SPA - TRI 2:3sn - Spartě se na derby navázat nepodařilo

18., pátek 24. 10. 2008
Sparta - Třinec SPA - TRI
Sparta: Pöpperle - Černošek, Gulaši, Ptáček, Jerofejevs, Procházka, Hanzlík, Cunik - D. Výborný, Broš, Kratěna - Melichárek, Podlešák, Ručinský - Ton, Langhammer, Hromas - Látal, Hrdel, Mrňa. Trenéři: F. Výborný a Jelínek.
Třinec: Vojtek - Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec, Vosátko, Andersons, Nikolov, Rangl - Tomík, Polanský, Kováčik - Kanko, Peterek, Martynek - Hašek, Moravec, Polák - Pánik, Hampl, Pavelek. Trenéři: Stavjaňa a Juřík.
9. Černošek (D. Výborný), 23. Kratěna (Černošek, Výborný) - 17. Polák (Moravec), 53. Kanko (Malec, Peterek), rozhodující sam. nájezd Polanský. Rozhodčí: Homola - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:7, navíc Černošek (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5785.
Po úterní výhře nad Slavií chtěli sparťané potvrdit stoupající formu i proti Třinci. Zásluhou Černoška a Kratěny dvakrát vedli, Severomoravané však dokázali pokaždé odpovědět a podařilo se jim dohnat zápas až do samostatných nájezdů. V nich jedinou trefou rozhodl o výhře hostů Jiří Polanský.

Začátek utkání patřil, stejně jako v derby, Spartě. Slibné šance nevyužily Hromas, dorážející Langhammer a jako třetí pokoušel své štěstí David Výborný. Z úvodního tlaku domácí branku nevstřelili a tak se obě mužstva upnula k zodpovědné hře z obrany. Za hosty odpovídsal šancí Hašek, následně se do zakončení dostal i Polák, ale oba ztroskotali na výstroji Pöpperleho. Do vedení se jako blesk z čistého nebe dostali domácí borci, když Marek Černošek propálil od modré vše co mu stálo v cestě včetně brankáře Vojtka. Rychle vyrovnat mohl třinecký Pavelek, netrefil však branku. Vzápětí hosté dostali možnost sehrát přesilovku dvou mužů v poli, kromě pár střel mimo z ní nic nevytěžili. Hra se tak dostala do pozvolného tempa a útočná hra se ani jednomu ze soupeřů nedařila. Proto vyrovnání bylo velmi nečekané. V 17. minutě po přihrávce Moravce vyrovnával z blízka Vojtěch Polák. Sparta měla do konce třetiny možnost dát vedoucí branku v přesilovce, ale ani střela Tona a následně akce Výborného s Kratěnou brankou neskončily. Do kabin se šlo za nerozhodného stavu 1:1.

Druhou dvacetiminutovku začali domácí aktivně a získali pro sebe přesilovou hru. V té se radovali z vedoucí branky. Po střele Černoška z vrcholu pravého kruhu tečoval za Vojtkova záda Ondřej Kratěna. Vylepšit skóre mohl pro domácí navrátilec z třinecké mise Tibor Melichárek, ale Vojtek jeho střelecký pokus vytěsnil lapačkou. Za třinecké se pokusil vyrovnat Hašek, jenže narazil na domácího muže s maskou. Třinec se snažil vyrovnat v nabídnuté přesilové hře. Střely Sekeráše, Tomíka i Poláka vyzněly naprázdno, takže Sparta stále vedla o jednu branku. Zápas se opět stával nezáživným, plný nahozený puků a boje o střední pásmo. Z toho vybočila až šance Výborného, která skončila na boční síti a střela Jerofejevse. Hlouček třineckých fanoušků mohl rozjásat Polák, když zblokovanou střelu dorážel do poloprázdné domácí branky, ale Pöpperle tygřím skokem ke své tyči vyrazil puk mimo. Poslení minuty druhé části ovládla Sparta. Vše začal drzý průnik Langhammera podél mantinelu, který utnul až hákováním obránce Vosátko. Rozhodčí okamžitě nařídil trestné střílení. Exekuce se ujal Broš, ale jeho střelu na lapačku Vojtek s klidem pokryl. V samotném závěru se před hostujícím gólmanem objevil Podlešák, byl neúspěšný.

Třetí třetina začala dvěma vyloučeními, na každé straně po jednom. Oba týmy sehráli minutu v přesilovce a minutu ve čtyřech na obou stranách. Vše se obešlo bez vážnější šance. První slušnou střelou se v poslední části prezentoval Tomík. V 50. minutě po akci Kratěny střílel těsně mimo Výborný. Dvě minuty na to dostali hosté možnost srovnat v přesilové hře. Třinci se z počátku nedařilo usadit v útočném pásmu. Až pětka vedená kapitánem Peterkem uspěla. Po dvou rychlých přihrávkách zakončoval Petr Kanko, špatně trefil kotouč a ten se snesl za záda domácího brankáře. O rychlou odpověď se pokusila dvojce Ton-Langhammer, druhý jmenovaný tvrdě vypálil jen do betonů hostujícího gólmana. Sparta dostala velkou příležitost rozhodnout dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby. Na trestnou lavici putoval Výtisk za vražení na hrazení. Domácí však ke konci zápasu znervózněli a nabídnutou přesilovku promrhali. Proto se po remíze 2:2 po šedesáti minutách prodlužovalo.

Hned v první minutě nastavení prověřil pozornost Pöpperleho Tomík střelou od modré. Na druhé straně kontroval Langhammer, ten nedokázal procpat puk mezi Vojtkovými betony. Poslední šanci prodloužení měl na hokejce Výborný po vyražené střele Ručinského. Když ani ten neuspěl přišly na řadu samostatné nájezdy.

První nájezd jel třinecký Jiří Polanský a rychlou kličkou do forhendu nedal Pöpperlemu šanci. Za Spartu jel Ton, ale jeho blafák skončil mimo tři tyče. Ani další exekutoři, za Třinec Tomík a Peterek a za Spartu Výborný s Kratěnou, neuspěli. Takže prémiový bod si odvezl hostující tým Ocelářů.

Marian Jelínek (trenér HC Sparta Praha): "Určitě jsme čekali, že se nám po zápase se Slavií podaří přiblížit tomu výkonu. Vedli jsme 1:0, 2:1, bohužel jsme to ale nedotáhli do konce. Pro nás je dnešní porážka deprimující, protože jsme si mysleli, že bychom mohli nastartovat nějakou vítěznou vlnu, což se nám bohužel nepovedlo. Nezbývá nám než se pokusit přivézt body ze Znojma."

Jiří Juřík (trenér HC Oceláři Třinec): "Myslím si, že jsme si z dnešního utkání ty body zasloužili. Sparta hrála dobře v začátku utkání, kdy si vytvářela víc šancí než my. Od druhé třetiny jsme přebrali iniciativu a ve třetí třetině jsme domácí nepustili do žádné velké šance. Zaslouženě jsme urvali ten bod navíc."