SPA - PCE 3:6 - Sparta selhala v oslabení!

45., pátek 26. 1. 2007
Sparta - Pardubice SPA - PCE
Sparta: Salfický (21. Duba) - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - P. Ton, Netík, Klimt - Paroulek, Eiselt, Rob - Dragoun, Langhammer, Hromas - Vrbata, Podlešák, K. Ton.
Pardubice: Lašák - Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Čech, M. Šeda - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Čaloun, Pucher, Pivko - F. Mrázek, Cetkovský, Ondřej - Kolář, Koukal, Andrašovský.
Branky a nahrávky: 13. Rob (Vykoukal), 46. Stehlík (Podlešák), 60. Vrbata (Dragoun) - 7. P. Sýkora, 12. Havíř (Pucher), 21. Píša (Rolinek), 29. P. Sýkora (M. Hlinka), 46. P. Sýkora, 59. Pivko (Čáslava). Rozhodčí: Smeták - Chytil, Čech. Vyloučení: 6:12, navíc Andrašovský 10 min. a F. Mrázek (oba Pardubice) 5 min. a DKU. Využití: 2:1. V oslabení: 0:3. Diváci: 8.035.
Ve značně okleštěné sestavě nezvládli Pražané duel s Pardubicemi. Domácí nastoupili se Salfickým mezi tyčemi, který do jednadvacáté minuty dvakrát po chybách kapituloval v oslabení a posadil hosty na koně. Sparta dokázala vzdorovat, ale nevycházela ji hra v početní výhodě. Z pěti přesilovek proti třem skórovala jen jedinkrát, naopak v oslabení nakonec inkasovala třikrát. Hattrickem se na skalpu Holešovických podílel pardubický útočník Sýkora. Prohrou klesli svěřenci Výborného na čtvrtou příčku v tabulce, když je na třetím místě vystřídaly právě Pardubice.

Sparta nastoupila do zápasu značně okleštěná o klíčové hráče, z prvních šesti útočníků jich chybělo pět včetně nejproduktivnějšího hokejisty extraligy Hlinky. V brance naskočil Salfický, jemuž zápas zcela nevyšel. Dlouhých šest minut se oba celky spíše rozkoukávaly, nejnebezpečněji vypadala rána Havíře od modré čáry. V 7. minutě rozehráli Pražané pětiminutovou přesilovku, jenže brzy jim došel elán. To když Salfický z rohu kluziště našel před prázdnou brankou Sýkoru, od něhož se puk odrazil do branky. Sparta po obdržené laciné brance nepůsobila zaskočeně, naopak v pokračující přesilovce svého soka zvládla nepříjemně zmáčknout před Lašákem. Ten odolával statečně, poradil si i s tečí Netíka. V 11. minutě vyrazil Salfický nahození Puchera a po rychlé souhře zamířil k tyči nepokrytý obránce Havíř. Následně domácí měli možnost dvojnásobné přesilovky, kterou ve 13. minutě bleskově využili. Rob si několikrát vyměnil puk s Vykoukalem a příklepem napálil puk k pravé tyčce. V pokračující přesile se do šance prosmýkl také Ton, trefil však lapačku pardubického gólmana. V závěru třetiny dostaly oba celky možnost dvojnásobné výhody, jenže jak Pardubice tak Sparta nedokázaly s vynikající možností gólově naložit.

Pražanům se navíc přesila o dva hráče v poli přelila do druhé části. Ovšem po sedmnácti vteřinách hry se do třetiny vřítil obránce Píša a z úhlu propasíroval laxnímu Salfickému puk mezi betony. Trenéři jej následně vystřídali Tomášem Dubou. Po třetí brance zůstala Sparta opařená, nevymyslela přihrávku, nevycházel ani přechod do útočného pásma. A to ani v přesilových hrách. Ve 29. minutě se navíc Sýkora natlačil přes obránce před Dubu a kotouč poslal mezi jeho nohama do sítě. Pardubice do poloviny střetnutí nic neukázaly, nebyly lepším týmem, přesto držely dostačující vedení. Zmar domácích vrcholil v dalších dvojnásobných přesilovkách, které dohromady trvaly téměř tři minuty. Svěřenci trenéra Výborného vymysleli pouze jedinou šanci, když Ton po křižné příhře mířil do zcela prázdné branky. Avšak minul. Poté, co se Východočeši ubránili, vyrazili do ofenzívy na zteč. V poslední příležitosti druhé části ale Sýkora ranou přes beka Ptáčka pouze rozezvučil bližší tyč branky.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupily Pardubice s cílem ubránit slibný náskok. Zatažené v defenzívě se do přehnaného útočení nehnaly, naopak Sparta narážela na pevný obranný val. Domácím chyběla sehranost a zkušenosti, mnohdy působili bezradně, nechyběla jim však odvaha a dravost. To na zkušené hosty ale nestačilo. Ve 46. minutě navíc chybně rozehrál Černošek, jeho pas zachytil rychlík Sýkora a mířenou střelou pod lapačkou dovršil hattrick. Holešovičtí kontrovali za patnáct vteřin. Na modré čáře napřáhl Stehlík a tvrdou ranou prostřelil Lašáka mezi chrániči. V početní výhodě, která nastala poté co Andrašovský úderem na hlavu a krk napadl Hanzlíka, pak mohli domácí zápas zdramatizovat. V přečíslení dva na jednoho se ocitl Vrbata s Podlešákem, ale prvně jmenovanému nevyšla klička do bekhendu. Když se schylovalo k závěru utkání, udeřily Pardubice potřetí v oslabení. Vyhozeného puku se ve středním pásmu zmocnil Pivko a tváří v tvář Dubovi zamířil nad jeho vyrážečku. Poslední slovo nakonec měli přeci jen Pražané. Třiadvacet vteřin před závěrečnou sirénou korigoval stav Vrbara, když střelou bez přípravy v signalizované výhodě nachytal Lašáka u bližší tyče.

Marian Jelínek (Sparta): "Těžce se mi zápas hodnotí. Nechci sklouznout k nějakému alibismu, co se týče sestavy týmu, ale na druhé straně, pokud ve svých přesilovkách dostaneme tři góly, tak se opravdu vyhrát nedá ani s extrémním nasazením. Na ty nešťastné přesilovky nám teď bude navíc chybět Jarda Hlinka. K dispozici by mohl být po reprezentační pauze."

Miloš Říha (Pardubice): "Byl to jeden z našich nejlepších zápasů venku. Vycházeli jsme ze stanovené taktiky, nenechali jsme se od ní ničím odvést a zaslouženě jsme vyhráli."