15. 2. 2012 | Lucie Štěrbová

SPA - ZLN 1:2pp - Sparťané si vylámali zuby na Horčičkovi

48., středa 15. 2. 2012
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Pöpperle - Košťálek, Sersen, Milam, Kasík, Philipp, D. Kočí, Kučný, Hanzlík - S. Treille, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Jánský, Lapšanský, Pacovský
Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Galvas, Tesařík, Řezníček, Matějíček, Míka - Holík, Leška, Köhler - Důras, Čajánek, O. Veselý - Melenovský, Roman Vlach, Ondráček - Fořt, Čech, Kubiš
Branky a nahrávky: 59. Tenkrát (I. Rachůnek, Ton) - 35. Holík (Leška), 64. Řezníček (Čajánek, Tesařík). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. Diváci: 5728. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
P r a h a - Až prodloužení muselo rozhodnout o tom, kdo vyhraje čtvrtý vzájemný zápas. V něm druhý bod pro Zlín vystřelil Dalibor Řezníček. V utkání, ve kterém padla první branka až ve 34. minutě, dominovali gólmani. Horčičku překonal jen Petr Tenkrát v 58. minutě. Náskok Sparty na čele tabulky se tak po dnešku a prohře 1:2 v prodloužení ztenčil na dva body.

Komentář

Návrat Hanzlíka do sestavy Sparty a Luboš Horčička v brance Zlína – to byly asi hlavní změny proti sestavám zpřed reprezentační pauzy. A nutno podotknout, že úvodní třetina - snad i kvůli dlouhé pauze – byla více než ospalá. Ani Sparta, ani Zlín si v prvních minutách nedokázaly vytvořit větší tlak a kloudnější akci.

Sparta si sice svou hrou v páté minutě vynutila první přesilovku, vyfauloval se Tesařík, ale následnou přesilovku trestuhodně promrhala. Nezvládla ani 99 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku v 15. minutě – hned v jejím v úvodu dvakrát ztratila pásmo a ve zbytku už si tlak nevytvořila.

Zlín do druhé části vstoupil aktivněji a Pöpperle měl na rozdíl od první třetiny hned v prvních desítkách vteřin několik důležitých zásahů. Hru v druhé části ale přerušovala častá vyloučení. Ve 33. minutě hrál dvojnásobnou přesilovou hru Zlín. Sparta ale půl minuty trvající dvojnásobné oslabení zvládla. V dalším sparťanském oslabení dokonce ujížděl sám na branku Tomáš Rachůnek, ale branku netrefil.

První branky v utkání se tak diváci v Tipsport areně dočkali až v 34. minutě. Leška nahrál Petru Holíkovi, ten puk zvedl a Tomáš Pöpperle si kotouč za svá záda de facto srazil sám. V závěru třetiny operovali před zlínskou brankou Foster s Pacovským, ale Horčička všechny skuliny utěsnil. Sparta nicméně v závěru druhé části přitvrdila hru.

Důkazem byla i souhra Tenkráta s Bližnákem. Prvně jmenovaný poslal dlouhou přihrávku na hranici zlínského brankoviště, kde číhal Bližňák, jeho pohotová teč, ale orazítkovala jen brankovou konstrukci.

V úvodu třetí části pískl rozhodčí faul Míkovi, Sparta ale předváděla nedůraznou hru a nedařilo se jí vytvořit tlak, který by mohl vést k vyrovnání. Zlín v prvních deseti minutách třetí části celkem bez problémů kontroloval hru. V 51. minutě Horčička zasahoval proti akcím Pacovské a Sachy Treilleho, následně mlsně kroužil okolo branky i Jánský – žádný z nich se ale neprosadil.

Nepřesnosti ve středním pásmu a neschopnost probojovat se do pásma ale od desáté minuty sparťané eliminovaly a s blížícím se koncem třetiny měl Horčička stále víc práce. A necelé dvě minuty před koncem přinesl sparťanský tlak své ovoce. Ve skrumáži před brankou se nejrychleji zorientovali Ivan Rachůnek s Tonem, poslali puk na volného Tenkráta a ten puk zavěsil do branky. Spartě v závěrečných vteřinách nechyběla chuť zápas úplně otočit, ale Horčička byl proti.

V prodloužení mohl rozhodnout Pacovský, v úniku ale trefil jen tyčku. Mnohem lépe se na druhé straně dařilo Daliboru Řezníčkovi. Ten v 64. minutě po přihrávce Čajánka zametl puk za Pöpperleho a rozhodl o tom, že druhý bod si odvezou valaši s sebou .

Ohlasy trenérů

Patrik Martinec (Sparta): V první třetině jsme špatně zahráli přesilovku pět na tři a to ovlivnilo vývoj celého zápasu. Za třetí třetinu můžeme kluky pochválit, vůlí a nasazením jsme alespoň dokázali vyrovnat. Bohužel triviální chyba v prodloužení nás stála šanci porvat se o druhý bod.

Rostislav Vlach (Zlín): Bylo to vyrovnané utkání. Ze začátku měli navrch domácí, byly tam šance, které v první třetině nevyužili. Pak se hra vyrovnala. Samozřejmě v závěru jsme chtěli udržet výsledek 1:0, ale jsme rádi i za dva body. Díky výkonu celého mužstva a hlavně brankáře Horčičky.

Zdroj: ČTK

Dny otevřených dveří pro malé sparťany

Ze Sparty mám skvělý pocit, říká bek Dvořák

Na mistrovství světa si zahrálo pět sparťanů