SPA - VIT 1:4 - Sparta podlehla Vítkovicím

15., středa 31. 10. 2018
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Machovský – Gregorc, Delisle, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, Pavelka – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Říčka, Sill, Jarůšek – Kumstát, Pech (A), Forman (A) – Pšenička, Smejkal, Beran.
Vítkovice: Bartošák – Výtisk (C), Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý – Dej, Lev (A), Schleiss – Květoň, Roman, Tybor – Szturc (A), Stránský, Zdráhal – Toman, Pytlík, Baláž.
Branky a nahrávky: 25. Pech (Jarůšek) – 2. Roman (Baranka), 34. Roman (Tybor), 49. Tybor (Černý, Šidlík), 56. Szturc (Baranka). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 5:6, navíc Košťálek (SPA) a Květoň (VIT) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 132. Střely na branku: 33:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči: Lukáš Pech - Ondřej Roman.
Dvakrát za sebou dokázali sparťané obrátit nepříznivé skóre, potřetí se jim to ale nepodařilo. Na domácím ledě podlehli před více než sedmi tisíci fanoušky Vítkovicím 1:4. Soupeř šel do vedení už ve druhé minutě, po gólu Romana. Vyrovnání zařídil chytrým nahozením Lukáš Pech, více branek ale domácí nevstřelili a body putují do Vítkovic.

Sparta vstoupila do utkání velmi aktivně, hned po půl minutě hry měl velkou šanci kapitán Vrána. A další dobré příležitosti domácích následovaly. Jenomže síť se poprvé rozvlnila na druhé straně. Po chybě domácí obrany se zcela sám před Machovským ocitl Ondřej Roman a bekhendovým zakončením mezi nohy v čase 1:55 otevřel skóre. Za chvíli ale mohlo být srovnáno. Ve čtvrté minutě se v oslabení urval Kumstát, v samostatném úniku proti Bartošákovi ovšem neuspěl. Další velkou šanci Pražanů měl na hokejce v desáté minutě Pech, z blízkosti ale vítkovickou branku minul.

V první třetině došlo i na pěsti. Ve 12. minutě najel hostující Květoň do Machovského, což se nelíbilo Košťálkovi, a tak si to šli oba borci vyříkat ručně. V další přesilovce Vítkovic se po dobré kombinaci dostal do gólové příležitosti Tybor. Machovský však domácí podržel. Minutu a půl před první sirénou šla po faulu mladíka Pytlíka na přesilovku i Sparta. Zužitkovat ji však nedokázala.

Začátek druhé dvacetiminutovky se nesl v dobrém tempu se spoustou střel, ale bez opravdových šancí. To se ve 25. minutě změnilo. Jarůšek obkroužil branku Bartošáka a nahrál Lukáši Pechovi do brankoviště. S první střelou si ještě Bartošák poradil, dorážku z úrovně brankové čáry ale zkušený útočník nasměroval do hostujícího beka, od něhož se puk odrazil do brány. Srovnáno 1:1. Až do poloviny klání se opět hrálo bez větších šancí.

Avšak ve 31. minutě diváci viděli hned dvě zajímavé akce. Nejdříve pěkná kombinace po ose Pech-Košťálek- Kumstát a následně samostatný únik vítkovického Zdráhala. Ani jedna ale gólem neskončilo. Ve 34. minutě přišel blesk z čistého nebe. Ondřej Roman střelou od mantinelu naprosto zaskočil Machovského, a poslal tak hosty do vedení 2:1. Na konci třetiny mohl srovnat Kumstát. Skvělou kličkou do bekhendu si položil Bartošáka, avšak místo zasunutí do zcela odkryté klece poslal puk zpět do lapačky vítkovického brankáře.

Poslední perioda se hrála dlouho bez většího vzrušení. Sparta i Vítkovice vypustily několik dobrých projektilů, ale o žádné gólové příležitosti nešlo. Až ve 49. minutě krátce po sparťanské přesilovce tečoval Radoslav Tybor střelu Černého od modré čáry a zvýšil na 3:1. V 51. minutě dostala Sparta k dispozici další početní výhodu a s ní i šanci na snížení. Nejlepší možnost měl střelou z levého kruhu Blain, druhý gól domácích však nepřidal. Po vyloučení Výtiska v 55. minutě šli domácí opět do početní výhody a hned to zkusili bez brankáře se šesti hráči v poli. Odvolání Machovského ale přineslo jen další branku Vítkovic. Puk v obranném pásmu sebral Roman Szturc a přes celé kluziště upravil do prázdné brány na 4:1 pro Vítkovice. Sparta tak po dvou výhrách v řadě opět poznala hořkost porážky.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Vítkovice dnes hrály dobře. Daly góly ve správný čas. Hrály velmi dobře v obraně a jejich brankář měl svůj den. My jsme začali velmi dobře, první střídání byla výborná, ale inkasovali jsme jako první. Poté jsme se vrátili do zápasu, vyrovnali jsme a věděli jsme, že další gól bude hodně důležitý. A daly ho Vítkovice. Měli jsme pak ještě několik šancí, ale nevyužili jsme je."

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Zápas se mi samozřejmě hodnotí dobře. Hokej mě dnes ohromně bavil. Byl bruslivý, byla tam energie, agresivita. Před pár dny se objevilo, že mladým hráčům chybí pracovitost, ale jsem rád, že dnes naše mužstvo v sestavě s hodně mladými hráči dokázalo hrát s takovým týmem, jako je Sparta. Samozřejmě, že kdyby Sparta v prvních třech střídáních, kdy se dostala do šancí, dala gól, tak by se uklidnila a mohlo to mít jiný průběh. Na druhou stranu jsme si my ve druhé třetině vytvořili hodně tutovek, které jsme měli proměnit. Ve třetí třetině jsem s ohledem na to, co nás v minulých dnech potkalo, měl obavy, jestli fyzicky vydržíme. Jsem ale rád, že to dopadlo dobře."