2. 10. 2007 | Jakub Hlaváč

SPA - PAR 4:0 - Sparťané si na perníčku pochutnali

5., úterý 2. 10. 2007
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Tabaček - Dragoun, P. Nedvěd, Langhammer - P. Ton, Vaic, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Zelenka, M. Havel, Hromas - Podlešák
Pardubice: Hylák - Píša, Linhart, Richter, Havíř, Snopek, Posmyk, Kolář - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Andrašovský, Pucher, Pivko - Tvrdík, Blažek, Ondřej - Cetkovský, Koukal, Zohorna.
Branky a nahrávky: 17. P. Ton (Vaic), 22. P. Nedvěd (Netík), 48. P. Nedvěd (Dragoun), 51. Vaic (P. Ton). Rozhodčí: Rejthar - Pouzar, Svoboda. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:0. Diváci: 6842.
Sparta si na vlastním ledě poradila i s pátým soupeřem. Opět se prosadili kanonýři Nedvěd a Ton, kteří dokázali skórovat v každém z posledních pěti zápasů. Velkou zásluhu na vítězství má též Tomáš Duba. Mladý strážce spaťanské branky za svá záda nepustil jediný puk a připsal si první čisté konto v této sezóně. Sparta výhrou 4:0 poslala všem fanouškům tu nejlepší pozvánku na nedělní domácí souboj s HC Mountfield.

Do první šance zápasu se dral Ton, ideální přihrávku do úniku však zpracoval bruslí a tím celou akci pokazil. Následně se v útočném pásmu usadila třetí formace Sparty a zle hostům zatápěla, střelu směrem na Hyláka vyslal Melichárek. Pardubický Snopek se při bránění provinil faulem a domácí zahrávali první přesilovou hru. Největší šanci si v ní vytvořil Netík, jeho pokus zlikvidoval ostražitý strážce pardubické branky. Dubu poprvé ohrozil až Tvrdík v páté minutě, když před ním nebezpečně tečoval. Na druhé straně se Zelenka pokoušel trefit horní růžek, Hylák vyrazil ramenem. I Pardubice dostaly výhodu přesilovky. Jedinou dobrou střelu si v ní připsal Richter, zbytek oslabení domácí dobře ubránili. Do obrovské šance se po pasu od Langhammera dostal Dragoun, ale brankáře nepropálil. Ten si poradil i s pokusem Tona, vytěsnil ho vyrážečkou. Útočné manévry první formace Sparty utnul až Hlinka, který si však pomohl nedovoleně a putoval na trestnou lavici. Početní výhodu zužitkoval v čase 16:11 Petr Ton, který využil toho, že měl Hylák zakrytý výhled a poslal puk přesně k tyči. Poté se neujala Langhammerova střela a ani Andrašovský ranou ihned po vhazování se skóre nepohnul.

Do druhé třetiny vstoupila Sparta s výhodou jednoho muže v poli. Žádnou kloudnou šanci si nevytvořila, dokonce musel proti Sýkorově dělovce zasahovat Duba. Těsně poté, co se vyloučený Puchem vrátil do hry z trestné lavice, udeřil Petr Nedvěd, kterého osamoceného u levé tyče ideálně našel Tomáš Netík. Brankář Hylák neměl vůbec možnost zasáhnout. V další šanci Sivek přestřelil. Duba byl ve velké permanenci při střídání čtvrtého pardubického útoku. Hosté zahrávali přesilovou hru, ale neukončili ji gólem, ale faulem. Rejthar vyloučil Pivka a něco málo přes minutu se hrálo čtyři na čtyři. Netík obešel Richtera a puk jen těsně minul pardubickou klec. Zahrozili i Pardubičtí, jmenovitě Hlinka, který pálil od modré čáry a Zohorna, jehož dorážka nebezpečně prolétla kolem tyče. Po vyloučení Cetkovského si puk vyměnili všichni členové přesilovkového komanda a Petr Nedvěd prověřil Hylákovu pozornost. Do chumlu před pardubickou brankou střílel Hromas, ale pardubický brankář reflexivně vyrazil. Melichárek poté individuálně prošel celým hřištěm, ale gólmanskou oporu Pardubic na švestkách nenachytal. Pardubicím se nedařilo ani v početní výhodě. Střela Rolinka zamířila do zadního mantinelu a Píša neprostřelil hráče před bránou. Andrašovský s Pucherem sice najížděli na jediného obránce, ale druhý jmenovaný pálil nad. I závěr třetiny patřil Spartě, její první formace hostům zle zatápěla, nicméně ty z tlaku vysvobodila siréna.

Aktivní Melichárek neobelstil Hyláka ani v první šanci třetí třetiny, stejně tak se to nepodařilo střelcům ze střední vzdálenosti Ptáčkovi a Hanzlíkovi. Sýkora se tlačil před domácí branku, Duba zasáhl příložníkem. Hostující tým zvyšoval své útočné snahy a stále častěji okupoval obranné pásmo Sparty. Zmrazil ho až gól Sparty. Velkou bojovnost ukázal Dragoun, přebruslil Havíře, od mantinelu na zlatém podnose předložil puk Petru Nedvědovi a ten podruhé v zápase zvedl ruce ke stropu haly. Čtvrtý zásah si schovali domácí střelci do přesilové hry. Petr Ton zatáhl puk za branku, před ní si najel Vaic, přijal touš a zamířil přesně do horního rohu branky. Hra byla poté hodně rozkouskována a do velkých šancí se ani jedno mužstvo nedostávalo. Herní převaha přesto byla na hokejkách Sparty. Domácí příznivci hnali své oblíbence do útoku a ti nedali defenzívě Pardubic ani na vteřinu oddechnout. Za hosty zahrozil pouze Cetkovský, gólem však Dubovo konto nezatížil. Smolař Melichárek se ocitl i v posledním zajímavém okamžiku, branka mu však dnes přána nebyla. Domácí hráči si po utkání zalaškovali se skvělými fanoušky a zamířili do kabiny.

Ohlasy trenérů

František Výborný (Sparta): Chtěl bych pochválit hráče, že odehráli čtyři zápasy doma a hráli velice dobře. Není tak jednoduché hrát čtyřikrát doma a všechno vyhrát. Je dobře, že nedošlo k žádnému uspokojení, protože Pardubice jsou skvělé mužstvo a sílu mají. Hráli jsme disciplinovaně, a i když to bylo 1:0, bylo z hráčů stále cítit, jak chtějí vyhrát a toho si cením. Jsem rád i za nulu Tomáše Duby, protože si ji zasloužil už v předešlých utkáních.

Miloš Říha (Pardubice): Víme, že Sparta je v domácím prostředí v laufu a nechtěli jsme hrát nějaký líbivý hokej, ale zabezpečit obranu a uhrát tady výsledek, tedy alespoň bod, nebo vyhrát. To se nám nepodařilo, protože jsme udělali zase několik oslabení, spoustu chyb, dali jsme Spartě hodně prostoru a ta toho jednoznačně využila.