MHK 3:1 - První zápas, první výhra!

III/1, čtvrtek 28. 2. 2019
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Škorpík – Klodner, Poizl, Bláha, Pika (A), Havlín, Prchal – Prymula, Klimo, Schwamberger (A), Dani, Slavíček, Rubeš, Pšenička, Kuracina, Arnošt, Gluzman, Čech (A), Vitouch.
Mountfield HK: Vacek – Kukla (C), Pinkas M., Naar, Janoušek, Perička, Pěnčík, Kynčl, Šedivý Do. (A), Ďuriš, Pinkas T., Hrabčák, Kašpar, Síla, Lang, Janda, Šedivý Da., Poppel.
Branky a nahrávky: 7. Bláha (Klimo, Prymula), 14. Pšenička (Bláha, Prchal), 38. Schwamberger (Dani, Pšenička) – 50. Síla (Lang, Kašpar). Rozhodčí: Kraval – Klouček, Žídek. Vyloučení: 5:3, navíc Gluzman (SPA) 10 min. OT. Využití: 0:1. Diváci: 71. Střely na branku: 40:35. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
Ve čtvrtek večer odstartovala třetí fáze letošní juniorské extraligy – boje o play-off. Jen šest kol dlouhou část Sparta otevřela na domácí půdě v Holešovicích, kde se představila proti Hradci. Outsider z východu Čech sice místy svěřence Jana Tlačila trápil, nakonec ale odjel z Prahy s porážkou 1:3. Junioři si tak hned v prvním kole na své konto připsali výhru.

Už úvodní sekundy ukázaly, že to Sparta proti papírově slabšímu Hradci nebude mít jednoduché. Outsider se takřka okamžitě vrhl dopředu a vyslal na Škorpíka několik jedovatých pokusů. Domácí s ním ovšem velmi rychle srovnali krok a v sedmé minutě mohli slavit první úspěch – z prudké akce otevřel skóre Marek Bláha.

Přesilovku v polovině utkání pak sice nevyužili, mrzet je to ale nemuselo. Krátce po jejím konci se totiž prosadil Ondřej Pšenička a po kolapsu hradecké obrany pár sekund na to už to mohlo být o tři branky, jenže Vacek nakonec skákavý kotouč zkrotil. Hostující gólman pak polapil také Schwambergerovo zakončení z úniku, a po konci první třetiny tak svítil na světelné tabuli v mrazivé hale stav 2:0

V prostřední periodě byli slabému startu navzdory stále vidět hlavně domácí, které ovšem trápila špatná koncovka. Většina třetiny se odehrávala před Vackovou klecí, strážce hradecké svatyně ale likvidoval jednu slabou střelu za druhou a držel svůj celek nad vodou.

Zajímavá byla druhá perioda hlavně pro Tomáše Schwambergera. Sparťanský kapitán nejprve ve třicáté minutě minul branku při přečíslení dva na jednoho, o pár chvil později pak těsně nezvládl doklepnout odražený kotouč do obrovské díry v hradecké kleci. Nakonec se však přeci jen dočkal – dvě minuty před koncem prostřelil Vacka z levého kruhu, a poslal svůj tým do tříbrankového náskoku.

Třetí dějství si sparťané naprosto zbytečně zkomplikovali několika vyloučeními, přičemž Mountfield zvládl jedno z nich přetavit v gól. Kuracinovo nedovolené bránění potrestal Vojtěch Síla. Žádné další střely ovšem za sebe už výborný Škorpík nepustil, a Sparta tak po výsledku 3:1 slavila první výhru ve třetí fázi.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Dnes jsme podali dobrý výkon. V prvních dvou třetinách jsme měli velkou převahu, gólů nám tam mohlo napadat víc. Ve třetí jsme se nechávali zbytečně vylučovat, z čehož pramenil tlak Hradce. Ten měl spoustu šancí, ale Škorpík to všechno, až na jednu střelu vychytal. Děkujeme jemu, děkujeme klukům za perfektní dvě třetiny a na té třetí musíme ještě příště zapracovat, aby tam tentokrát ty fauly nebyly."

Jiří Janoušek (Mountfield HK): "Očekávali jsme nesmírně těžké utkání, což se potvrdilo. Sparta má totiž velkou sílu. Myslím, že jsme odehráli celkem dobré utkání, snažili se hrát pozorně v našem obranném pásmu a vyrážet do rychlých protiútoků. Škoda že jsme v první třetině inkasovali dva trochu smolné góly, které Spartě daly klid na hokejky. Ve druhé třetině jsme dostali další zbytečný gól a za stavu 3:0 už to bylo těžké. Třetí třetinu jsme odehráli nejlíp, Spartu jsme přestříleli. Škoda jen, že jsme gól dali relativně pozdě, v power-play jsme měli další šance na zkorigování. Mužstvo si za to, jak pracovalo, zaslouží pochvalu."