SPA - MHK 5:1 - Vítězný vstup do semifinále!

SF1, středa 15. 3. 2017
Sparta - Mountfield HK SPA - MHK
Sparta: Škorpík – Bureš, Truhlář, Haš, Vandirek, J. Najman, Kumpošt – Prymula, Pšenička, Klimo, Čermák, Barinka, Šubert, Rubeš, Slavíček, Obadal, Vitouch, Gluzman, Kuracina. Trenér: Jaroslav Nedvěd.
Mountfield HK: Vacek – Pelda, Řehák, Naar, Janoušek, Perička, Helingr, Bieniek – Soukup, Kašpar, Síla, Müller, Jušta, Záliš, M. Janda, Morong, Poppel. Trenér: Petr Luštinec.
Branky a nahrávky: 13. Kuracina (Slavíček, Prymula), 14. Klimo (Vitouch, Rubeš), 16. Barinka (Prymula, Pšenička), 24. Pšenička (Čermák, Barinka), 36. Barinka (Pšenička, Čermák) - 37. Bieniek (Poppel, Síla). Rozhodčí: Wagner - Grundler, Kettner. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 34. Střely na branku: 26:38. Průběh utkání: 5:0, 5:1. Stav série: 1:0.
Po skalpu libereckých Bílých Tygrů ve čtvrtfinále byl v semifinále svěřencům trenéra Jaroslava Nedvěda přisouzen Hradec Králové. V prvním semifinále šli do vedení domácí, když Matěj Kuracina v roli svátečního střelce pokořil gólmana Vacka poprvé v zápase. Na sparťanského útočníka navázali svými brankami Michal Klimo, Ondřej Pšenička a k tomuto trojlístku přibyl ještě dvougólový Marcel Barinka. Sparťané následně dovolili svému sokovi pouze zkorigovat na rozdíl čtyř branek, a vyhráli tak poměrem 5:1.

Už od úvodních minut prvního dějství byl k vidění svižný a přímočarý hokej. První šanci tohoto zápasu obstaral v přesilové hře královéhradecký zadák Pelda, který obdržel pas na modrou čáru a následně nahazoval na teč před branku domácích. Škorpík měl ztížený výhled, přesto dokázal nastavit svoji lapačku a schovat v ní puk. Na druhé straně musel být v pohotovosti rovněž brankář Vacek, královéhradecký muž s maskou předvedl rychlý reflex proti Pšeničkovi. Až ve 13. minutě napřáhl na modré Slavíček, vzápětí si na brankovišti nejlépe počínal Matěj Kuracina a protlačil touš za bezmocného Vacka.

Po prvním gólu domácího výběru se hosté malinko zatáhli a v krátkém sledu inkasovali podruhé. Po střelách Rubeše a Vitoucha se kotouč odrazil k volnému Michalu Klimovi, který z pravého kruhu zamířil přesně do odkryté klece hostí. Sparťané byli na koni a v následné přesilové hře se dostali zásluhou Marcela Barinky do třígólového trháku. Sparťanskému útočníkovi naservíroval kotouč Prymula a první jmenovaný se již bekhendovou kličkou nemýlil. Poté byli u branky hostů nehlídáni Pšenička s Čermákem, avšak ani jeden nepohnul s aktuálním gólovým stavem.

V prostřední periodě dohrávali Východočeši svoji početní výhodu z první třetiny, v ní dostal nabito na modrou čáru Bieniek, kterého vychytal svou lapačkou gólman Škorpík. Poté nabral rychlost ve středním pásmu forward Gluzman, domácí útočník byl po přejetí útočné modré vystrnaděn do rohu kluziště, a tak z této akce sešlo. V čase 23:42 se už domácí radovali. Čermák načal gólovou parádu průnikem na levý kruh, odkud poslal křižnou přihrávku na Ondřeje Pšeničku, který neváhal, opřel se do puku vší silou a černá guma se zastavila až v síti brankáře Vacka.

Vzápětí šli hokejisté z hlavního města do čtyř, v přesilové hře Hradeckých si najel do mezikruží Morong, jehož ránu zastavila jistá Škorpíkova lapačka. Domácí oslabení ustáli, avšak svěřenci trenéra Petra Luštince začali pomalu přebírat otěže zápasu. Jejich snažení ale utnul forward Marcel Barinka, který zasadil svému soupeři pověstného "bůra". Krátce na to hrála královéhradecká družina opět v početní převaze, kterou přetavil v gól obránce Szymon Bieniek. Hostující bek napřáhl na modré a nekompromisně poslal touš pod víko Škorpíkovy svatyně.

Před začátkem druhé přestávky měli domácí borci ještě dvě tutovky. Nejprve Pšenička trefil tyčku odkryté klece hostí, následně ujeli sparťané do situace dva na nikoho. Prymula nahrával na Obadala, který ve výhodné pozici kotouč promáchl! Hokejisté s velkým "S" na hrudi tak mohli odskočit na vyšší brankový rozdíl, ale neúspěšně. Do kabin přesto odcházeli o více spokojenější sparťané, kteří vedli po dvou třetinách 5:1.

Ihned na startu třetího dějství měli domácí možnost přesilové hry, při které se paradoxně dostali do největší příležitosti hosté. Síla si najel do přečíslení dva na jednoho, ještě před tím, než stačil nahrát svému spoluhráčovi, byl však zpacifikován jedním z domácích beků. Bylo znát, že sparťané ve třetí třetině chtěli zamknout obrannou modrou čáru a znemožnit hostům jakékoli gólové šance. Ve 47. minutě nedosáhl na kotouč Síla, poté Hradečtí pláchli do brejku dvou proti jednomu, avšak ani tato gólová příležitost nebyla zužitkována.

Těsně před půlkou třetí dvacetiminutovky nahrával Čermák na neobsazeného Barinku, druhému zmiňovanému puk utekl, a tak z této akce nic nebylo. Následně se rozjel do dobře rodící se šance Vitouch, sparťanský forward byl čistě sražen k zemi. Později opět tvrdilo muziku útočné duo Čermák - Barinka, kdy první jmenovaný zkoušel dorážet střelu od modré čáry, bez úspěchu. Necelé čtyři minuty před závěrečnou sirénou se ocitl na zadní tyči nepokryt Kašpar, který váhal se svojí střelou, a tak se sparťané stihli včas zformovat do svých pozic. Pražané si už utkání pohlídali a po výsledku 5:1 se ujímají vedení v semifinálové sérii.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Myslím si, že jsme viděli dobré utkání. Pro nás byla hrozně důležitá první třetina, ve které jsme vstřelili tři branky, měli jsme navíc podporu od výborného brankáře, který nás v důležitých momentech hodně podržel. Ve druhé třetině nás soupeř dostal pod tlak, bylo vidět, že chtějí se zápasem něco udělat. Důležité bylo, že jsme dali pátý gól. Z tlaku, co oni měli, jsme de facto šli do vedení 5:0.

Poté jsme ještě bohužel inkasovali v oslabení branku na 5:1. V té druhé třetině jsme hráli takový "hurá hokej", což jsme nechtěli. Kluky jsme trochu zklidnili, řekli jsme si nějaké svoje věci, co máme hrát. Ty si myslím, že kluci ve třetí třetině plnili, tam už to bylo stejné z obou stran. Třetí třetina byla dle mého názoru dobře takticky zvládnutá, jsme strašně rádi, že jsme tento zápas vyhráli. Určitě nás ještě nečeká nic jednoduchého, k soupeři máme pokoru, v pátek se budeme snažit to urvat."