SPA - SLZ 2:3sn - Sparta veze ze Salcburku stříbro

turnaj, neděle 30. 8. 2009, Turnaj v Salcburku - o umístění
Sparta - Red Bull Salzburg SPA - SLZ
Sparta: Chábera (Přikryl) - Černošek, Mrázek, Gulaši, Hanzlík, Vykoukal, Vojta, Macholda - Výborný, Mrňa, Hromas, Tůma, J. Hlinka, Kratěna, Ručinský, Hrdel, Koreis, Broš, Langhammer, Ton, Látal.
Red Bull Salzburg: Leneveu (Goepfert) - Lembacher, Lynch, Siklenka, Schutte, Rebek - Wilson, Koch, Schiechl, Duncan, Gergen, Filewich, Welser, Pewai, Regier, Fischer, Trattnig, Aubin, Mairitsch, Heinrich, Ulmer.
Branky a nahrávky: 2. Langhammer (Černošek, Ton), 32. Ručinský (Výborný, Hlinka) - 28. Filewich (Regier), 59.Wilson a rozhodující nájezd Duncan. Rozhodčí: Oswald, Brüll - Hütter, Erd. Vyloučení: 9:10. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
P r a h a - Sparťanští hokejisté si nakonec odvážejí z rakouského Salcburku stříbrnou medaili, když prohráli s domácím celkem 3:2 po samostatných nájezdech. O branky Pražanů se postarali útočníci Martin Ručinský a Jakub Langhammer. Po tomto úspěchu sehraje Sparta další finále, tentokrát Tipsport Hockey Cupu, v úterý 1. září v holešovické TESLA ARENĚ.

Finále začalo zostra. Už po třiceti vteřinách hry rozhodčí nejprve vyloučil Ručinského a o necelou čtvrt minutu později dostal trest za hákování domácí Regier. Hra 4 na 4 prospěla Spartě, která vstřelila úvodní branku utkání. Postaral se o ní Jakub Langhammer, jenž dorazil Černoškovo nahození na rakouskou svatyni. Sparta byla po této brance znovu aktivnější a dostala příležitost v dvojnásobné přesilovce, když se provinili Rebeck a Aubina. Pražané sice početní převahu nevyužili, ale stále diktovali tempo hry. Sám na Lenevea ujel Ton, který trefil golfovým úderem rameno rakouského brankáře. Domácí hokejisté měli první vážnější šanci v sedmé minutě. Heinrich, který se vyhnul obráncům Sparty, trefil dobře postavenou lapačku Chábery. Ve 13. minutě odešel na trestnou lavici Marek Černošek. Začátek přesilové hry se Rakušanům nedařil, avšak stejně se v ní k závěru vyskytla obrovská šance, když Wilsonově pokusu scházely centimetry. I po přesilovce rakouský tlak pokračoval. Sám na Cháberu ujížděl Duncan, ale neuspěl. Spartu poté oslabil na dvě minuty Broš, jenž se provinil hákováním. V následné přesilovce mohl skórovat Lynch. Proti jeho střele však zasáhl sparťanský brankář betonem. Tlak domácích rostl, ale Pražané si poradili a do konce první dvacetiminutovky udrželi jednobrankový náskok.

Nebýt tak často na trestné lavici. S takovým heslem šel pražský celek po přestávce na ledovou plochu. První minuty druhého dějství patřili pořadatelskému týmu. Chábera nejprve zneškodnil pokus Gergena a poté si poradil s Welserem. Šance se rodila i na druhé straně. Martin Ručinský našel před brankou volného Vykoukal, ten však trefil jen beton rakouského brankáře. Největší šanci na vstřelení vyrovnávací gólu měli domácí ve dvacáté šesté minutě. Po přihrávce Rebecka se sám ocitl u pravé tyče Cháberovy branky Filewich a ze vzduchu natřikrát mířil do prázdné branky. Puk ale ani jednou nezasáhl a Chábera se pak stačil přesunout. Na druhé straně se také urodila velká příležitost. Levenueho chybu v rozehrávce mohl potrestat Ton, ale nepodařilo se mu v klíčové chvíli puk do branky zasunout. Salzburg se přece jen dočkal, když Reiger našel na druhé straně kluziště volného Jonathara Filewicha, který bez problémů překonal Cháberu a srovnal na 1:1. Sparťany oslabil vyloučením na dvě minuty Hromas. Oslabení však hosté bez problémů ubránili a po návratu svého útočníka se dokonce ve třicáté druhé minutě podruhé ujali vedení. Od modré vystřelil Výborný, Levenue vyrazil před sebe a Martin Ručinský měl lehkou úlohu. Po vstřelené brance šla Sparta znovu do čtyř. Za hákování šel za katr bek Vojta. V následné přesilovce měl Salzburg velkou šanci k srovnání stavu, když si Aubin našel puk ve shluku hráčů před bránou a překvapil Cháberu střelou, kterou sparťanský gólman našel ve své lapačce trochu se štěstím. Zbytek oslabení však Pražané bez problémů přežili. Problémy s disciplinovaností potvrdilo další vyloučení Macholdy. Hru ve čtyřech pražští hokejisté zvládli bez potíží a mohli znovu zaútočit oni. Pozornost brankáře soupeře zkoušel Koreis, který se prodral do palebné pozice a z otočky střílel po zemi mezi Leveneueho betony. Početní převahu si mohla vyzkoušet po dlouhé době také Sparta, ale hned po vhazování byl vyloučen Kratěna a z přesilové hry sešlo. Pozornost domácícho brankáře ještě do konce druhé třetiny prozkoušel nejprve Broš a poté Ton. Tak tedy jako po první dvacetiminutovce i po druhé šel radostněji do kabin tým z České republiky.

Poslední dvacetiminutovku začala lépe aktivněji Sparta. Už po necelých dvaceti vteřinách se dostal ke střele Jiří Vykoukal, ale jeho pokus zablokoval jeden z obránců rakouského celku. Poté si hosté zahráli přesilovou hru, ve které měli dost příležitostí, ale žádná neskončila za Levenueho zády. I po přesilovce Sparťané "kousali". Hlinka vystihl přihrávku domácích beků a vyslal do šance Martina Ručinského, který trefil tyč rakouské branky. Po těchto šancích přišla na řadu opět přesilová hra Rakušanů, když se provinil držením Marek Černošek. Hosté se ale ubránili. Velkou šanci promarnil Karel Hromas, který po spolupráci s Kratěnou nedal gól do prázdné branky. Loňští vítězové i přesto měli možnost dvojnásobné přesilovky, když se nejdříve provinil Duncan a krátce po něm také Pewal. Velkou příležitost ale Pražané nevyužili. Krátce poté mohl Salzburg vyrovnat. Před Cháberou vznikl zmatek, po kterém střílel z blízkosti Filewich, ale netrefil horní polovinu odkryté brány. Tři minuty před koncem měla Sparta měla vše ve svých rukách, když se provinil Filewich. Rakušané se však ubránili a po návratu svého hráče z trestné lavice Salzburg vyrovnal. Rakouský tým sehrál dobrou kombinaci, na jejímž konci stál Kelsey Wilson a u levé tyče překonal Cháberu. Krátce před koncem třetí třetinou byl navíc vyloučen Macholda. Domácí však zkrácenou přesilovku nevyužili a tak skončilo utkání po základní hrací době 2:2. O vítězi turnaje tedy rozhodovaly, stejně jako zápas Sparty s finským Espoo, samostatné nájezdy. V penaltách rozhodl v šesté sérii Ryan Duncan. Zlato tedy zůstává v Salzburgu. Stříbro putuje do Prahy.