SPA - TRI 2:1p - Hlinka řádil, je srovnáno!

SF4, čtvrtek 2. 4. 2015
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Novotný - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Vondrka - Sabolič, Hlinka (A), Rolinek (C) - Forman, Přibyl, Buchtele - Réway, Dragoun, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Třinec: Hamerlík – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Hrabal, M. Doudera – Hrňa, Klepiš, Ružička – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Cienciala, Plíhal, Orsava - Chmielewski, Pechanec, Růžička. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 31. Hlinka (Rolinek, Pilař), 62. Hlinka (Sabolič, Pilař) - 24. Polanský (Adamský, Galvas). Rozhodčí: Hodek, Šír - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 11027. Střely na branku: 32:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Ďaloga - Hamerlík. Stav série: 2:2.
Sparťané i podruhé využili domácího prostředí, a stav semifinálové série s Oceláři Třinec je tak vyrovnaný 2:2! Po první třetině, kdy sparťané nedokázali gólově vyjádřit svoji převahu, šli sice hosté do vedení, ale Holešovičtí srovnali krok zásluhou Jaroslava Hlinky. Ten je zatím v této sérii za střelce, po dvou gólech o den dříve totiž přidal druhou trefu i tentokrát, když v prodloužení dotlačil puk do branky, a zařídil tak sparťanskou výhru.

Do čtvrtého semifinálového duelu nastoupili sparťané ve stejné sestavě jako o den dříve. Do první šance tohoto duelu se snažil prodrat Ružička, kterého skvěle odstavil rychlý Ďaloga. Poté už to byli domácí hráči, kteří diktovali tempo hry. Nejprve se na zteč vydali dvougóloví hrdinové třetího utkání. Sabolič pálil, Hlinka hodně nebezpečně dorážel a Hamerlík, který se poprvé v sérii postavil do branky Třince, zasáhl jen se štěstím. V tlaku pokračovala i třetí lajna. Sparťané hráli prim i v první přesilové hře Ocelářů, kdy kotouč téměř celé dvě minuty drželi puk mimo své obranné pásmo a soupeře k ničemu nepustili.

Přišli ale na několik minut o obránce Poláška, který byl zasažen pukem do ucha a musel na šití. Holešovičtí si se svou první početní výhodou, ve které hráli dokonce 25 sekund v pěti proti třem, poradili výrazně lépe než soupeř. Gólově ji ale nezužitkovali a sami málem inkasovali, když se po Réwayově chybě na modré čáře dostal ke střele a následně i dorážce Adamský. V závěru prvního dějství byli v tlaku opět sparťané. Réway pálil ve velké šanci jen do Hamerlíka, ve vlastním oslabení ujeli ve dvou na jednoho Kumstát s Ďalogou. Pokus slovenského beka skončil opět v náručí třineckého gólmana.

Ačkoliv byla Sparta do té doby lepším týmem, inkasovala jako první. Symbolicky v čase23:23 totiž poslal Oceláře do vedení muž s číslem 23 Jiří Polanský. Po skrumáži u Novotného, v jehož brankovišti ležel Eminger, dorazil backhandem puk pod obráncem a mezi betony sparťanského gólmana do sítě. Gól hosty nabudil a následně se dostali na koně pro změnu oni. Jejich tlak ale ukončil faul Klesly a následná sparťanská přesilovka. V té domácí celé dvě minuty soupeře svírali v jeho obranném pásmu, ale málo stříleli a srovnat se jim nepodařilo.

Po návratu Klesly z trestné lavice naopak Sparta málem inkasovala, když třinecký kapitán dostal po chybě obrany puk na útočnou modrou čáru a řítil se sám na Novotného. Ten jeho střelu tečoval nad branku. Hned z protiútoku už se Holešovickým povedlo vyrovnat, střelou pod víko překonal Hamerlíka Jaroslav Hlinka. Do vedení mohli Spartu poslat Pech s Kumstátem, kteří už měli po skrumáži prázdnou branku, ale třinecká obrana dokázala dorážky zblokovat.

Do třetí části tak týmy vstupovaly za vyrovnaného skóre a jako první zahrozili hosté. Konkrétně Plíhal, jehož střelu z mezikruží Novotný vyrazil. Další šance Ocelářů přišla v přesilové hře, kdy Dravecký v ideální pozici netrefil křižnou nabídku spoluhráče. Sparťané se dokonce museli 12 sekund bránit ve třech a poté přežít pokračující početní výhodu, ale vedli si na výbornou. Hlinka dokonce po výjezdu z trestné lavice ujížděl na Hamerlíka, bek Třince ho však vytlačil z palebné pozice.

O chvíli později se sparťané po faulu Formana opět bránili v oslabení, i tentokrát úspěšně. Po krvavém zásahu Douderovy hokejky v obličeji kapitána Rolinka, který se odebral do kabiny, měli sparťané k dispozici čtyři minuty dlouhou početní výhodu. Tu ale nevyužili, a tak dospěl podruhé v sérii zápas do dvacetiminutového prodloužení. Z toho se ale odehrály jen necelé dvě minuty, než Jaroslav Hlinka dotlačil kotouč ležící v Hamerlíkově brankovišti za brankovou čáru.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Před domácími utkáními jsme byli pod lehkým tlakem, ale prokázali jsme vynikající psychickou odolnost. Včerejším výsledkem jsme sérii vrátili do Třince, dnešním vítězstvím jsme zajistili další pokračování i v Praze. Myslím, že to bylo výborné utkání před ohromnou diváckou kulisou, určujícím faktorem byla asi ubráněná oslabení ve třetí třetině, kdy tam přišla tři naše vyloučení v řadě. Když jsme to ubránili, tak jsme si byli jistí, že vyhrajeme.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Jsme samozřejmě zklamaní, že nám zápas unikl a dovolili jsme Spartě srovnat krok. Připravíme se poctivě na sobotu, abychom podali lepší výkon než dnes a vrátili se do Prahy opět s vedením v zádech. Hamerlík dostal přednost prostě proto, že jsme to tak cítili. Oznámili jsme mu, že bude chytat, po včerejším utkání.